Univerzální voják 4: Odplata (2012)

Prvý diel Univerzálneho vojaka v r. 1992 bol v kinách trhákom a vďaka kvalitnej réžii Rolanda Emmericha sa tento film zaradil medzi akčné sci-fi filmy. Predstavitelia hlavných postáv - Dolph Lundgren a J.C.VanDamme boli o viac ako 20 rokov mladší a prekvapivo herecky vyspelí. To sa už nedá povedať o 4.dieli Univerzálneho vojaka. Herecké výkony všetkých zúčastnených zodpovedajú jednoduchému scenáru, ktorý je podriadený bezduchej vyvražďovačke všetkého živého, čo stretne hlavného hrdinu filmu. Fanúšikovia akčných scén, plných krvi, zlomených končatín a nepochopiteľne drsných stretov si prídu na svoje, a pritom nemusia ani príliš rozmýšľať a sústrediť sa na dej, vývoj postáv a romantiku. Táto séria mala skončiť hneď po 1. dieli, zostala by spomienka na kvalitný sci-fi snímok s tematikou zombie hrdinov.

Umučení Krista (2004)

Umučenie Krista považujem za skutočne excelentne natočený film so skvelou kamerou, s hodnovernou atmosférou deja, s vynikajúcimi hereckými výkonmi a skvelou réžiou filmu. Mel Gibsonovi sa podarilo vo filme verne zachytiť obsah evanjelií Nového Zákona a priblížiť nám tak zvrátenosť ľudskej podstaty. Z historických prameňov vieme, že Židia trestali odsúdených 40-timi ranami, no Ježiš ich podľa Turínskeho plátna utŕžil približne 120. Žiaden film nedokáže verne zachytiť bolesť a utrpenie, ktoré musel Ježiš zniesť. Som veľmi rád, že žije taký človek, ktorý svoj talent v oblasti filmového umenia venoval aj Biblii. Som presvedčený o tom, že Mel Gibson natočí skvelý film s akoukoľvek tematikou. Thank You Mr. Gibson.

Roucho (1953)

Život Ježiša Krista je všeobecné známy, mnohí historici, spisovatelia a teológovia podali mnohé písomné svedectvá na základe dostupných písomných listín, historických záznamov rímskeho impéria a samozrejme určitého nadhľadu pri spracovaní tohto materiálu. Nie je mi známe, kto sa rozhodol pre tento slabší filmový prepis, no tomuto filmu chýba predovšetkým hodnovernosť, historická presnosť a čo je najhoršie, herecké výkony zodpovedajú amatérskemu divadlu na dedine. Pochváliť je možné kvalitu farebného materiálu a snahu tvorcov zobraziť dôležité posolstvo Ježiša Krista.

Kosmos - časoprostorová odysea (2014) (seriál)

Nepochybujem o tom, že ľudia, ktorí milujú dobré filmy, ocenia tento seriál 4 - 5 hviezdičkami. Grafika, HD kvalita a celkové stvárnenie sú na veľmi dobrej úrovni. Horšie je to však s doprovodným slovom. Toľko drístov, nepodložených tvrdení a nevedeckých interpelácií súčasných vedeckých poznatkov, a tiež mystifikácií a zavádzaní, obsahoval snáď len seriál Kosmos Carla Sagana. Tento serál nie je rozhodne pre ľudí, ktorí skúmajú tento svet na základe vedeckých poznatkov a logiky vývoja sveta a vesmíru. Škoda, grafika a obraz sú pôsobivé, no prvé dva diely už stačia, radšej sa budem venovať vedeckým poznatkom v textovej forme.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Očakávaný comeback Mily Jovovich v ságe zločinnej spoločnosti Umbrella ponúkol film s veľmi priemerným príbehom. Celkový dojem z filmu však jednoznačne vyniesli k slušnému priemeru prepracované akčné scény a hlavne super kvalitná hudba. Režisér Paul Anderson nakrúca filmy vždy podľa svojich predstáv a napriek tomu, že niektoré scény sú podobné scénam iných filmov (Matrix, Ostrov), jeho režisérske majstrovstvo to neznehodnocuje, ba naopak, tieto scény inovoval a zvýšil ich kvalitu. Film je dostatočne akčný a nebyť skromného a jednoduchého príbehu, hodnotenie filmu by bolo určite najvyššie.

