• Krátkometrážní

Zrodila se hvězda (2018)

Cooper vypĺňa žánrovú šablónu filmársky (aspoň pre mňa) veľmi prekvapivo vyspelo, obaja herci sú príjemne civilní a i ich príbeh sa miestami zarýva pod kožu. Hlavným negatívom sa tak pre mňa stáva hudba, ktorá v ich konverzáciach predstavuje akýsi spirituálny zdroj pravdy a úprimnosti - o to viac nepríjemne prekvapí, ako je s ňou vo filme narábané, poväčšinou ide o popové odrhovačky, ploché rádiovky. Melodramatický záver s prvoplánovými flashbackmi je potom klinec do rakvy a asi i dôvodom prečo pre mňa nejde o filmovú udalosť, ale iba vydarenú žánrovku. 3,5*

Porno music/Musica porno-graficca (2018)

"Réžia" či skôr strih by Jan Daňhel, hudba by Agon Orchestra. Pôsobivá found footage montáž, re-editácia často jemne poničených, náhodne objavených, vidieckych osemmilimetrových pornofilmov zo šesťdesiatych rokov. Zhliadnuté z originálnej 8mm kópie spolu s tvorcom + R. Kirchhoffom. Kopulácia so psom (must see!) i tá bežná, s ľuďmi, výrazne spomalená, je na prvý pohľad komická, no vo výsledku dostáva najmä silný existenciálny podtón. Hodinová stopáž je trochu prepálená, väčšina sály už ku koncu zaspávala, no i tak - veľmi zaujímavá rarita. 3,5*

Jánošík (1921)

Prekvapivo príjemný a na svoju dobu rozprávačsky-moderný film, na to že ide o prvú (viem, iba relatívne) Slovenskú produkciu. Vydarené kostýmy, kulisy na úrovni, myslím že ako začiatok moc pekné, a čert ber jednoduchý príbeh s anticlimaxom. 3,5*

Země bez chleba (1933)

Zaujímavé, ktovie čo viedlo Buñuela k takej úmyselnej dramatizácii, preháňaniu, až zabitiu dvoch zvierat, kvôli efektnosti filmu. Surrealizmus? Neskôr našťastie pokračoval už len v hranej tvorbe. EDIT 2022: Podľa knihy "Úvod do dokumentárneho filmu" od Billa Nicholsa bol Buñuelov uštipačný a ofenzívny komentár v tomto rozličnými spôsobmi zavádzajúcom dokumente zámerom, ktorým chcel upozorniť na klamlivú povahu filmu ako média. Nemôžeme veriť všetkému, čo na plátne vidíme a počujeme. Ak je to tak, jedná sa o geniálne dielo. Priznám sa, že takto som ho pred štyrmi rokmi neprečítal.

V pasti (2018)

Nenáročná a niekedy trošku naivná žánrovka s pôsobivým námetom a tým najklasickejším hollywoodskym rozprávaním, aj so všetkými jeho neduhmi.

Gates of Heaven (1978)

Morris od svojich začiatkov používal minimalistické prostriedky, najmä prelínajúce sa hovoriace hlavy s delikátne vyberanými kompozíciami a lokáciami, na ktorých ich spovedá. Pocitovo akoby vôbec nezasahoval do výpovedí svojich kurióznych postavičiek, niekedy naozaj hlbokých, väčšinou však skôr pseudo-spirituálne popletených. Nikdy sa im však úmyselne prvoplánovo nevysmieva, nechá ich rozprávať a z ich úvah a životných osudov vybublať, vykryštalizovať mnoho o ľudskom vzťahu k domácim zvieratám (niekedy úprimná empatia, inokedy až akási fetišizácia, či naopak úplné pohŕdanie), rovnako o Amerike a jej duchovných hodnotách. Malý a nenápadný, ale originálny nezávislý dokument, pri ktorom nečudo že zaujal W. Herzoga, ktorý si práve kvôli tomuto snímku pochutnal na svojej obuvi. 3,5*

Die große Ekstase des Bildschnitzers Steiner (1974)

Aj do tohto krátkeho dokumentu jemne preniká Herzogova nenapodobitelná poetika, akoby tu však išiel iba na pol plynu, čo môže byť spôsobené aj niekoľkými ústupkami ktoré urobil nemeckej televíznej stanici ktorá film distribuovala (Skrátenie o 15 minút, moderátorské vsuvky). Zábery na lietajúceho Steinera nadobúdajú až spirituálnu hĺbku, najmä s fantastickou hudbou Popol Vuh (Hoci tak trochu recyklovanú, keďže ju v tomto prípade už poznáme zo staršieho, nezabudnuteľného Aguirreho).

Ja milujem, ty miluješ (1980)

Trefné zachytenie socialistickej bezvýchodiskovosti (až tak že film skončil v trezore), čo je mi samo osebe veľmi sympatické, aj množstvo jednotlivých detailov a momentov s tradičnou Hanákovskou poetikou sa mi páčilo, akurát samotný príbeh akoby vyznieval trošku do prázdna, neujasnene tápal (narozdiel od napr. takých Ružových snov). Ak to bol cieľ, tak u mňa asi príliš nezabodoval, rovnako ako Janžurovej smiešna slovenčino-čeština. 3,5*

Mimi & Líza: Záhada vánočního světla (2018)

(Zhliadnutá televízna, polhodinová verzia) V roku 2018 už hádam dosť nepotrebná a zastaralá rozprávka, či už nekonfliktným príbehom alebo animáciou.

Koliba (2009)

Asi len toľko že najhodnotnejšou časťou tohto (ne)investigatívneho dokumentu pre mňa zostáva kvapka sliny postaršieho bývalého zamestnanca koliby, ktorá pristane na objektíve v 38. minúte.