Stopaři (1956)

Nadherne, ikonicke scenerie a legendarny, trpky John Wayne. Natalie Wood absolutny vrchol dievcenskej krasy. Urcite jeden z najvplyvnejsich westernov ever. 8.5/10

Zodiac (2007)

Jeden z najviac underrated filmov 21. storocia. Radoveho divaka bude nudit, kazdym vzhiadnutim tento film ale rastie a stava sa z neho neskutocne komplexna studia charakterov, Zodiacovskej mytologie a zrkadlo doby.  Fincherovo majstrovske dielo, ktoreho v jeho filmografii predcuje zatial len The Social Network.

Sociální síť (2010)

Jeden z mala filmov, o ktorych si dovolim povedat ze su dokonale.  Kazdy rok si tento film pustam ako rezijny masterclass a dufam, ze sa na mna nieco z jeho dokonalosti nalepi. Ziadnemu filmu sa zatial tak vystizne nepodarilo zachytit dynamiku toho, co formuje 21. storocie a jeho najvacsich playerov. Tento film starne ako vino a preto si dovolim ho nazvat novodobym Citizen Kane light. 10/10

Drive (2011)

Pamatam si ako som siel prvykrat na Drive. Bolo to par tyzdnov po premiere, film som ignoroval, pretoze ma nikdy nebavili filmy o autach. Myslel som si, ze to bude len daka dalsia tuctova nahanacka a la Fast and Furious. Nikdy nezabudem ako som sedel UPLNE SAM v kine a ako som po intru mal zimomriavky a vravel si: toto bude special.  Drive bol film ktory som musel analyzovat pri finalnom kole primaciek na UAL a je to film, ktory ma do dnesneho dna special place in my heart. Ani neviem cim to uplne je... Nie je to dokonaly film. Ale ma v sebe magic.   Pohlady Ryana Goslinga... hudba... farby... jeho oblecenie... to ako stiskne kladivo alebo volant s jeho ultra cool kozenymi rukavicami... Je to timeless film, ktory ma rovnake 'cool' kvality ako Rebel Without a Cause alebo Cool Hand Luke a navzdy bude premna ikonickym.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Prvy Star Wars film ktory som videl. Teda, iba jeho casti. Pamatam slo v telke nieco zvlastne. Daky cierny strasidelny robot, sympaticky hrdinovia, roboty, vesmirne lode, akasi 'sila'. Nicomu som nerozumel, no pozeral som ako prikovany - nic take som dovtedy nevidel.  S odstupom casu je Empire to najlepsie vesmirne dobrodruzstvo ever. Dokonale napisane, zrezirovane a samozrejme technicky zvladnute dielo, ktore je aj o 40 rokov neskor tym najlepsim, co z Lucasovho sveta vzislo.

Casablanca (1942)

Casablanca je pure Cinema Magic. Jeden z najlepsich scenarov vsetkych cias. Tolko hlasok... tolko skvelych postav... tak ikonicky vystavany a krasnou maslickou uzavrety dej... Casablanca je filmovy klenot, ktory nema obdobu a nesmie chybat na ziadnom rebricku najlepsich filmov vsetkych cias. Ingrid Bergman je mojou najoblubenejsou 'classic era' hereckou. Jej "play it Sam" ma nikdy neprestane bavit, tak ako aj plno inych magical moments, ktorymi Casablanca prekypuje. Jedine co lutujem, je ze som Casablancu neobjavil skor.

Temný rytíř (2008)

Nolanov prvy masterpiece. Najlepsi comic-book film vsetkych cias, ktory posunul dovtedy relativne 'detsky' zaner do tych najhlbsich vod a ktory je aj po 15tich rokoch stale neprekonatelny. S odstupom casu sa zapise do filmovych dejin ako milnik - ako jeden z najvplyvnejsich filmov vsetkych cias (nie len po tej komiksovej, ale aj po filmarskej stranke). Skoda ze Health zomrel, Nolan mal vraj pre tretiu cast uplne ine plany nez nakoniec realizoval v Rises (z trilogie jednoznacne najslabsim clankom).

Forrest Gump (1994)

Na Forrestovi som vyrastal. Ako rodina sme ho spolocne pozeravali ked chodil v telke... smiali sme sa, obdivovali ho, diskutovali o nom... Cim som bol starsi, tym viac som chapal viac a stale som v nom bol schopny vidiet nieco nove - vyrastol som s nim. O par tisic vzhliadnutych filmov neskor si uvedomujem, ze prave kvoli tejto sentimentalnej hodnote ho uz proste nic neprekona. Nadherny film o kamaratstve, o laske, o ludskosti... o zivote. Kazdy z nas dufa, ze bude mat kamaratov ako Bubba a porucik Dan, a ze sa mu podari najst svoju Jenny <3

Říše světla (2022)

Ani Deakinsova kamera nevie ozivit tak otrasne napisany a rezijne nekonsistentny pocin Sama Mendesa... Prekvapivo fakt slabuckeee 5/10

Babylon (2022)

Chazellov Anti-La La Land. Nahlad do tych najtemnejsich uliciek Hollywoodu a Showbizu, zaroven do istej miery objavovanie neviditelnej hranice medzi umenim a zvratenostou. Finalna uvaha, ze aj po vsetkom tom hluku, chaose a dekadencii, to predsa len je worth it ma dojala menej nez by som chcel. Na to aby fungovala, ma totiz Babylon prilis vela hluchych miest a slepich uliciek. Damien sa pokusa zonglovat privela postav, tem a tonov na ukor obsahu...nejde mu ale upriet tu spickovu formu. Trio Chazelle, Sandgren a Hurwitz je all-time great a dufam ze im to vydrzi. 8/10