• Fantasy

Beowulf (2007)

Nic moc. Po technické stránce je to prostě nezvládnuté - všechno to působí strašlivě uměle a nezáživně. Nemá to žádnou jiskru, nemá to srdce. Je na tom vidět že se tvůrci snažili nacpat tam spoustu efektů, film je dělaný ve stylu "koukejte co všechno umíme s počítačem". Po příběhové stránce to clkem obstojí, přeci jen Beowulf je nesmrtelná legenda a tvůrcům se to zas až tak pokazit nezdařilo. Ale emoce žádné, je to stejně sterilní jako obrazovka počítače na které to celé vzniklo. Při projekci na velké obrazovce je to klasický akční blábol, který vyšumí z hlavy během závěrečných titulků. /viděno na DVD: 35% a 2*/

Zpívánky (1984) (pořad) odpad!

Neskutečně mě to sralo už jako malýho. Debilní pořad na zalepení časových mezer. /viděno v TV: 0% a odpad!/

Tupíři (2010)

Twilight sága si o zparodování přímo říkala, a tohle se povedlo. Svojí inteligencí to sice Twilight nepřevyšuje, ale bavil jsem se od začátku do konce a to je hlavní. Nejsem žádný zavilý odpůrce této ságy (jedničce jsem dal dokonce slušné 3 hvězdy), ale samozřejmě to za nic extra nepovažuju a tudíž mi tahle parodie přišla vhod a rparádně mě rozveselila. Team Jacob/Edward je prostě božííí :). /viděno na PC (WorkPrint): 80% a 4*/

Znovu 17 (2009)

Od tohoto filmu jsem víceméně nic nečekal, a má očekávání se potvrdila. Jako komedie to neobstojí, jelikož to až na pár světlých momentů (je jich zatraceně málo) není vtipné. Spousta momentů působí až nechtěně trapně, a Zac Efron kromě hezké tvářičky nic moc nenabízí. Příběh je předvídatelný až to bolí, a romantické linky nijak zvlášť nefungují. Potěšila mne ale postava Thomase Lennona, která byla podle mě vskutku geniální a většina zábavných situací se točí právě kolem ní. Jako celek film rychle uteče, ale další projekce nehrozí ani omylem. /viděno na DVD: 45% a 2*/

King Kong (2005)

Příběh poskytoval potenciál k dobrému filmu, bohužel ale Peter Jackson zůstal tak trochu u LoTR stylu - hlavně co se stopáže týče. Zatímco v LoTR byla délka 3-4 hodiny optimální, tady je to dost otravné. Sestříhat na polovinu a bylo by to lepší. Zbytečně roztahaný a celkem nezajímavý úvod, který by si z hodiny zasloužil zkrátit na 5-10 minut. Ostrovní část je takový průměr, zkrácení by tady taky prospělo. Taky by bodla trochu lepší výprava, přeci jen u takto drahého filmu by nebylo od věci pár monumentálnějších záběrů. Džungle která je nám ukázaná je chvílema trošku moc digitální (by je zabilo kdyby to netočili před modrým plátnem). Souboje jsou celkem vydařené a hmyzí scéna je nechutná (sice samoúčelně, ale aspoň je to změna). Najednou ric pic a veliký Kong je poražen a je odvážen do NY. V porovnání s předchozím "tempem" filmu je tahle zásadní situace vyřešena celkem primitivně, rychle a jednoduše. Závěrečná část v NY není špatná, záběry z vrcholů Empire State Building jsou zdařilé stejně jako souboj Konga s letadly. Poprvé v celém filmu se taky objeví něco jako emoce. Ovšem nic srdceryvného, romantická linka zanikla v tunách zbytečného patosu a tudíž slzička za Konga neukápla. Peter Jackson mě tentokrát zklamal a i ty 3 hvězdy mi připadají občas jako trochu moc. Ale budiž. /viděno na DVD v SE: 50% a 3*/

Fontána (2006)

Před pár hodinami jsem shédnul tohle výjimečné dílo, a pořád absolutně nevím, jak se k tomu postavit. Fontána je film vizuálně i hudebně omamný, ale přesto ve svém nitru upřímný a dojemný. Zobrazuje věčný příběh hledání nesmrtelnosti, smíření se se smrtí a opravdu hluboké lásky dvou lidí. Tolik nádherných myšlenek jsem ještě v jednom filmu neviděl. Fontána je spíše než běžný film takové meditativní zamyšlení nad základními otázkami bytí, zahalená do překrásného vizuálu a úchvatné hudby. Je to výjimečné umělecké dílo, které dokáže chytit za srdce snad každého. Hugh Jackman a Rachel Weisz jsou naprosto božskou dvojicí, které jsem věřil absolutně všechno. Já u filmů nebrečím, ale tady se mi kutálely slzičky po tváři prakticky neustále. Fontána má prostě srdce. /viděno na PC (DVDrip): 100% a 5*/

