Ex Machina (2014)

Originalne sci-fi, ktoreho reach exceeds its grasp. Jeto vidno hlavne v poslednych, scenaristicky nezvladnutych, 10tich minutach.

Spotlight (2015)

Vyborna herecka zostava, s rozvaznou a velmi vyspelou reziou, ktora sa nijako nesnazi glorifikovat svojich hrdinov, ani do filmu nasilu tlacit americky sentiment. Spotlight vzdava poctu pre investigativny zurnalizmus, ktory sa uz bohuzial viac a viac v dnesnom svete vytraca, najma pretoze coraz viac ludi je "just doing their jobs". Jednotka s hviezdickou.

Teorie všeho (2014)

Biopic sracicka po anglicky a na makko, tak ako ju mame radi. Jeto ale aj napriek zanrovym cliche zaujimavy pribeh o uz-dnes-spopularizovanom geniovi, ktory je dalsi v poradi filmov oslavujucich vedcov a nerdov. Osobne som za. Zaverecna scena s "look what we made" je vynikajuca. 8/10

Smrt čmuchala (2014)

Zatial co sa vsetci Amici budu vzrusovat nad tym aky bol/nebol Chris Kyle hrdina, Webbova zivotna legacy ktora je v dnesnych casoch rovnako relevantna (ak nie viac) ako v 80s a 90s, upadne do zabudnutia. Film mi stylisticky pripomina moj oblubeny Fair Game, no zlyhava v niektorych dramatickych beatoch a chyba mu trocha sirsi tematicky aj geograficky rozmer. Na feature debut jeto ale slusna praca, aj ked to hral Cuesta podla mna na istotu..Jeremy je fantasticky. 8/10

Taking Off (1971)

Vyborny maly filmik, o priepasti medzi generaciami 60tych rokov... Zaverecna tretina je dokonala 9/10

Konzultant (2013)

Neviem z kade je vsetok ten hate... ano ma to chyby... Ridley sa mal omnoho viac vyhrat s dialogmi a vylepsit flow - je vidno ze he's losing it pretoze toto by si mal reziser ako on vsimnut a opravit. ALE, Counselor je technicky a herecky uplne na jednotku zvladnute dielo... Super atmoska, super kamera... a vidiet v jednom filme tolko hereckych es je aj v tento nabity rok obdivuhodne... 8/10 57% je fakt primalo...

Nebraska (2013)

Velmi pekny film v ktorom je toho omnoho viac, ako sa na prvy pohlad zda...tento rok je naozaj plny neuveritelnych scen a dialogov... June Squibb (pre mna najlepsia za tento rok) tu ma neskutocne real hlasky - scena na cintorine je u mna jednoznacne jednou z top scen roku a nezabudnem ani na jej "You can all just go f** your selves!" :)) Velmi dobre ciernobiele ponatie post-crisis ameriky a vyhasnuteho, pomaleho, neakcneho vidieckeho zivota...Ci uz su to mexicki pristahovalci ktori vlastnia Woodyho byvali biznis, jeho rodina ktora jazdi na azijskych autach namiesto americkych, alebo restika plna dochodcov ci nostalgicka debata Woodyho bratov v obyvacke; toho symbolizmu je v Nebraske plno. "My dad built this place" vravi Woody ked sa vrati do svojho rodneho domu...zabery prazdneho, rozbiteho, prachom zabadnuteho domu su plne nostalgie a sentimentu - jeto jedna z najsilnejsich scen tohoto roku a neviem si pomoct ale tieto veci vo mne neuveritelne rezonuju. Fantasticky Dern, vyborna kamera a velmi pekny pribeh o zivote, rodine, nasich korenoch a o tom ako vsetci ideme za 'vyhrami', ktore su ale konecnom dosledku vzdy prazdne. Dal by som tomu 5* ale uz sa citim zle ze to tento rok rozdavam jak na beziacom pase :D EDIT/// po dlhsej dobe prehodnocujem... Nebraska vo mne ostala aj po dvoch tyzdnoch, a musim povedat ze sa jedna jednoznacne o jeden z najlepsich filmov za tento rok... 9/10

