Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Krimi
  • Komedie
  • Sci-Fi

Recenze (240)

plakát

Občanská válka (2024) 

Co je horší, politik typu Trump, Orbán, Babiš, Erdogan, Lukašenko, nedejbože Putin, nebo válečný fotograf? Nebylo to úplně to, co jsem čekal - intenzvinější zážitek, ne nepodobný Children of Men - ale i přes to zajímavý počin. Zde nám pan Garland naservíroval road movie z pohledu válečnýhc novinářů lačnících po životním rozhovoru či fotce, závislých na adrenalinové jízdě, kterou jejich povolání skýtá. Ještě před pár lety by si průměrně inteligentní člověk o podobném námětu řekl, jde o pěknou snůšku nesmyslů z pera nějakého paranoidního chovance mentálního ústavu. Jenže za poslední zhruba desetiletí se (západní) svět čím dále více posouvá ke stavu, kdy podobné vyhlídky už nezní jako totální sci-fi. Brrr..  Každopádně trochu škoda, přestože se mi film líbil, je tady velké množství nevyužitého potenciálu. Chtělo by to více šokujících scén, jednoduše trochu přitvrdit. Je docela vtipné vidět, že prakticky celé osazenstvo z Devs zůstalo pohromadě. A Kirsten Dunst.. opravdu vypadá takhle.. staře? U hereček na něco takového člověk není nějka zvyklý :)

plakát

Oppenheimer (2023) 

Lákavý námět, top rejža, hvězdná herecká sestava. Tohle špatně dopadnout nemohlo. Nevím, jak vy, lae já jsme dostal přesně to, co jsem od toho čekal. V žádném případě nemohu mluvit o zklamání. Samozřejmě, že nejzajímavější na tom je doba samotného vývoje bomby a především její následný test. ALE i to, co následuje potom, je zajímavé až dost. Z hrdiny psancem jenom kvůli tomu, že američtí politici tak rádi pálili čarodějnice..

plakát

Argo (2012) 

Vynikající. Afflecka jako režiséra si vážím monhem víc, než jako herce. Už ten začátek jasně napovídá,že taohle nebdue žádná sranda. Skvěle natočené a zahrané. Jeden z těch příběhů, u kterých se ani nechce věřit, že se skutečně (zhruba takhle nějak) staly. Ale podělat se to mohlo vcuku letu, to teda jo.. Je rozhodně dost smutný, když si člověk uvědomí, že za současnou situaci v Íránu je z velké části zodpovědný západ (jmenovitě US a GB), který se montoval, kam se mu zachtělo, s mottem "účel světí prostředky". Není moc překvapivé, že se mu to  vrátilo i s úroky.

plakát

The Ministry of Ungentlemanly Warfare (2024) 

Nic vyloženě světoborného, ale pobavit to dokáže. Slušná akce a dialogy, sem tam se divák i mírně zasměje.. Celkově tomu ale něco chybí, působí to trochu sterilně a nedostatečně vábně. Slabší 4*

plakát

Duna: Část druhá (2024) 

Opulentně, téměř až dokonale vypadající dílo. Ale.. ačkoliv v tom poznáte Dunu, je to spíše sled obrazů než celistvě podaný příběh. Vypadá to nármaně, zní to náramně, ale něco mi tam prostě chybí. Stejně jako u několika posledních Villeneuvových děl, kde se kalde důraz na jiné věci, než příběh.

plakát

Šógun (2024) (seriál) 

Jo, jo, a zase jo. Víc takovýchto chuťovek. Původního Shoguna s Chamberlainem jsem sice viděl kdysi dávno, ale miloval jsem ho. A na tohle jsem se samozřejmě těšil, jako malé dítě na novou hračku. U prvního dílu jsem měl jisté výhrady - mírně mi vadily ty odchylky v ději a trochu zvláštní výběr herce pro hlavní postavu, navíc ty jeho nepřirozeně modré oči.. S druhým dílem ale všechny tyhle výhrady pominuly a po shlédnutí celých těch téměř deseti hodin na dva zátahy jsem nadšený a stále ještě plný emocí. Všechno je tady na nejvyšší úrovni - kostýmy, lokace, celkově úžasná výrpava, hudba, herci (samozřejmě tolik zde vychvalovaný Sanada, ale ještě víc se mi líbil Tadanobu Asano), herečky (milá Hoshi Moeka a naprosto líbezná Anna Sawai), dialogy, scénář.. no prostě všechno. A i ta úvodní titulková scéna je pěkně udělaná. PS komu v deváté epizodě neukáplo pár slziček, není podle mě člověk :) PPS Vyčítat tomu nedostatek bitev je podpásovka. Skoro žádné tam nejsou, a ani nejsou potřeba. Tohle je totiž příběh o intrikách mocných, slepé loajalitě, lásce, ambicích, moci, odevzdání se osudu.. a smrti. Té tam je dost i bez bitev. PPPS Jo, ta angličitna mi tam občas taky vadila :) Opravdu ale nemůžeme mít všechno. Navíc si nejsem jist, že by to v portugalštině bylo pro diváka zajímavé - pořád jenom číst titulky :)

plakát

Norimberský proces (1961) 

