Rallye smrti (2008)

Velmi prijemna akcia... a aj ked viem ze je to remake starsej verzie pre mna osobne to bol film typu "konecne cosi ine". Trosku z Fast & Furious, trosku z Running Mana, velmi podobne pocitacovym hram - pekny zaklad. Rezia Anderson, v hlavnej ulohe Statham, silni chlapi, krasne zenske, vela vybuchov, vizualne efekty, silna muzika, obcas dobra hlaska - raz to mozno budem povazovat za klasiku medzi akcnymi filmami :)

G. I. Joe (2009)

dobry, mozno dokonca velmi dobry akcny film. v akcnom filme nie su dolezite veci ako realistick(n)ost, putavy pribeh, emocie... v akcnom filme je dolezita akcia. tento film je pekne akcny, rychly, plno vybuchov, klasicki akcni hrdinovia... to ze "pribeh" je len chaos pozliepany z toho co tu uz bolo vobec nevadi! toto je AKCNY film. a je to dobry akcny film, lebo ma aj cosi extra oproti ostatnym straight-to-video. efekty. film by mohol byt kludne demonstraciou toho co sa dnes da dosiahnut v digitalnych efektoch. nie vsetky mozno vyzeraju realne ale kvantita to nahradza :) no a potom, ako uz je napisane v inych komentaroch - mame tu klasicky boj dobri vs. zli, sexi hlavny hrdina a hrdinka, doplnkova sexi cervenovlaska, cernoch, hlavny zloduch, general co ma vsetkych rad ako vlastnych synov, dokonca aj ninjovia! za cely film mozno padnu aj 2,3 vtipne hlasky a napokon koniec, ktory dava priestor pre pokracovanie - to sa neda nemat rad :) v kategorii akcny film - velmi dobre.

Saturnin (1994)

Moje hodnotenie mozno nebude celkom objektivne, pretoze porovnavam s (audio)knihou, ale myslim ze tento film bol spraveny velmi nestastne. Tusim ze je to zostrihany tv miniserial, tak snad "v dlhsom" je to lepsie, ale takto veru nie. Niektore (vyborne) sceny boli vynechane, ine su tak zostrucnene ze ich divak nemusi pochopit. Je to TV film a cele to posobi ako prava inscenacia. Az na par vynimiek su herci jednoducho neuveritelni (to nie je kompliment) dialogy akesi nasilu, snad hudba je jedine co neurazi. Samozrejme - knizka ma to caro ze kazdy si moze predstavit pribeh po svojom, ale film sa mojim predstavam ani zdaleka nepriblizil. Velmi slabe - sklamanie. Ak ste nevideli film ani necitali knihu - dajte prednost knihe.

Stealth: Přísně tajná mise (2005)

Taka prijemna oddychova akcia na nedelne popoludnie. Je v tom filme par nezmyslov ale - ked to clovek velmi pozorne nesleduje tak to nevadi. Hlavny hrdina aj hrdinka vyzeraju dobre takze sa potesi aj zensky aj muzsky divak. Je tam aj vela rychlej akcie, takze sa potesi aj nastrocny divak (ktoremu je jedno ci je to naozaj alebo digitalne). No a stredne narocny divak bude dokonca na seba hrdy ako presne vedel predpovedat, kto zomre, kto prezije, kto je dobry a kto zly, a ze napokon dobro zvitazi nad zlom. A na konci budu "vsetci" divaci spokojni. Splnilo ocakavania - odychova nedelna akcia.

Král Škorpión: Vzestup Říše (2008)

