• Krátkometrážní

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Dnes už snáď legendárne víťazstvo formy nad obsahom. Latentne homosexuálny über-gýč a trochu guilty pleasure. 2,5*

Šťastní to lidé: rok v tajze (2010)

Život podľa tradícii predkov má nepochybne svoju poetiku, "slobodných" ľudí som vo filme videl mnoho, "šťastných" už pomenej. Skoro sa mi až nechce veriť, že ich práve Herzog so svojim nemeckým cynizmom, v týchto vodku-chlastajúcich lovcoch, unavených, umorených životom a prácou, videl. Pre mňa to bolo najmä o tých nekonečne verných psoch.

Tiché místo (2018)

Vydarená žánrová hra s dobrým nápadom a žiadnym väčším esom v rukáve.

Napoleon Dynamit (2004)

Dynamitovské postavičky sú magické a nezabudnuteľné a nepochybujem že najmä vďaka nim sa film stal kultom, Hessovci ich majú nepochybne radi, akurát akoby nie až tak - niekedy sa im vysmievajú skôr zákerne než láskavo, nechávajú hercov prehrávať do nie-uveriteľných karikatúr. S tým prirovnávaním k Formanovi by som bol opatrný, tu absentuje jeho jemnocit, Napoleon je predsalen viac americký, viac okatý.

5 October (2016)

Mne táto observačná, ambientná dokumentárčina, napriek jej úšľachtilosti, ako divákovi nie úplne vyhovuje, vyvoláva u mňa (mylný) pocit že nič nerieši, k ničomu sa nevyjadruje. Svet zredukovaný na prežívanie nežného bradáča má však nepochybne svoju poetiku. 3,5*

Prci, prci, prcičky (1999)

...keď ja mám takú slabosť pre atmosféru bezstarostných 90s

Stanley Kubrick: Život v obrazech (2001)

Obsahovo pomerne bohatý dokument, škaredí ho akurát tá priveľmi konzervatívna štruktúra jeho chronologicky zoradenej filmografie, rovnako ako prehnaná adorácia takmer úplne zbavená akejkoľvek osobnej kritiky (nie že by Kubrick nebol vizionár, ale stále to bol iba človek, či nie?). 3,5*

Aaaaaaaah! (2015)

Ubľačaný nezmysel alternatívneho charakteru, ktorý ale koniec koncov prekvapuje, že nie je tak hlúpy ako jeho postavy, neberie sa príliš vážne a jeho svet vyzerá že sa riadi presne definovanými pravidlami, ktoré si už ale divák musí rozšifrovať sám. Pozoruhodná absurdita, ktorej najviac škodí pridlhá stopáž.

Black Panther (2018)

Black Panther okrem zábavnej no bezduchej akcie prekvapivo funguje - okrem iného vďaka nabušenému soundtracku a krásnej výprave, no najmä kvalitnému scenáru s hmatateľnými postavami - aj ako rasová výpoveď. Pre mňa príjemné prekvapenie a jedna z tých lepších marveloviek. 3,5*

Thor (2011)

A ja mám Marvel radšej v polohe kedy sa neberie vážne. Keď je sám sebou (detinsky zábavný) a neprenášajú sa tie najgýčovejšie pseudoshakespearovské múdra s tými najvážnejšími tvárami.