Legenda 17 (2013)

Natočiť dobrý životopisný film je najťažším sústom pre filmárov. Zachytiť v živote človeka to najrozhodujúcejšie alebo najdôležitejšie z jeho života nie je určite jednoduché, a nakoniec okolnosti a možnosti filmárov pri natáčaní rozhodnú, či bude film vierohodný a dobrý alebo trápny a nepozerateľný. Súdruhom z Moskvy to nevyšlo, politická agitka o nezlomnosti ruského človeka je skôr trápna a niekedy na smiech. Zvlášť, keď si uvedomíme, za akých okolností museli a ešte aj mnohí musia v tejto krajine žiť, resp. prežívať. Ruskí filmári vedia natočiť skvelé filmy, no tento doporučujem len milovníkovm brakových titulov. V tridsiatych rokoch minulého storočia žil v Nemecku tiež jeden diktátor a ten si rovnako nechal točiť podobné propagandistické filmy. Skončil však na smetisku dejín a jeho filmy s ním.

Zimní příběh (2014)

Fantasy filmy sú pre tvorcov ošemetným tovarom na trhu. Mnohí "filmofilovia" sledujú každý detail filmu - vizuál, herecké výkony, hudbu a čo nepochopím u tohto typu filmov - logiku scenára. Zimný príbeh spĺňa viacero kritérií pre milovníkov fantasy - skvelý vizuál, charakterizujúci dobu, v ktorej sa podstatná časť príbehu odohráva, vlastný názor scenáristu na boj dobra so zlom, romantický príbeh a očakávané finále. Príbeh je ladený komorne, bez veľkej akcie, no o to je zaujímavejší pre vnímavého diváka. Aj vďaka pôsobivej hudbe H.Zimmera je tento film nielen skvelou fantasy, ale najmä rozprávkou pre dospelých s romantickou dušou. A po skončení filmu si pozrite titulky, skvelá pieseň Miracle zato stojí.

Já, Frankenstein (2014)

Tento film po dlhej dobe dokázal, že Hollywood nezabúda ani na dospelé deti. Mnohí rodičia kvôli rozprávkam navštevujú kino so svojimi ďeťmi, no teraz môžu ísť do kina aj bez nich. Ja, Frankenstein je fantasy film, plný rozprávkových bytostí s ústrednou myšlienkou boja dobra a zla. Film je plný akcie, špeciálnych efektov a so slušným hereckým výkonom Aarona Eckharta, ktorý sa v tejto úlohe našiel. A keďže scenár filmu, jednotlivé scény a vzťahy "bytostí" boli veľmi jednoduché a priamočiare, zrejme by ste do kina mohli vziať i deti od 8 rokov.

Syn Boží (2014)

Filmy o J.K. sú vždy len prerozprávaním statí Nového zákona. Tento sfilmovaný príbeh J.K. som nemal možnosť vidieť ako seriál, no z môjho pohľadu to celistvosti filmu neuberá na kvalite. Keďže state zo života J.K. sú vlastne nemenné, každý autorský tím sa snaží vložiť do týchto filmových životných príbehov J.K. niečo nové, resp. svoj pohľad na túto tému, ktorou sa odlíši od iných autorov. V tomto sfilmovaní je zrejmé, že autori vsadili na výber dobového oblečenia, ktoré veľmi vplýva na hodnovernosť príbehu, ale najmä je tu zrejmá snaha o typológiu jednotlivých postáv. Výber jednotlivých hercov postáv starej Palestíny sa tvorcom veľmi vydaril, no pri hodnotení a porovnávaní tohto filmu s inými snímkami, napr. s Gibsonovým Umučením J.K., si myslím, že Mel Gibson dal svetu skutočne pravé a umelecky strhujúce podanie utrpenia J.K. na tomto svete. Son Of God je však zase uceleným príbehom pôsobenia J.K. na svete na základe dostupných zápisov Nového zákona.