Ale no! :) az tak zle to nebolo. Treba si uvedomit ze je to straight to dvd, takze B sa od toho ocakava. Samotny Scorpion King je len B co vzniklo z Mumie. SK2 naozaj zacina velmi zle, a osobne si myslim ze herec bol pre hlavnu postavu vybrany skor preto aby to nalakalo zenske publikum. Rovnako hlavna zenska hrdinka je magnet pre muzske publikum, ale do bojovych scen (teda nie ze by tam boli nejake bojove sceny :) sa velmi nehodia. Uvod je tiez gyc - chlapcovi zabije zloduch otca, chlapec cely zivot trenuje, chlapec zabije zloducha a popri tom nejaka ta laska. Jednoducho cosi medzi odpad a jednou hviezdickou. Ale - film sa celkom prijemne zmeni odkedy partia vstupi do podsvetia. Od tej sceny so stlpom v pusti az kym ziskaju mec je to celkom v pohode. Dokonca sa priznam ze velmi vzdialene mi to pripomenulo Army Of Darkness a obcas padne aj skoro dobra filmova hlaska. Aj na postavy, nech uz su hrane hocijako zle sa da zvyknut - grek je fajn, cinan tiez, no a vztah hrdinu a hrdinky je klasika ako z rozpravky. Ked to zhrniem - je to B. Efekty su tam hrozne. Dej nie je nicim originalny. Popletene historicke obdobia. Slabi herci. Hudba (ehm ani som si nevsimol)... Ale - na videofilm, celkom dobre.

Eragon (2006)

Velmi strucne - preco sa opalti tento film pozriet? Lebo su v nom Tatry. Ano. To je asi to jedine preco je to "zaujimave". Inak je to slabe fantasy, plne nezmyslov a dialogy (mal som tu smolu ze som to pozeral v ceskom dabingu) su velmi zle. Teda - toto vsetko plati v pripade ze nemate menej ako 15 a necitali ste Eragona (tusim ze existuje knizka). Tusim ze mladsieho nenarocneho divaka, alebo skalneho fanusika fantasy tento film zaujme o trosku viac, odporucenie ostatnym - iba priemer, ale kvoli tym Tatram sa oplati :). A samozrejme - su aj omnoho horsie nepodarky.

King Kong (2005)

Povodneho King Konga som nevidel, ale viem ze ako maly chlapec som v kine videl remake z 1976 a este dlho sme to potom so spoluziakmi na zakladnej preberali. Vidiet tento film (2005) ako maly chlapec, tusim ze by to bolo 5 hviezdiciek bez premyslania... Jednoducho - na prvy pohlad tomu nic nechyba. Spracovanie hodne dnesnej doby ale bez toho aby bola zabita atmosfera z New Yorku 1930 (a detaily ako poskrabany film, svetla, zapady slnka, tiez krasne umocnuju "kino zazitok"). Romantika, dobrodruzstvo, akcia vsetko v podani znameho rezisera, znamych hercov a za hudby znameho skladatela. Proste nic tomu nechyba. Ano je tam par momentov (a vizualnych efektov) ktore su tam iba na zvysenie wow faktoru a prilakanie viacerych divakov. A je pravda ze v inych filmoch sme videli aj efekty lepsie. Je to hrozne moc dlhe (a chvilami pomale). A je to "len" remake, takze nemozem chvalit originalny motiv. Ale - je to film ako sa patri. Povodne som chcel napisat ze - dobre spracovany klasicky motiv, 3 avsak komercia nekomercia, tento film je naozaj viac nez len dobry a zasluzi si az 4 hviezdicky.

Aura (2005)

Tusim ze El Aura je jeden z filmov ktore som si ako obycajny divak neuzil tak "naplno". Je to fajn film. Neamericky. Zaujimavy pribeh. Novi (dobri) herci. A je to ten typ filmu kde vystupuje malo postav (izolovane prostredie kdesi v lese resp. malom mestecku) - typ flmu co mam rad. Ale i tak ma to az tak nenadchlo. Stale mam pocit ze taketo cosi tu uz bolo. Zaujimave? Rozhodne! Oplati sa pozriet? Asi ano. Film ktory si este dlho po pozreti budem pamatat? Tazko...

Vzpomínky (2006)

