Zápisník jedné lásky (2004)

myslim ze mozem povedat ze je to najlepsi romanticky film aky som za poslednych n rokov videl, resp - ak Vam aj romanticke filmy celkom nesedia, ale film ako taky mate radi, tak s Notebookom nic nepokazite. Hlavny motiv o laske co vsetko prekona nie je nic nove, ale napriek tomu sa to (tak ako je to natocene) velmi dobre pozera. Samozrejme ze dobro nad zlom zvitazi, a aj ked vsetci tusime ako to dopadne - celkom dobre ten dej pozapletaju tak ze je to zaujimave od zaciatku do konca. Herecky je to vyborne a aj na Rachel McAdams sa da pozerat (proste romanticka hrdinka ako ma byt). Proste skoro dokonale. Pisem "skoro" lebo - cele je to take sladke az z toho bolia zuby. Ono to nie je pocas filmu na skodu predsa len divak ma rad ked veci dobre dopadnu, len potom z odstupom casu je to coraz viac nerealne... Napriek tomu davam plny pocet, pretoze tento maly nedostatok (a vlastne co si budeme klamat to nie je nedostatok - to len hladam nasilu chybicky) je vyvazeny krasnym vizualnym spracovanim (a niektore sceny su ozaj hodne wow) - proste to co som napisal na zaciatku, najlepsi romanticky film, a doporucujem aj ludom ktorym romantika az tak nevyhovuje.

Azumi (2003)

zda sa ze idem proti prudu ked vidim hodnotenie ostatnych ale - tento film bol veru velmi slaby. viem s predstavit ze keby som odrastal na tych japonskych anime ci komiksoch tak by som vsetko to nelogicke dokazal prijat uplne normalne ale tu to proste bilo cely cas do oci a bolo to jednoducho neuveritelne v negativnom slova zmysle. ak by boli akcne sceny zaujimavejsie (ale tak realne - ked si predstavim ze hlavna hrdinka je male dievcatko co ma zabit 100ky snad 1000cky zloduchov rozneho kalibru, tak akcne sceny nebudu nikdy zaujimave a budu vzdy len smiesne :/ ) specialne efekty tiez slabe - jednoducho nedokazem pochopit cim tento film ostatnych tak zaujal. Snad pre fanusikov japonskej kultury a anime, ale takemu obycajnemu divakovi nedoporucujem...

Větší než nebe (2005)

dalsia z tisic romantickych komedii, ale aby tomu niekto nevycital ze je to to iste ako zvysok, tak sa rozhodli to obzvlastnit tym ze to bude v divadelnom prostredi. maloktora romanticka komedia ma vie zaujat, a filmy z divadelneho prostredia su na tom podobne, takze nie je prekvapenim ze bigger than the sky ma nejak neoslovil. nebolo to v podstate zle a snad aj vykon hlavneho herca co hra neherca sa da ocenit, a bolo tam par zaujimavych momentov na zamyslenie o zivote ale celkovo - priemer priemerny a koniec to tiez nejak nezachranil :/

Kapitán Alatriste (2006)

velmi dlhy velmi epicky velkofilm, ktory nie je americky. a dosledkom toho je to take nejake roztiahnute, akcia nie je spravne pocas celych 2+ hodin nacasovana a tak je tam vela nudnych pasazi, a tym ze sa snazili (tusim) o zivotopisny film, tak cast toho co mohlo byt vo filme este zaujimavejsie sla na ukor toho aby sa do filmu vosiel cely zivot hlavneho hrdinu. Cele to je zasadene v historickom spanielsku - prostredi a dobe ktora mi proste nesedi a tak aj celkovy dojem z filmu nebol az taky vyrazny. Proste - snazil sa autor snazil, a historicky naladeneho divaka to snad aj zaujme, mna az tak nie :/

Pokání (2007)

k tejto lahodke som sa dostal ked som hladal nejake "vizualne zaujimave" filmy a atonement skutocne taky je - to ze sa na to tak dobre pozera je hlavny dovod preco sa mi to pacilo. vsetko to ostatne (vyborni herci, zaujimavy pribeh, snad aj oscarova hudba i ked som ju nepostrehol) to len doplna a len celkovy vyborny dojem doplna. je to sice "len drama" snad trosku romanticky, a koniec sa mi zdal taky trochu "nasilu" (ako keby sa len snazili silou mocou spravit to nejak netradicne), ale kedze ma to napriek tomu dokazalo tak velmi zaujat, davam plny pocet.