Klasické dílo, které nidky nezestárne. Soud s menšími figurkami nacistického hnutí, který je perfektně natočený a napsaný. Vynikající herci předvácí naprosto úžasné výkony. Film také ukazuje, že pro rozpolcené německé obyvatele nebylo probuzení se z nacistického snu po válce nijak snadné.

plakát

127 hodin (2010) 

Zajímavá látka, ale rozodně ne na celovečerák. To ovšem nijak nevadilo Boylovi, ba naopak, dalo mu to příležitost se vyřádit, protože hodinová stopáž by pro to jinak byla až moc. Jenže všechny ty vzpomínky, sny a deliria, všechno to loučení se do kamery, nic z toho neopodstatňuje takhle dlouhou stopáž. Kdybyste se podívali na prvních dvacet minut a psoledních dvacet minut, viděli byste vše důležité a o nic byste nepřišli. Třešinkou na dortu tu bylo, když se Aron během posledních hodin svého uvěznění v průrvě, evidentně zoufalý, rozhodl k nejdůležitější věci, kterou v tu chvíli mohl udělat. Naposledy ve svém životě .. si vyhonit nad nijak zvlášť necudným videem dívky, kterou potkal během tůry. To jako vážně?

plakát

28 dní poté (2002) 

Svébytně pojatý post-apo zombie film (o čemž napovídá již v mnoha předešlých komentářích zmíněná hudba). Boylova režie a Garlandův scénář nezklamaly. Scény liduprázdných ulic a budov plných ohlušujícího ticha jsou opravdu zvláštně zneklidňující. Od filmu rozhodně nečekejte zástupy zombíků, haldy mrtvol, ani spoustu akce. Všechno tam sice je, ale v přiměřeném množství, tady se stavíá spíše na atmosféře, než strachu a akci. Místy to je dokonce spíše takový bezstarostný road movie. Mám asi jedinou výtku - ten předěl, kdy ze začátku hlavní hrdina v podání mladého Cilliana Murphyho působí vyloženě jako trouba, v závěr, kdy se převtělí v chladnokrevného anděla pomsty a velkého zachránce nevinných.

plakát

Fallout (2024) (seriál) 

Co to bylo? Drama? Komedie? Parodie? Stále nevím. Měl-li to být Falloout, tak to byl dost mizerný Fallout. Howardův Fallout. Postavy nudné, divné, nesympatické - vlastně se mi líbila snad pouze jedna, a to bylo psotava Cheta, což byla figurka tragikomická. Gogginsův kovboj/ghůl začal být zajímavou psotavou až na samém konci, Lucy symaptická také enbyla (Ella Purnell jo, ale trapnou postavu prostě nezachráníte, ani kdyby jste stavěli stojky na hlavě a do toho žonglovali s balonky), tahle postava byla strašlivě naivní, hloupoučká, měla působit jakože vtipně. Tohle že je Fallout? Ten má bejt drsnej, a ne se pokoušet o vtípky na každým rohu. A ten Maximus, no ten byl symaptickej jak ranní sraní. Svět nebyl špatnej, ale všude samej písek, metr od pouště les, městaečka všechny jednon jako druhý (samozřejmě ve stylu F3 a F4, jako všechno), strašně málo zmutovanejch zvířat, žádný zelený mutanti, ta věc, co měla asi připomínat deathclaw, byla taky hodně nepovedená, BOS tady byl frakce, která je naprosto nesymaptická a otřesná, power armor vlastně věc k ničemu... Klady samozřejmě nějkaý byly taky - hudba, spousta povedených odkazů na Fallouty, sem tam vizuální stránka, občas nějkaá ta hláška.. dál mě toho ale moc nenapadá. Zbytek byl spíše průměr, nebo mišmaš všeho možnýho z Falloutů i mimo ně. Kam se to hrabe na Silo!

Časové pásmo bylo změněno