Americky efektne krasne. Vezme sa klasicky pribeh - zloduch spacha zlocin, policajt samotar ho musi vypatrat, a popod nohy sa mu bude pliest sexi zenska postava. Aby to nalakalo divakov prida sa zopar znamych mien, a aby to slo s dobou tak nejake super efekty. Ok - to by stacilo na priemerny film. Ale ak to ma byt vynimocne treba tam dat cosi - vynimocne. To uz sa vymysla tazko takze sa pozicia klasicky scifi namet - cestovanie v case. Filmov na tuto temu je veeeelmi vela, ale tu to zamaskuju celkom originalne. Aby drzali divaka v napati (spoiler) tak na zaciatku ziadne cestovanie v case nepripustaju, potom sa "da" poslat odkaz, a nakoniec ked ide do tuheho, tak aj hlavna postava to zvladne. Klasika. Ale - aj klasika sa da naotcit dobre alebo zle. Deja Vu je spravene velmi dobre. Je to jeden z tych premyslenych filmov, kde casom veci davaju zmysel (akoze co sa stalo v minulosti, a nepatrne detaily ktore divak prvykrat prehliadne, ale potom pride ten Deja Vu moment a pochopi ze co a preco sa stalo). Motiv cestovania v case sa da tiez pokazit (take tie filmy kde cestuje postava naspat v case, skusi cosi zmenit, nepodari sa? tak skusime znova), v Deja Vu to vsak vyslo. Divak sice vie ze zlocin sa uz stal, aj ako sa stal. Napatie tu vsak pritomne je lebo nevieme kto ho spachal. A potom prichadza otazka - a da sa to zmenit, ked uz mame stroj casu? A ked sa uz zacina zdat ze mozno sa to zmenit da, az do poslednej chvile nie je jasne ze ci sa to ozaj podari, a ak - ktore postavy preziju, kto umre, a ako... Velmi dobre spravene akcne scifi. Ale na druhej strane ked porovnam s 10 rokov starsim "12 monkeys" na rovnaku temu :/

Mrtví jako já (2009)

Este predtym ako cosi napisem - nevedel som ze existuje serial a nevedel som ze tento film je straight-to-video. A napriek (ci vdaka?) tomu - sa mi to celkom pozdavalo. Ale poporiadku. Na zaciatok komiksova scena (komiksy mam rad = +), efektny uvod (hlavna postava umre za okolnosti co slubuju humor co mam rad), sexi hlavna postava (a ten jej hlas :). Nuz usadil som sa hlbsie do kresla s ocakavanim pekneho filmoveho zazitku. Ale uz po par minutach prisiel prvy WTF moment. A potom dalsie, Nielen ze som celkom nepochopil co a preco vlastne robia, ale - este aj jednaju zakazdym inak, obcas nezmyselne (ano ano viem, to preto ze som nevidel serial, a tie ich nezmyselne konania mali byt akoze odkazy na ich serialove charaktery). Hlavna hrdinka je sice sexi, ale to ze sa na jednej strane snazi byt anjel (pomoct sestre, zmysel pre zodpovednost) a na druhej strane je nasrdena skoro na vsetkych a na vsetko (a ze sa vie tvarit) - to celkom neslo dokopy. Podobne - film je teen komedia (s humorom ktory je urceny teen generacii) ale zaroven obcas zachadza do hlbokych uvah o zivote a smrti a - to v komedii moc nefunguje (co je tiez dalsia crta sucasnych sitcomov). V tom (pre mna) chaotickom pribehu som vobec nepochopil ze preco vlastne robia to co robia, a ze preco sa na to nevykaslu, kto je nesmrtelny a kto je mrtvy, kto koho vidi, kto bol Rude, preco musi hlavna postava chodit do prace a co to vlastne ta jej praca je, a dalsich vela preco... Proste chaos :) Ale - zaujimavy. Ta hlavna hrdinka to vyvazuje, originalny namet, ktoremu keby som tomu rozumel nebolo by to az tak zle, ta vsadepritomna farebna americka teen atmosfera potesi (no a co ze je to neskutocne, aj si chcem pri filme oddychnut), obcas nejaka ta dobra hlaska, ostatne postavy su tiez celkom prijemne (Reggie je super, a dokonca aj ta Daisy co ju vsetci zatracuju bola podla mna chutna) pekny song v zaverecnej scene (ktoru som nepochopil z celeho filmu uplne najviac) - ok prijemny film. Ako som uz pisal vela veciam som neporozumel takze hned ako som dopozeral klik klik klik a - ono to je serial! a - to bol len videofilm? Na zaklade tohto davam az 3, a vsetci ktorym sa serial pacil a su smutni ze je koniec mi mozu zavidiet - mna to este len caka (a trosku sa bojim ako bude vyzerat George o 5 rokov mladsia - lebo v tomto filme sa mi pacila velmi)