Trans (2013)

První půlka přinesla přesně to, na co jsem se těšil z trailerů. Vizuálně parádní skládačka s ujetým hlavním hrdinou a zajímavou zápletkou. Škoda, že to nevydrželo až do závěrečných titulků a že nás Boyle nenechal si tu skládačku alespoň částečně poskládat našima vlastníma mozkama. Místo toho nám celou pointu polopatě vysvětlí jedna z postav a pro naši vlastní fantazii už nic nezbyde. Škoda, ale i tak fajnový komorní úlet. 3,5*

Muž z oceli (2013)

Čekal jsem syrové špinavé psychologické drama a místo toho zápletka jak z nějakého seriálu. Digitální efekty chvílema jak ze hry, neustálé zoomování tam a zpět a půlka záběrů mimo ostrost, superman co pořád křičí, gravitace co lomcuje autama ale ne lidma, půlka města zbořená, hrozná zkáza ale žádné mrtvoly, moudro vedle moudra...

Kronika (2012)

Super vybrané typy, chytlavě natočené, fajn triky. Jen chvílemi byl ten found footage koncept už trochu moc přitažený za vlasy a ta holka s kamerou už tam byla docela zbytečná, ale v rámci super celku zanedbatelná věc.

Kříž cti (2012)

Sympatické, místy nedotažené a režijně malinko neukočírované.

SuperStar 2013 (2013) (pořad)

Milí sofistikovaní uživatelé čsfd, přestaňte prosím hodnotit filmy a pořady, které jste neviděli, taková hodnocení postrádají nejmenší smysl, děkuji. Tohle pokud vím je stránka konkrétního ročníku této soutěže, čili se zde nemá hodnotit to, jak se vám líbí tato soutěž jako taková, ale co si myslíte o ročníku 2013. Jiná věc je bohužel ta, že letošní ročník JE vskutku špatný. Viděl jsem asi dva díly castingu, jeden díl z divadla a dva díly finále a opravdu se mi nedaří rozluštit strategii, kterou letos tvůrci zvolili. Všeho je tam méně a celá soutěž působí jako dietní demoverze superstar, než jako plnohodnotná soutěž. Porotců je o jednoho míň (to by samo o sobě nevadilo), semifinálová kola (dle mého názoru nejlepší část soutěže, ve které šlo skutečně v rámci možností o zpěv), byla zredukována na jedno kolo a finálová kola absolutně postrádají jakýkoliv koncept. Témata jednotlivých kol nemají sebemenší vliv na styl a dramaturgii večerů, vyřazování soutěžících bylo okleštěno o labutí píseň (vždyť jde jen o pěveckou soutěž, tak proč by tam měl někdo zbytečně zpívat). Jakoby šlo o nějakou levnější odnož pořadu. Nerozumím tomu a nechápu, jaký záměr tím tvůrci sledují. Přitom stačí si vzpomenout, jak vypadala slovenská superstar před tím, než se spojila s českou (což se asi nemělo nikdy stát). Uvolněný pořad, pohotoví, pozitivní a přátelští moderátoři, kteří tuto příjemnou náladu přenášeli i na soutěžící. Pořad zaměřený převážně na zpěv a méně na křečovité ždímání emocí. Zkrátka na to šli Slováci jednoduše, chytře a fungovalo to. Nevím, jestli to u nás někdy pochopí.

King Kong (2005)

Všeho moc a nic z toho.

Amazing Spider-Man (2012)

První půlka moc dobrá a Andrew Garfield mi byl sympatický už v Social Network. Jeho hláškování bylo správně spratkovské a parádně si své schopnosti užíval. Chyba bude asi ve mně, ale v případě komiksových adaptacích mě zpravidla veškerá akce baví do chvíle, než si hrdina zkompletuje oblek. Tady tomu bohužel nebylo jinak. Peterovy eskapády bez masky (nebo v její demoverzi) jsem si velmi užíval, jakmile ale začal poletovat ve velkém a kamera se pustila na oběžnou dráhu kolem červenomodrého akrobata, přestalo mě zajímat kam letí a kolik při tom udělá vrutů. Ano, přiznávám se, nemám rád, když kamera v nekonečně dlouhých záběrech hladce poletuje, proletuje a obkružuje. Pokaždé mi to zkazí dojem z jakékoliv akční scény. Vše totiž působí natolik vypočítaně, že veškerý adrenalin a pocit nebezpečí je ten tam. Cením si ale toho, že v tomto filmu se objevilo alespoň pár pokusů tyto scény natočit jinak. Bohužel souboje mezi ještěrkou a pavoukem mě zoufale nebavily, což bylo možná z velké části způsobeno tím, že mi ta ještěrka přišla jakási jalová a tuctová, stejně jako celé velkolepé akční finále. Jinak vtípky byly povětšinou vtipné a hlavní kočka sympatická, takže 3apůl*

