King Kong (2005)

Není divu, že si na King Konga troufne málokdo. Milostný příběh přerostlé gorily z džungle a blonďaté krásky z USA není jen lehce hranou absurdna, on je tak daleko, že ji ani nevidí. Chce to opravdu hodně citu a správnou míru megalomanství. Nikdo jiný by to nezvládl lépe než Jackson. Tři hodiny jsou sice moc, ale Watts je úžasná a finále na Empire state building přímo dechberoucí.

Rallye smrti (2008)

For macho only. Drsní muži, sexy ženy, rychlá auta, brutální násilí a nadměrný testosteron všude kam se podíváš. Nejvtipnější je naroubování žen do děje v podobě spolujezdců, kteří jednak nejsou skoro potřeba a hlavně tam mohli posadit i muže. To bychom ale přišli o kočičky v čele Martinez.

Anna Karenina (2012)

Knightley určitě může být rozervanou rozvodovou revolucionářkou Kareninou, ovšem Taylor-Johnson rozhodně nemůže být hezkým hrdým hřebcem Vronským. Největší problém však sedí ne režisérské židli. Wright se svým exhibováním na prknech, jenž znamenají svět, zazdil velkolepost příběhu i auru slavné literární předlohy. Udělal z toho doslova divadlo ve filmu.

Zkus mě rozesmát (2011)

Sandler quality šla postupně dolu i kvůli éře Netflixu. Jeho komedie měly vždy specifický styl humoru, který ocení hlavně zastydlí puberťáci. Zkus mě rozesmát patří k jeho nejzdařilejším kouskům. Romantická linka je slabší, ale naštěstí je většinu času upozaděná. Aniston v bikinách snad zastavila čas a její konfrontace se skoro o dvacet mladší kolegyní je úctyhodná. Sandler získává plusové body i za obsazení Kidman jen do vedlejší role, kde hraje totální krávu. Vzhledem k roku výroby navíc není tabu strefování se do starých, tlustých i ošklivých lidí. O buzerantech ani nemluvím.

Juno (2007)

Juno bez zbytečné hysterie mapuje těžkou životní situaci a určitě nejde o špatný film Už před lety jsem však měl problém s obsazením Page. Její/jeho vizáž by se dnes dala označit jako nebinární, což tehdy ještě nebyl zavedený výraz. Ona/on má určitě talent, ale jako herečka/herec také vyzařuje podivnou energii, jenž se k těhotné středoškolačce nehodí. Až čas ukázal, kde byl problém. Když žena/muž ve svém nitru neví, kdo vlastně je, tak ani nemůže fungovat chemie se skvěle zvoleným Cerou, který třídního blba zvládl na jedničku.

Oběť (2022)

Mohla to být slušná epizoda do random krimi seriálu, kde by proložila nesmyslné množství vražd. Existují i jiné trestné činy. Blaško si však celovečerní formát obhájí, protože osvěta a veřejný zájem. Tepání do představitelů města, developerů, populistů, novinářů i samotných obětí je místy stylové, ale táhne se jako smrad.

Spolu (2022)

Kozub si tak dlouho všude možně hrál na dementa, až ho obsadili do role mentálně postiženého. Jeho fyzický výkon je rozhodně zajímavý, ovšem banální zápletka na dvě hodiny zdaleka nestačí. Navíc ve filmu není jediná sympatická postava. Hysterické scény se rychle přejí a nic dalšího režisérské duo z rukávu nevytáhne.

Světlonoc (2022)

Když už někdo najde odvahu zabrousit do žánru, který v našich končinách nemá tradici, tak si zaslouží respekt. Nvotová na slovenské dědině vykouzlila hodně nepříjemnou atmosférou plnou strachu, nejistoty a buranů. Pravda, čarodějnice už byly trošku navíc, ovšem pozitiva v čele s božskou Germani převládají.

Střídavka (2022)

Střídavka by mohla v záplavě retardovaných českých komedií vyčnívat. Nejde totiž o další pokus ukázat vyšší střední třídu, kterou si většina tvůrců plete s milionáři. Naopak jde o bandu zoufalců, kteří se plácají životem a vystačí si s málem u rodinného krbu. Nikolaev je rutinér a herecká sestava podle toho vypadá.

Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021)

Kroner mohl být pro slovenskou kinematografii svěří vítr, ale rychle mu došlo, že rychloobrátková komedie zapáchají komercí je produkčně jednodušší a dokonce i něco vydělá. Předchozí Šťastný nový rok za moc nestál, ale tady už nedává smysl ani samotný název. Retardovaná partička se přesunula na chorvatské pláže, takže jde o klasický formát, kdy se spojí natočení filmu a dovolená pro štáb i herce do jednoho projektu.