Pád Bílého domu (2013)

V záplave akčných filmov USA si zvykáme na patriotizmus Američanov a i napriek veľkému klišé, ktoré spôsobuje práve táto charaketristická vlastnosť občanov USA, sú ich akčné filmy, napr. aj s politickým podfarbením, vždy zaujímavé a strhujúce. Príbeh pádu Bieleho domu s hrdinským agentom-ochrankárom prezidenta je dobre natočený, so skvelou kamerou a strihom. Ak si odmyslíme niektoré logické prešľapy a už spomenutý patriotizmus, je tento film pozerateľný aj opakovane.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Hodnotiť tento film z pohľadu prínosu pre filmový priemysel je úplne zbytočné. Tento film príjemne prekvapil kvalitou akčných scén, príbehom, aké sme mali možnosť vidieť v 80-tych rokoch a najmä, tvorcovia nám umožnili vidieť pokope všetkých akčných hrdinov sveta filmu, ktorí sú tesne pred dôchodkom, resp. dôchodcami už sú. Zlou správou je, že v súčasnej dobe je veľmi málo nových akčných hrdinov, ktorí by dokázali nahradiť týchto "starých", ale charakterovo silných a charizmatických osobností. Žiadny zázrak sa teda nekoná, ale k tomuto filmu sa rád vrátim aj viackrát, pretože toľko akcie a akčného humoru s narážkami na iné, najmä staré akčné filmy, sa dnes nevidí každý deň.

Total Recall (2012)

Flmy, ktoré potešia fanúšika sci-fi svojim kvalitným vizuálom a trochou "vierohodnosti", nie je v tejto oblasti mnoho. Tvorcom tohto filmu sa to podarilo na 100 % a napriek tomu, že nevieme, ako bude vyzerať budúcnosť, ich predstavy prekvapili zaujímavým a celkom vierohodným vizuálom. Rozhodne som nečakal, že tento film bude akousi kópiou Total Recall z r. 1990, v hlavnej úlohe s A.Schwarzenegrom a tvorcovia skutočne upravili pôvodný príbeh P.K.Dicka a vsadili na príbeh, ktorý sa odohráva na Zemi. V jednej zo scén, kde sa hlavný hrdina musí podrobiť kontrole na skeneri tela, si autori nového Total Recallu dovolili zažartovať a vsunúť do príbehu neznámu ženu, ktorá pri kontrole na tomto skeneri veľmi pripomína tú ženu, ktorej vizáž použili tvorcovia v pôvodnom príbehu z r. 1990 pri skeneri na Marse. V konečnom hodnotení filmu však musím uznať, že i napriek mnohým nedokonalostiam, ktoré sprevádzali pôvodný Total Recall z r. 1990, bol starší snímok príbehovo zaujímavejší a herecky dokonalejší. Napriek tomu doporučujem každému fanúšikovi sci-fi nový Total Recall, pretože je to pastva pre oči aj uši - dokonalý zvuk na originálnych nosičoch príjemne prekvapí každého audiofila.

Stalker (1979)

Ruská duša. Film Stalker, ktorý je distribúciou filmov predstavovaný ako sci-fi film, má s týmto žánrom pramálo spoločné. Snáď je to tým, že zodpovedný pracovník reklamy, ktorý mal film propagovať pre verejnosť, tento film vôbec nevidel. Meno Strugackých síce patrí do sveta sci-fi, ale tento film hovorí o "ruskej duši" a je o tom, ako sa vyvíjajú vzťahy ľudí v krízových situáciách. Film je len pre tých, ktorí chcú poznať, že film sa dá natočiť aj inak, nielen akčne. A môže to byť výborné.

Den nezávislosti (1996)

Tento sci-fi film rozhodne nevznikol ako dramatický prepis možného scenára stretu pozemšťanov a votrelcov z inej planéty. Nadhľad, s akým je tento scenár spracovaný vo filmovej podobe, je zrejmý od začiatku až do konca. Vhodný výber hlavných hrdinov a ostatných hercov, ich komediálny prístup k podaniu postáv vytvorili z tohto filmu napínavý sci-fi akčný film, ktorý si rád pozriem ako popcornovú oddychovku aj viackrát.

Univerzální voják (1992)

V čase uvedenia do kín (1992) bol tento sci-fi akčný film príjemným prekvapením, ktorý som si bol pozrieť dvakrát. Nápad, vytvoriť armádu neporaziteľných zombie vojakov, bol určite zaujímavý, a keďže ho scenárista rozvinul o "romantické" prvky, nestala sa z filmu klasická akčná vyvražďovačka, ktorú priniesli nasledovné časti Univerzálnych vojakov. Tieto nasilu vytvorené časti sú už len snahou zarobiť na pôvodnom Devlinovom scenári.