Mys hrůzy (1991)

Pri vacsine "starych" filmov, ktore si pozriem dnes po 20 rokoch mavam pocit ze - hm v dobe natocenia to mohlo byt fajn, ale dnes uz bol tento motiv sprcovany velakrat lepsie, zaujimavejsie... Cape Fear je vsak vyrazny (naschval nepisem vyborny) film aj dnes. Je citit ze to uz ma par rokov, a tak to nie je tak zaujimave, rychle, snad akcne ako by som ako sucasny divak ocakaval. Ale - je to vyrazne! Je citit ze to nie je ziaden lacny TV film, natocene je to v style strieborneho platna. Gradacia deja je opat o cosi pomalsia ako sa vidi v dnesnych filmoch, ale aj toto sa da hodnotit ako plus. Proste to "zlo" tam citit aj ked ho na prvy pohlad nevidiet, a cele to nabere spad sice pomaly ale o to istejsie. No a to najlepsie su samozrejme postavy. Jednak su vyborne vykreslene, nie su to take "obycajne figurky", a este o cosi lepsie su zahrate. Zaver je opat trochu malo dynamicky v porovnani s tym co sa vidi dnes, ale - stale putave. Celkovy dojem z filmu je potom tak ako pisem - stary film, ale stale velmi dobre pozeratelny. Nechavam "len" 3 ale to len preto ze dnes to uz oslovi asi menej divakov. Pred 10 rokmi by to bolo urcite 4* a o nejaky cas - ked sa to zaradi medzi naozajstne kulty kinematografie, dam snad tiez o cosi viac :)

Alexander Veliký (2004)

Velkofilm, obrovske peniaze co do toho sli. Epicke scenerie, a bitky. Same zname mena medzi hlavnymi postavami a cele to reziruje sam velky Oliver Stone s muzikou od Vangelisa. Je jedno ze historicke filmy ma nikdy velmi nebavili - toto musi byt dobre... Nuz, nie je. Film zacina jemne, pomaly, nevyrazne snad az nudne - ale mame pred sebou 3 hodiny, tak sa to da odpustit. Po nejakom case Alexander dospeje, a ide do prvej bitky a - uz tam citit naznak ze by to aj mohlo byt zaujimave (nie len kvoli tej bitke, ale ze to trosku zacina neberat smer). V tomto momente je vsak podla mna vrchol filmu a zvysne skoro 2 hodiny som uz len cakal ci sa predsa len nieco zaujimave neudeje. Neudialo. Putovali dalej, bojovali, niektore postavy zomierali a napokon aj stary dobry Alexander umrie. Snad by tie 3 hodiny mohli aspon cosi zanechat, a ok, teraz uz viem cosi viac o tom aky Alexander vlastne bol, ale - ako film. Asi radsej nieco ine. 2* len z ucty ake to bolo cele epicke a prepracovane a "filmarsky zaujimave".

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Westernov je dnes malo, to je fakt. Ale - az tak velmi mi zas nechybaju, jednoducho - zazili svoju eru, a teraz uplne staci ked vznikne obcas cosi zaujimavejsie ako povedzme tento film. Aj preto ze westerny uz tak casto nesledujem tak 3:10 to Yuma ma v prvych minutach nejak nevedela zaujat. Uz som si od takeho zanru odvykol. Neskor to nabere celkom fajn spad, ale stale - je to len priemer a potom sa putujue, putuje, putuje (taka velmi skratena verzia pana prstenov). Par hlavnych hrdinov cestou umiera/odchadza ale pozornejsiemu divakovi je hned jasne kto ostane. Tolko negativa. Pozitivneho je vsak podla mna tiez hodne, najzaujimavesjie su prave dve hlavne postavy, herecky, aj tym ako su postupne vykreslovane, takze ono to ani nie je na skodu ze vsetky vedlajsie postavy "odchadzaju" bokom. No a to najlepsie na filme je zaver - mnohi tvrdia ze prave to pokazilo film, ale - bez neho by to bol len western. Takto je tam zaujimavy zvrat, emocie, a - jednoducho zaver kvoli ktoremu sa ten film oplatilo vidiet. Nie je to sice klasicky "dobro zvitazi nad zlom" ale - aj tak ma divak po skonceni vlastne dobry pocit. A pre tento dobry pocit z celeho filmu, u mna 3 :)

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

fajn napad, vizualne vyborne, herecky tiez prijemne, pribeh ma fajny spad - cez 2h ale nie je to nuda. Mohlo by sa zdat ze je to vyborny film, ale preco, preco sa to snazili spravit tak "umelecky" ? Keby to nebolo take komplikovane (povedzme si to rovno, miestami to je chaos) a vedel by si to uzit aj obycajny divak (ja sam sa povazujem za toho narocenejsieho) mohlo to byt za 4*, co - keby tam dali viac emocii, vtipu, alebo poriadne premysleli ten scenar aj 5! Takto je to film ktory ma potencial ale - nebolo to dotiahnute do konca. Tak ci onak, stale vyborne a odporucam.

Šimon a Matouš jedou na Riviéru (1975)

viem ze ked som bol maly tak toto bol pre mna jeden s top filmov - proste strasna sranda, super hlasky, bitky... a dvojka (na ktoru sa po dlhom case este len chystam) to bola uplna lahodka! dnes po cca 20 rokoch som sa na to pozeral a ano, bola tam nostalgia, ale vtipy uz boli nejake trapne, cele to bolo take "detske" a aj ked je jasne ze takyto film sa neda brat vazne - bolo to proste slabe :/ Jedine co sa mi za 20r nezmenilo a stale bolo vyborne je hlavna piesen, ale to este dobry film nerobi. Proste - nebudem kazit nikomu iluzie ak si to chcete pozriet z nostalgie (prvodivakom ale fakt neodporucam...), mozno vas to oslovi viac, ja som bol sklamany, tak len 1* (ale ako vravim - nic to nemeni na tom ze sa chystam aj na 2jku :))))))