Daisy Jones & the Six (2023) (seriál)

Najlepší seriál Amazonu. Extrémne vydarená knižná adaptácia. A hudobná chuťovka.

John Mulaney: Baby J (2023) (pořad)

Skvelý stand-up, ktorý má hlavu a pätu a drží si svoje téma pevne v rukách bez toho, aby diváka začalo nudiť. Mulaneymu to prajem, Baby J je chytrý, premyslený a brutálne úprimný monológ, ktorý je vlastne dosť vážny, no zároveň úžasne zábavný. Mulaney sa nebojí žartovať o svojich zážitkoch, rozpovedajúc svoj príbeh s ľahkosťou a kopcom prekvapivých comedy momentov, a ja tlieskam.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Tvorcovia vedia, čo robia a opäť servírujú nekompromisný blockbuster, ktorý je po vizuálnej stránke kreatívny, prepracovaný, plný tvorcovského srdiečka a vlastne sa nebojím povedať dokonalý. Druhý diel Spider-Verse ságy potvrdzuje, že patrí k naj spracovaniam pavúčieho hrdinu, k naj komiksovkám a tak obecne k naj animovaným filmom. Po zhliadnutí dvojky som si doma pustila opäť jednotku a wow, ten rozdiel je markantný - na prvý pohľad dvojka len pokračuje v začatom štýle, ale nie, umelecky sme sa posunuli ešte o dva-tri levely vyššie. Tempo je vražedné a divák musí fakt dávať pozor (a aj tak mu väčšina vecí utečie, ale preto predsa existujú YouTuberi), a ako už je u dnešných komiksových univerzov pravidlom, film docenia hlavne skalní, ktorí majú (nielen) Spideyho dobrodružstvá napozerané. Štýly kresby svetov a postáv sú TOP TIER (Hobie, mindfuckový Spot, Gwenina realita kde farby zrkadlia emócie!!), príbeh pritvrdil a zároveň konečne vieme, o čom séria vlastne je. Soundtrack ma síce nebavil tak ako v jednotke, ale obecne filmu nemám čo vytknúť. Miles Morales je proste sympaťák, postave vdýchol nový dych, a Gwenin "band" z konca dáva tušiť, že Beyond the Spider-Verse bude mega. A kombinovanie animovaných a filmových realít je len ďalším dôkazom toho, že žijeme v úžasnej dobe. Och, ako mne len tento projekt robí radosť 🤍

Tenkrát poprvé - Série 4 (2023) (série)

Po troch cringe sériách balzám na dušu. Dospelé a extrémne uspokojivé ukončenie jednej éry.

Babylon (2022)

Babylon je veľkolepý epos, ktorý je síce vulgárny, špinavý a all over the place, ale nakoľko ide o autorský zámer vzhľadom na tému a dobu, dávam tento fakt do rovnakej kolónky ako tú prepálenú stopáž: ani dobre, ani zle. Doposiaľ najsebavedomejší Chazelle, ale inak je to klasický on, s jeho láskou k filmu a hudbe a jeho “soft spot” pre v podstate nie úplne sympatické postavy, ktoré sledujeme v ich snahe dosiahnuť svoje sny, tuto navyše v dosť špecifických momentoch filmového priemyslu. Hudobne super, herecky super, režijne super, strihovo super. Energické, štýlové, divoké, prudko zábavné, uhrančivé. A i keď sa už tretí deň od zhliadnutia snímku neviem rozhodnúť, či sa mi to vlastne páčilo, neviem si predstaviť dať filmu iné než plné hodnotenie. PS: Pri pozeraní som úplne zabudla, že sledujem Margot Robbie, jej Nellie bola *chef’s kiss*.

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 5: Návrat Mandaloriana (2022) (epizoda)

Ľuďkovia od Disney sú celkom drzí, prezentovať epizódu Mandaloriana ako epizódu Boba Fetta, ale nakoľko fanúšik prvého som a druhého nie, fine by me. Radosť mám z tohto nečakaného pokračovania tejto mojej seriálovej love-at-first-site srdcovky.

Wednesday (2022) (seriál)

Po úvode s piraňami v plaveckom bazéne som rozmýšľala, či seriál zvládnem, či to nebude moc cringe. Už po 10 minútach som ale obavy zahnala: Wednesday s tvárou Jenny Ortega je uhrančivá, správne weird a bavilo ma všetko na nej. Jej chlapecké interesty oba ujdú a energická spolubývajúca je ideálnym poľudšťujúcim protipólom ku chladnej hlavnej hrdinke. Burtonovské spracovanie nemalo chybu, farby, scéna, kamera, hudba - efektné a vypiplané. Krimi zápletka bola fajn, vhodná, napriek tomu, že odhadnúť ju išlo už v polovici. Keď ide o zvyšok Addamsovej rodiny, cast baví, i keď zaradenie do deja bolo pomerne klišé. Príbuzní dostali primerane priestoru, aby príbeh mladých hrdinov ozvláštnili a posunuli, ale som rada, že focus bol na školou povinných, Wednesday rulez. Projekt, ktorý právom očaril celý svet a ktorého pokračovanie budem nedočkavo vyhliadať. Novinka roku 2022.

Na nože (2019)

Každý rok sa nájde ten jeden film, od ktorého nič nečakám, a on mi odpáli dekel. Táto svižná detektívka so skvelým castom a ešte skvelejším scenárom je ten jeden film. Obraz super, príbeh super, divácky zážitok ako sa patrí.

Rod Draka - Nezvedený princ (2022) (epizoda)

U druhého dielu som došla na to, čo mi u Rodu draka “vadí” - scenár dialógov. V GOT bol v každej epizóde jeden, ak nie viac dialógov, u ktorých mal divák zimomriavky, ktoré boli plné náznakov a symbolov a skrytých významov, alebo ktoré boli tak trefné, že ste boli ochotný hneď si nimi dať potlačiť tričko - tu sme žiaľ o level nižšie a dialógy sú “len” dobré dialógy. Produkčne je ale seriál nádherný, to sa mu musí nechať, a castu nie je čo vytknúť. A ako komorná dráma plná intríg to funguje, i keď po GOT je treba si na tú komornosť a tempo trochu zvykať.