Hra na pláč (1992)

Pro mé hodnocení je klíčová postava Dil, respektive výkon Jaye Davidsona. Kdo má pro tohoto herce, v němž se talent a charisma spojily v přímo vražedné kombinaci, slabost, nemůže hodnotit nízko. Bez něj bych film možná hodila i do odpadu:) Zápletka naprosto šílená (ten, kdo jí vymyslel, si zasloužil buď Oscara nebo Bohnice), ale funguje, aspoň na mě jo. Její originalita a kouzlo (kterému hodně pomáhá i melancholická hudba Anne Dudley) jsou důvodem, proč zhlédnout tento zvláštně přitažlivý film.

The Critic (1963)

"It must be some symbolism. I think it's symbolic of...junk...uh oh, it's a cockroach!" Pro mě překvapivě velice zajímavý kraťas, jehož pouhé tři minuty dávají prostor k úvahám. Mel Brooks si svůj komentář vychutnal - v roli staříka kritizuje dění na plátně tím správným tónem hlasu a svým mrmláním rozčiluje všechny kolem. Skvělý, za tohle bych ty dva dolary klidně dala:)

Tenká modrá čára (1988)

Ten závěr je fakt silný kafe. Z dokumentu čiší až neuvěřitelná houževnatost Errola Morrise, s jakou se dopídil ke všem faktům. Na jména Randall Adams a především David Harris už nezapomenu. Nejen obsahová stránka, i ta vizuální stojí za povšimnutí (hodně se mi líbilo, jak Morris využívá barvy). Plus skvělá hudba, mínus jediná připomínka: taky mi (hlavně na začátku) chyběly titulky kdo je kdo. Hodnocení je tady podružná záležitost, tohle je špičková věc.

Neviditelný muž (1933)

Pro Rainse dost nevděčná role:) Po všech stránkách vydařené. Speciálně v tomto případě by mě zajímal film o filmu. Snad jen tu vřískající hostinskou bych ubezdušila, ale to je jediný mínus.

Korczak (1990)

"The Nazis are ruthless, but surely they will spare the children." Přehlížený film, dle mého lepší než tématicky podobné snímky, včetně Schindlerova seznamu. Wojciech Pszoniak v hlavní roli je k nerozeznání od skutečného Korczaka a řekla bych, že nejen vzhledově. I když víte, jak to celé dopadne, až do samotného závěru nemáte moc příležitostí se dojmout, celé to na vás dolehne až následně. Scénář: Agnieszka Holland

Roztržená opona (1966)

Koukatelné to je, ale celkově mimo skvělé scény s autobusem dost slabý film. Začátek ještě ušel, pak se to nějak podivně zvrhlo v hovadinu a konec zase docela dobrý. Casting taky nebyl trefou do černého: Paul Newman a Julie Andrews nebyli dobrá volba, oba na mě působili nesympaticky, někdy i směšně. A poprvé se mi stalo, že jsem si Hitchcocka nevšimla v jeho cameu (ačkoliv trůní uprostřed obrazu:), ale díky upozornění v komentářích jsem ho napodruhé poznala - jedno z nejpodařenějších:)

Slídil (1972)

Filmová chuťovka. Zhlédnuto v originálním znění, ale podle komentářů ani dabovaná verze nebude k zahození. Nedá se tomu nic vytknout a ani nechci. Must-See

Profesore, jdete pozdě! (1986)

Nudné, předvídatelné a ještě ke všemu to není vůbec vtipné, což je u komedie docela handicap. Basila Fawltyho to připomíná, ale to je úplně jiná liga. Taktak za dvě.

Atlantic City (1980)

Těžké ohodnotit. Tuctový film to není, ale nerozumím tomu, proč je tak oceňován. Na charakterovou studii mi ty charaktery přišly hodně nedotažené a málo uvěřitelné. Moc mě to nepotěšilo.

Učitel tance (1994)

Nenadchlo mě to, ale ani neurazilo. Martin Dejdar se na roli hodí a jeho výkon je výborný. Film jako celek je docela příjemný, ale stejně na mě působil průměrným dojmem. Líbilo se mi na něm, že je podán nesentimentálně; jenže možná právě to zapříčinilo určitou odtažitost postav, což mi přišlo docela líto, protože příběh mě tak nijak výrazně nezasáhl.