Mise (1986)

Unylé, nezáživné, bez emocí. Přiznávám se, že hodnotím jen první půlku, protože při té druhé jsem přes všechno úsilí neodolal vábení měkkého gauče a usnul. Co pochválím, je hudba a herecké výkony. Bohužel to jsou jen dvé části celku, který je ve výsledku celkem hloupá nuda. Ony všemi chválené záběry na Amazonii mě zrovna dvakrát nedostaly, přeci jen má tenhle film pár let za sebou a je to dost vidět. Celkově zklamání a film který si nezaslouží být v top 200... tak jako skoro všechny co tam jsou./viděno na DVD: 35% a 2*/

Equilibrium (2002)

Filmy zabývající se totalitní budoucností mám rád, takže jsem zasedl k Equilibriu s očekáváním dobré podívané. V prvé řadě musím pochválit myšlenku. Lidstvo zbavené emocí - to je skutečně nehezká představa. Už samotný začátek je dosti emotivní, zničení uměleckých děl a zabití všech těch lidí kvůli cítění. Totalitní společnost zobrazená v Equilibriu má bohužel stále takový naivní rozměr - všichni v šedých uniformách, symbolika evokující třetí říši a plamenné projevy - skutečná totalita by se bez toho v klidu obešla. Nicméně je to působivé. Christian Bale je jako bezcitný klerik celkem uvěřitelný. Obecně část filmu ve které se seznamujeme s totalitou je na pět hvězd. Když Bale přestává brát prozium, je zle. Není tajemstvím, že Balea nijak zvlášť nemusím - a tady to jen potvrzuje. Protože jeho ztvárnění postavy Johna Prestona po tom co začal cítit se vůbec nezměnilo, pořád je chladný, nepřístupný a nesympatický. Scénka s psíkem ve mě nevzbudila žádné emoce, jen na ní bylo vidět že se o to usilovně snažila. K závěru se objevuje pár logických děr (v jednu chvíli je hlavní likvidátor odboje a v druhé chvíli si ho zvolili za jednoho z vůdců). Naštěstí to zachraňují sice přehnané, ale zdařilé akční scény. Samotné finále nepřináší nic zásadního, je celkem mdlé. Tenhle film by si celkem jednoznačně zasloužil tři hvězdy. Ale já dám čtyři, protože tu vidím jen jediný problém jménem Christian Bale. Svým neherectvím mi pokazil zážitek z filmu, který rozhodně měl na víc. Nakonec tomu hodně přilepším, a to za nápad a aktuálnost poselství filmu. /viděno na PC (BRrip 720p): 70% a 4*/

Cela (2000)

Tenhle film mi doporučila kamarádka se slovy že "jestli chci vidět psycho, tak ať se podívám na Celu". No musím říct, v tomhle směru mě Cela neuspokojila. Vizuálně i hudebně je to působivé dílo. Příběh je též nadprůměrný a originální. Jediné co mi zde chybělo bylo právě to psycho. Snové výjevy mě zaujaly spíše svojí originalitou (scéna s koněm), ale chyběl mi ten pocit ztracení se v cizí mysli. Myslím že na této události by se dalo vystavět opravdu skvělé psycho - přeci jen pocit že jsme uvězněni v cizí mysli není nic příjemného a na filmovém plátně se to mohlo přetavit v něco skutečně děsivého. To se ale nezdařilo. Jediná skutečně zvrácená scéna byla ta se střevy (když jí pak uividěl na tom obraze tak mi přejel mráz po zádech). Kriminální zápletka byla vyřešena celkem banálně. Cela je určitě zajímavá, inovativní, působivá, ale také je to zcela nevyužitý potenciál. Váhám mezi 3 a 4, nakonec budu laskavý. /viděno na PC (DVDrip): 70% a 4*/

Sunshine (2007)

Sci-fi filmy podobného ražení mám celkem v oblibě (občas jsem si vzpomněl na Jádro), a tak mě Sunshine velmi potěšil. Co musím vyzdvihnout na prvním místě je zcela určitě hudba. Dodává tomuto snímku úplně jiný rozměr a posouvá ho mnohem dál. Jinak je příběh takovým sympatickým mixem podobných starších sci-fi záležitostí s několika vlastními invencemi. Vizuálně je to velmi pěkně zpracované. Jako celek je Sunshine nejen další povedenou katastrofickou slátaninou, ale opravdu upřímným snímkem s lehkým nádechem mystična a několika dojímavými momenty. Závěr vskutku epický. /viděno na PC (DVDrip): 90% a 5*/