Byl jsem mladistvým intelektuálem (1999)

Rok 1999 přinesl nejedno překvapení na poli kulturním. Nejprve účast Heleny Vondráčkové v klipu J.A.R.ů Bulhaři a pak Michal David zde. No, v obou případech to stálo za to.

Prázdniny pana Hulota (1953)

Je to právě tak promyšlené a v dobrém smyslu slova perfekcionistické jako ostatní Tatiho filmy, přesto ho ze tří zatím zhlédnutých subjektivně hodnotím nejníže. Gag kánoe/žralok zaslouží metál, ten neměl chybu.

Bohem zapomenuté děti (1986)

Pokud se o nějakém filmu dá říct, že mám pro něj slabost, jsou to právě Bohem zapomenuté děti. Zhlédnuto bůhví pokolikáté. Hudba, na kterou se nezapomíná - Michael Convertino, The Pointer Sisters nebo Ba-boo-me-rang-rang-rang:) Můžu vidět kdykoli znovu, excelentní film.

Jakubův žebřík (1990)

Neskutečná bomba. Nečekala jsem nic extra a nakonec jsem to spolkla i s navijákem. U málokterého filmu mám nutkání dát si repete bezprostředně po závěrečných titulcích, ale z tohoto skvostu jsem byla naprosto nadšená.

Můj strýček (1958)

Kouzelná záležitost...už ty úvodní titulky nebo scény s rybím vodotryskem. Některé momenty byly na můj vkus natahované přespříliš, vzhledem k celkové výjimečnosti Tatiho filmů je to ale jen drobná vada na kráse.

Rhythm and Blues Revue (1955)

Skvělé! Pro milovníky blues a "starého" jazzu cenný záznam představení z harlemského Apollo Theater. Komediální scénky mezi jednotlivými hudebními čísly trochu kazí dojem, ale většinou se dají vydržet.

Proces (1962)

Hodně odlišné dojmy z knihy a filmu. Seznámit se s knižní předlohou je v tomto případě téměř nutností, jenže jakmile to uděláte, možná už nebudete schopni filmu udělit top hodnocení. Aspoň tak to bylo u mě. Wellesův Proces je velmi působivý, ale i dvouhodinová stopáž mi zde přišla nedostatečná, film plynul příliš zbrkle. Závěr mě hodně překvapil a docela by mě zajímalo, co tím chtěl Orson říci.

The Thin Red Line (1964)

Polozapomenutý válečný film o dobývání Guadalcanalu, první zfilmování románu Jamese Jonese. Děj je soustředěn na zprvu ostře konfliktní vztah cynického seržanta Welshe (Jack Warden) a "zelenáče" vojína Dolla - jak příznačné jméno (Keir Dullea). Střet jejich rozdílných povah a následná postupná snaha o vzájemné porozumění je také na celém filmu to nejzajímavější.

Hledání pana Goodbara (1977)

Film natočený jako adaptace románu Judith Rossner, na základě skutečného příběhu Roseann Quinn, newyorské učitelky sluchově postižených dětí, zavražděné v lednu 1973. Do vedlejších rolí byla obsazena řada později známých, tehdy teprve začínajících herců (Richard Gere, Tom Berenger, LeVar Burton, William Atherton), nad všemi ale dominuje Diane Keaton. Rozhodně nejde o žádný propadák, příběh je ale překombinovaný, postrádá vnitřní strukturu a ve výsledku toho ve mně, kromě tísnivého pocitu, moc nezanechal.

My Dinner with Andre (1981)

V podstatě celý film se odehrává v jedné místnosti u jednoho stolu, a přesto (nebo možná právě proto) dokázal podnítit mou imaginaci jako málokterý jiný. Dlouho mě nic tak nevtáhlo do děje. Závěr za doprovodu Gymnopédie No. 1 byl nicméně docela osvěžující, po předchozí hutné diskuzi dotýkající se široké škály témat. Film vám sledování nijak neulehčuje, témata pokrývající filosofii, divadlo, literaturu, náboženství, ekologii a další se řeší spontánně a všechna se vzájemně prolínají v jednolitém toku. Těžko říct, kolikrát jsem během dvouhodinové stopáže prošla sekvencí "stop - rewind - replay" (následují v rychlém sledu až do finálního totálního pohlcení:), každopádně dvouhodinová stopáž se krapet protáhla a všechny diskutované otázky jsem nestačila pobrat ani při druhém zhlédnutí. My Dinner with Andre nejspíš nezaujme každého, ale stojí za to to aspoň zkusit. Pro mě opravdu příjemné překvapení.