Všechny moje děti (2013)

Dokument, ktorý pekne ozrejmuje akí sú Cigáni. Pre nás gadžov, je to často nepochopiteľný svet. To, že žijú v osadách, čo je škaredé miesto plné rozpadnutých budov z dreva, bez vody a elektriny. Niektorí sa uskromňujú ak najviac vládzu a najdôležitejšie sú pre nich deti, a mnohopočetná rodina. Tancujú a spievajú uprostred odpadkov. Farár na to hovorí: "Nemôžeme medzi nich vbehnúť so svojou kultúrou, to je ako keď vbehneme k Japoncovi. Musíme hovoriť ich rečou. Len tak nás budú počúvať a bude sa dať s nimi spolupracovať. Sú to naši čierni bratia a pán Boh sa určite nepomýlil, keď nám ich dal do našej blízkosti. Je to skúška pre nich aj pre nás." Z nášho pohľadu je to naozaj nepochopiteľné. Lenže Cigánov neláka kariéra, skôr si myslia, že v tomto svete kvôli svojmu pôvodu uspieť nemôžu. Preto žijú ako žijú. Myslím, že veľa Cigánov sa stavia do pozície obetí (oni sami nechcú byť nazývaní Rómami, hoci náš zákon to ustanovuje od roku 1945). A preto aj naše zákony sú stále nastavené na pozitívnu diskrimináciu.

DonT Stop (2012)

Neveľmi ma oslovili herecké výkony, ani použitá hudba. A to som sa tešila najmä na to, že si vypočujem nejaké dobré songy. Bolo to celkovo málo retro, niektoré zábery až veľmi gýčové...napr. ako sedel Miki na slnku v okuliaroch ala Matrix.

Americký X Factor (2011) (pořad)

Prehnané emócie, na city hrajúci ľudia, hraná realita. Občasný výskyt talentov.

Černobílý svět (2011)

Prečo by si tento film nezaslúžil päť hviezdičiek? Ja mu ich kľudne dám, ale nie preto, že to bol krásny film - mám problém s tým, že bol krásny, pretože bol o rasizme (ako môže byť niečo o rasizme krásne?) Dám mu ich, lebo herecké výkony boli skvelé, hudba, prostredie a spracovanie filmu tiež. Keby išiel film viac do hĺbky celého problému, určite by nebol taký humorný ani príjemný. A spomenula som si na knihu, ktorú som čítala a bola podobnej témy: Tajný život včiel od Sue Monk Kidd (odporúčam, zistila som, že je to o tých istých rokoch (60s)

Framtidens melodi (2011)

Dráma, trochu dokumentárne poňatá, o rodine, vzťahoch a živote, ako plynie a ako sa v ňom snažíme fungovať a niečo dosiahnuť. Myslíme pritom na budúcnosť, na to, čo bude zajtra, či sa nám to podarí. Jonas je vášnivý gitarista a spevák, na začiatku ho vidíme, ako nesie svoju gitaru a hrá v nákupnom centre na zemi a vlastne kdekoľvek a komukoľvek. Má aj manžéra, ktorý mu chce pomôcť nahrať cédečko. Je to starý pán Stig, na svoj vek veľmi čiperný. Autori povedali, že film je fikcia, hoci to všetko pôsobí veľmi reálne. Autorský film, ktorý natočili v podstate amatéri, má niečo do seba.

Klukanda (2011)

Dôležité je, nečítať popis, predtým, ako pôjdete do kina. Nič nečítajte! Ja som teda zažila dosť veľké prekvapenie, čo je v kine len fajn. Príbeh ma zaujal, pobavil a zároveň ma nútil premýšľať o motívoch konania postáv. Nie je to super?

Místnost sebevrahů (2011)

Fuu, po tomto filme som desať minút bola ako v tranze, nedokázala som povedať súvislú vetu. Ako povedal jeden známy: Bolo to o rodičoch, ktorí nie sú normálni a aj ich syn je vygumovaný. No, ono to bolo určite oveľa hlbšie. Rodičia zlyhali vo výchove a synátor prišiel do krízového veku osemnásť rokov, kedy si uvedomil zásadnú vec a aj to bol impulz k tomu, že sa začal izolovať od okolitého sveta a čoraz viac sa stával závislým od internetu. Niektoré závislosti sú už neliečiteľné a prinášajú fatálne dôsledky. Prudko súčasné a realistické. Navyše výborne zahraté. Pre mňa dokonalý film.

Písečný muž (2011)

Benno mi trochu pripomínal Harolda z filmu Horšie to už nebude. Aj on mal svoj život presne nalinkovaný. Postupne zistil, že svojim pocitom nemôže vôbec veriť, pretože všetko je úplne naopak. Doteraz sa pohyboval akoby v nesprávnom svete, pretože ten ozajstný je schovaný za hŕbou piesku. Piesok evokuje presýpacie hodiny. Čím ho je viac, tým menej má Benno času. Musí sa rozhodnúť. Musí pochopiť svoje pocity. Musí konečne zistiť, čo chce. Keď už ho piesok zasypáva natoľko, že sa nemôže ani hnúť, rozprávka speje k záveru. Či sa podarí Bennovi uskutočniť plán, je však otázne.

Smrt superhrdiny (2011)

Mužům přijdu atraktivní, ale láska, to je mnohem víc.