Páté kolo u vozu (1957)

Film o palčivém tématu, možná více dnes než v době natáčení. Scéna loučící se babičky se spícími "povedenými" dcerou a zetěm byla paní Baldovou zahrána vskutku mistrovsky.

Tip a Tap (1971) (seriál)

Nebýt skvělého, pro večerníček nezvyklého, dabingu pana Moučky a osvědčené Aťky Janouškové, hodnotil bych určitě níže. Jo... a hlavně to létání pomocí uší. Fascinuje mě dodnes.

Columbo (1971) (seriál)

Sledoval jsem v dětství poprvé Columba. Dodnes si vybavuju svoji zklamáním spadlou čelist, když místo akčního superpolicajta vystoupil tenhleten "strejda" z otřískaného peugeota. Stejně mě ale přesvědčil a žádný díl jsem potom nevynechal, jak ON to dělal...?

Němý Bobeš aneb Český Tarzan (1997) (divadelní záznam)

Ach ten profesor Fiedler. Zase tu rekonstrukci hry zvrzal. Ještě že to naši vědci-cimrmanologové napravili. „A jak se to - naše značka, vaše značka - ujalo vám?”

Švestka (2001) (divadelní záznam)

Zdánlivě snadný úkol - očesat strom - se stane vinou neduhů stáří nesplnitelným. Přemýšlím, jakou protézu si na stará kolena jednou opatřím, nejvíc by se mi líbila ta hliníko-alpaková, svítící.

Gran Torino (2008)

Dojemný snímek tvrďáka Clinta Eastwooda. Že to nejde dohromady? Pak rozhodně doporučuju zhlédnout tento příběh, tento střet předsudků a amerického patriotismu se stále častějším multikulturalismem.

Nejlepší ženská mého života (1968)

Martin Frič přes jistě nelehký soumrak svého života předvedl, že je filmař, hodný toho jména, a že stále dokáže natočit dobrý film. Byl frajer. A nemůžu zapomenout pochválit jako vždy skvělého Jiřího Sováka (nejen) za jeho filmový vnitřní hlas.

Venkovský učitel (2008)

Bohdan Sláma je prvním režisérem, jehož filmy ve mně nezanechávají jednoznačně kladný nebo záporný dojem. Ale rozhodně jsou silně působivé, takové "syrově-romantické" a Venkovský učitel snad nejvíc. Role Marie by jen stěží byla lépe zahrána někým jiným než Zuzanou Bydžovskou.

Blaník (1997) (divadelní záznam)

Mistr Cimrman blanický mýtus zpopularizoval do neškodné formy, snad až na tu řadu potrhaných bránic. Blaník je právem stálicí DJC, doufám jen, že pan Smoljak hraje svého Veverku z Bitýšky také v nebeském amfiteátru, byla to jedna z jeho "glancrolí".

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Ani Krámskej z Příbrami, ani Macháček od Sedláčkovejch, nemluvě o Bittnerovi - to se nedá srovnat... Jedině Zdeněk Svěrák zazářil a dodnes září v roli Karla Infelda Prácheňského a ve vnořené roli Vavrocha. Hra o těžkém životě kočovných společností divadelních je z cimrmanovských počinů u mě jasně na předním místě.