Resident Evil: Odveta (2012)

Neverending Story for Resident Evil. Sága nemŕtvych, s hlavnou hrdinkou Alicou, zatiaľ nemá koniec. Prekvapujúco pokračuje vo vyrovnanom kvalitatívnom štýle a posúva sa z miesta na miesto. Aj keď sa občas logika deja posunie niekde dostratena, celkovo je táto Sága kultovnou záležitosťou pre jej fanúšikov. Pri sledovaní tejto časti som mal občas Déjà vu, "akoby som to už niekde videl" (Úsvit Mŕtvych alebo Počiatok), no vôbec to neprekážalo, ba naopak, tieto scény boli z celého filmu najzaujímavejšie. Vďaka pánovi Paul W.S.Andersonovi, scenáristovi a tiež režisérovi filmu, môžeme očakávať ďalšie pokračovanie.

Rivalové (2013)

Životopisné filmy to nemajú ľahké, najmä keď sa snažia zachytiť dlhšiu etapu života hlavného hrdinu. Nikdy som tento typ filmov neobľuboval, ale na Rivalov som si našiel čas. Neľutujem, tento príbeh z prostredia F1 dýchal ľudskosťou, pohodou a prekvapujúco nepôsobil chaoticky. Herecký výkon oboch rivalov, no hlavne Daniela Bruhla, posunuli tento životopisný film o triedu vyššie. Scenáristi nevložili príliš mnoho scén z pretekov F1, no napriek tomu, alebo práve vďaka tomu, bol tento film o ľuďoch a ich charakteroch. Skvelá práca.

Světová invaze (2011)

Sci-fi umožňuje filmárom prostredníctvom fabulovaných príbehov vložiť do deja takmer čokoľvek. V tomto filme, keď si odmyslíme pátos a americký patriotizmus, vojna medzi mimozemšťanmi a vojenskou jednotkou konečne pôsobila realisticky, a tým umocnila jeho konečné hodnotenie. Dokonca aj tá roztrasená kamera, obľúbený spôsob "filmárskeho umenia" poslednej doby, tu až tak neprekáža. Ak chcete vidieť vojenské operácie "naživo", v skvelom prevedení, potom neváhajte a siahnite po tomto filme.

Ukradená vzducholoď (1966)

Ak by Jules Verne žil a hodnotil by filmy natočené podľa jeho predlohy, rozhodne by filmy majstra Karla Zemana považoval za filmy, ktoré svojou vizualizáciou najlepšie vystihli jeho námet. K.Zeman majstrovsky vystihol ducha kníh Julesa Verna a spopularizoval tak jeho knihy, z ktorých predovšetkým knihy so sci-fi tematikou nás, ako deti, najviac oslovili. Ak by sa filmári rozhodli natočiť film podľa knihy Julesa Verna, vďaka súčasným možnostiam animácií a trikových záberov by určite vyzerali dôveryhodnejšie a efektnejšie, ale myslím si, že by ducha a fikcie predkladané Julesom Vernom nevystihli.

Tři dny Kondora (1975)

Po neviem koľkom vzhliadnutí a porovnaní tohto thrilleru so súčasnými môžem skonštatovať, že niektorým starším snímkom sa nové akčné filmy nevyrovnajú. Predovšetkým v zachytení atmosféry strachu a obáv o vlastný život je v týchto starších snímkoch strach hmatateľný a atak neočakávaný. V novších akčných filmoch viete, čo môžete od záporných postáv očakávať a kedy sa zjavia a udrú. V starších snímkoch netušíte, kto, kedy, kde a ako na hlavných hrdinov zaútočí. Film Tri dni kondora je skvelou úkažkou majstrovstva filmárov v gradovaní deja a vo stvárnení napätia a atmosféry strachu.