12 let v řetězech (2013)

Ma to naozaj blizko ku klasike a ku kultu ktory bude v historii rezonovat rovnako ako Schindlerov Zoznam. Ale neviem sa zbavit pocitu ze bohuzial mi prisiel McQueenov svet prilis jednoduchy, prilis ciernobiely. Fassbenderova postava mi tu pripomina Fiennesovho Amona Geotha, ale Spielberg vykreslil jeho existenciu ako nieco rozporuplne, nestastne a stratene...jeho svet bol velmi sedy, nie ciernobiely. McQueen je ale talent, naozaj jeden z najvacsich talentov jeho generacie, jeho skill sa hlavne odzrkadluje v tom ako naraba s kamerou, strihom a hudbou. V scene kde je Solomon donuteny bicovat Patsey nas McQueen prinuti sledovat, prinuti trpiet s nou; nestrihne, pretoze kebyze strihol tak sa nam ulavi, v momente zmizne ten moment reality... je si toho vedomy, a vyuziva to naplno, preto kazda rana a kazdy svich, sa v nas odraza a rezonuje. Co sa hudby tyka, tak Zimmerova recyklovana Thin Red Line, neskor "adaptovana" v Shame na Unravelling, tu cely film rezonuje a prenasleduje nas...vyjadruje vsetky mozne pocity bezmocnosti, nasilia, lutosti... Aj napriek tomu vsetkemu som ale po vacsinu filmu zostal chladny... Preto mam pocit ze 12 Years a Slave je trocha overrated, vravi sa ze jeto masterpiece...jeden z najlepsich filmov v historii... ze jeto najlepsia kamera roku, najlepsi scenar, herec, herecka atd... nesuhlasim. Jeto jednoznacne najlepsi film o americkom otroctve... Co sa tyka ale hercov tak rovnako ako American Hustle: bomba... vyborny Ejiofor, ale hlavna hviezda jetu Fassbender...dokazuje ze jeto jeden z najvacsich talentov nie len dnes, ale v historii filmu... jeho screen presence... tie modre oci... z toho mala co mu scenar ponuka vie vyjadrit absolutne maximum, a staci mu nato jeden pohlad. Predbezne 4* ale este si to musim nehat prejst hlavou 8.5/10 P.S. Brad Pitt je kral ;p

Velká nádhera (2013)

Wow. Tusim ze toto je prvy taliansky film aky som kedy videl, od Felliniho ani ziadneho ineho talianskeho tvorcu som nic nevidel. Rozmyslam ze preco, asi jeto tym ze som od nich vzdy ocakaval mega-artsy filmy ktorym nebudem rozumiet a budu ma nudit, ale ak ma byt toto meritkom tak som fakt nabudeny. Mozno je 5* hned z prvej trocha privela, film ma toho na vstrebanie fakt tolko ze za jedno zhliadnutie sato naozaj vsetko neda pobrat... ale uz velmi dlho som nebol vyslovene zhypnotizovany pri sledovani nejakeho filmu ako tomu bolo La Grande Bellezza, teda aspon u prvych dvoch tretin ktore su naozaj absolutne dokonale. Naozaj skoda poslednej; podla mna o triedu slabsej poslednej tretiny(inac by sa u mna jednalo o top 3 film roku). Akurat nedavno som mal rozhovor o tom ze dnes je talianske cinema uplne nevyrazne, Sorrentino je dokaz ze opak je pravdou... Fantasticky Servillo a Luca Bigazzi. A ako POMO uz vystizne napisal, Luhrmann si moze ist pisat poznamky. 9/10

A dost! (2013)

Az na otravnu Dreyfus s jej fakt tupym americkym uskrnom v kazdom zabere jeto velmi prijemny film. Skvely Gandolfini, z ktoreho aj pri malom filmiku srsi presence hereckej elity. Tento rok sme naozaj stratili velikana ktory sa svojou pracou navzdy zapisal do mojho filmoveho srdca. R.I.P. Tony :)