Probudím se včera (2012)

Tedy na to, jak kladné reakce jsem na tenhle film slyšel a četl, docela dost slabé. České sci-fi komedie z 60. a 70. let patří podle mě k tomu nejlepšímu, co se u nás kdy točilo. Jenže právě ve srovnání s těmito skvosty film Probudím se včera brutálně zaostává po všech stránkách. Zatímco filmy jako Pane, vy jste vdova nebo Zítra vstanu a opařím se čajem bez problému obstojí i čistě jako poslech bez obrazu díky precizně napsaným a skvěle předneseným dialogům, v Probudím se včera už první věty šustí papírem a herci se pitvoří a koulí očima. Pokud se v komediích ze 70. let objevily sci-fi prvky, jednalo se o věci jako cestování v čase za účelem změny chodu druhé světové války nebo o transplantaci mozků. Největším úletem současné české sci-fi komedie je, jak se zdá, návrat do minulosti za účelem balení spolužačky z gymplu a největším "časovým paradoxem" je zpěv písně od Chinaski v roce 89 následovaný udivenými reakcemi přítomných, kteří jeden po druhém konstatují, že píseň neznají. Dobové reálie zde reprezentuje fronta před Tuzexem, vysoko vytažené džíny a příslušník VB, který se ve filmu objevil zřejmě jen proto, aby se využil kostým příslušníka VB. Zbytek působí buď jako pokroucená současnost nebo naopak jako touha vrátit se do 60.let, protože ty tak nějak letí. A celé to završuje šklebící se Mádl s šíleným účesem, který chvílemi vypadá opravdu strašidelně, nehledě na to, že se povětšinou nechová ani jak 18letý student, jehož tělo obývá, ani jako zkušený čtyřicátník, jež okupuje jeho mozek. Zřejmě jde o následky způsobené cestováním v čase, jinak si nedokážu vysvětlit, proč se hlavní hrdina po opětovném návratu do minulosti rozplývá nad tím, že se znovu shledává se svými rodiči, které vídá i v současnosti. SPOILER(i když nepředpokládám, že vyzrazením "pointy" bych nějak zásadně změnil potenciálním divákům zážitek z filmu): A závěrečný happyend, no nevím, ale vrátit se z minulosti a doma najít dvě vcelku odrostlé děti, jejichž dětství ani jména si člověk nepamatuje, to mi připadá docela depresivní. KONEC SPOILERU Jinak 2* za sympatické výkony některých mladých herců.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Jeden z případů, kdy je mi opravdu líto peněz, které jsem dal za lístek do kina. Tohle nemá se Smrtonosnou pastí společného kromě názvu a Bruce Willise vůbec nic. A hlavně asi někdo vystřihnul prostředek filmu a místo finálního nářezu dal sekvenci z nějaké počítačové hry. Černobyl? To jako vážně? Jinými slovy proč nevyužít starou vybydlenou továrnu, vždyť je to nejoblíbenější lokace všech filmových studentů, co chtějí udělat díru do světa s akčním nářezem za pár korun. A když už tam musí být ty srdcervoucí rodinné vztahy, kde je sakra alespoň zmínka o paní McClaneové? Vždyť je to od prvního dílu jeden z nejtypičtějších motivů. Zklamání a to jsem od toho nečekal kdovíco.

Nespoutaný Django (2012)

Jsem rozpačitý. Dvě hodiny si Tarantino skvěle buduje parádní drama, kde i velmi explicitní scény nejsou samoúčelné, aby ho v poslední půlhodině totálně rozbil na béčkovou kaši. Jestli to byl záměr, pak vyšel. Co se týče závěrečné přestřelky, před Kill Billem by to bylo možná neotřele přestřelené, teď už to bylo prostě jen krvavé, nechutné a zbytečně hloupé (všichni střílejte do té mrtvoly, na které Django leží, třeba se utopí v té cákající krvi). A když už, tak to tou přestřelkou mělo skončit, to co následovalo po ní, bylo zoufale navařené. A u tolikrát vychvalované scény s KKK jsem měl pocit, že sleduju Scary Movie 6, vůbec mi to ke zbytku filmu nesedělo (a je mi jedno, že je to Tarantino), rozhodně ne v tomto rozsahu a s tak zmateně nastřihnutým flashbackem. Mimochodem ale dost mě baví, jak tu fůra lidí film v podstatě zkritizuje na kost a pak mu dá stejně 4*:D