Pina (2011)

Podotýkám, že jsem velkým milovníkem tance. Počátek filmu u mne však provázely smíšené pocity a nebyl jsem si jistý, zda mě tento snímek bude vůbec bavit a navíc monology tanečníků mě trochu rušily. Film má však (alespoň pro mně) překvapivě vzestupnou tendenci a s každou další lokací a novou choreografií ve spojení s působivou hudbou a nenápadným (ale velmi podstatným) zvukem na mě doléhaly čím dál silnější emoce a druhá půlka filmu pro mne představovala absolutní uměleckou extázi. Nechápu, jak se v jediné hlavě mohlo zrodit tolik nápadů a smekám před Pinou Bausch.

Půlnoc v Paříži (2011)

Velmi dobrý nápad, Allenovsky originální scénář, ale ono tolikrát zmiňované kouzlo Paříže na mě z nějakého důvodu tolik nedolehlo a možná to bylo právě kvůli nekonečné glorifikaci tohoto města z úst hlavních postav. Chápu záměr, myšlenka se mi líbí, ale překvapivě nalézám problém ve zpracování. Přitom výběr zajímavých tváří, které opravdu často působí jako z jiné doby, nemohu než chválit. Avšak postava samotného Gila mi od začátku filmu byla značně nesympatická a jeho neustálé omílání frází o kouzlu nejromantičtějšího města ve vesmíru mě již po chvíli značně rozčilovalo. To, že je hrdina romantik a rád se prochází v dešti, mi stačí říct šestkrát, abych to pochopil, po osmnácté už mě to začíná přeci jen lehce unavovat. Navíc většina postav je zde již natolik zkarikována, že jsem se musel chvílemi snažit, abych jim jejich role uvěřil. Přesto nemohu říct, že bych se u filmu nebavil, jen jsem od tohoto brýlatého pána očekával asi trochu více. Je to sice Woody Allen, ale proto se nebudu tvářit, že konec Půlnoci v Paříži není tak trochu kýčovitá křeč a že jde o nějakou vybroušenou parafrázi čehokoliv.

Alois Nebel (2011)

Kromě jednoho působivého záběru (úvodní panoramatická jízda krajinou) mi toto dílo přišlo dost slabé. Film paradoxně postrádá výraznější stylizaci a i přes odkaz na komiksovou předlohu působí černobílý vizuál dost samoúčelně a navíc během procesu "zkomiksování" značně utrpěly herecké výkony. Navíc řemeslná kvalita rotoskopického zpracování je dost nevyrovnaná. V některých záběrech je dokonce i mimika odvedena se ctí, v jiných (a paradoxně velmi často emotivně nejvypjatějších) se však objevují výrazné řemeslné nedostatky (což může být způsobeno buď rozdílnou zručností animátorů nebo nedostatkem času). Scénář podle mě rovněž není napsán na oscara. Přesto smekám před nekonečnou trpělivostí a dřinou zúčastněných animátorů...nutno však podotknout, že nejde o animaci, jak tuto techniku mnoho lidí nazývá

Duch (1990)

Nedokážu si odpustit poznámku k některým komentářům ohledně triků. Tento film je z roku 1990, stačí se podívat, na jakém počítači Patrick Swayze ve filmu pracuje a z toho lze zhruba usoudit, jaké byly tehdy technické možnosti oproti dnešku, tzn. před nějakými 20 lety(!), během kterých se technologie posunuly neuvěřitelným způsobem kupředu. Podle mě jsou tedy triky v tomto filmu velmi dobře zvládnuté a navíc nápadité, všechno to funguje a hlavně to má i svůj specifický styl. Dnes jsou jen všichni zvyklí na něco jiného. Navíc, kdo může říct "takhle to vypadá, když někdo umře a stane se z něj duch", já jsem tedy ještě žádného neviděl, ale tento způsob zpracování mi sedí.

Zrození Planety opic (2011)

Vidím ve filmu docela výrazný kontrast mezi působivě vytvořenou mimikou opic a docela zastarale působícím zbytkem vizuálních efektů a vizuálu vůbec (měl jsem za to, že už se filmaři dostatečně nabažili nekonečných rotujících obletů kamery kolem přesně vypočítaných artistických eskapád pružných hrdinů, bohužel v tomto snímku opak je pravdou a mě už to docela nudí).

Kvílení (2010)

Použít pro vizuální vyjádření básně v hraném filmu animované pasáže je samo o sobě skvělý nápad, avšak zvolená technika se do filmu bohužel vůbec nehodí a 3D pasáže jsou paradoxně nakonec největší slabinou filmu a výtvarně pokulhávají za krásně natočenými hranými sekvencemi. Rovněž soudní přelíčení na mě působí trochu moc černobíle... dvoumetrový charismatický superman v černém jakožto obžalovaný proti šedivému ukoktanému prckovi v roli žalobce. Jinak James Franco skvělý.

To byl zítra flám (2010)

Strašlivě nevyužitý potenciál, zbytečně velká snaha o "myšlenku", nevyužité 80's...trailer a samotný film mají bohužel pramálo společného, velká škoda.

Basquiat (1996)

Za posledních zhruba 10 let jsem už přehodnotil pohled na řadu umělců a na mnoho těch, které jsem dříve odsuzoval, jsem postupem času změnil názor a někteří se dokonce stali mými oblíbenci. Dílo Basquiata u mě ale touto změnou dosud neprošlo, stále v jeho tvorbě nenacházím ten tolikrát zmiňovaný výjimečný talent a proto mám trochu problém i s filmem, který jej oslavuje jako výjimečně nadaného umělce. Přesto film samotný hodnotím jako velmi kvalitní, jen mám zkrátka pořád tendenci brát debut Juliana Schnabela "jako velký film o malém umělci"

Bod zlomu (1991)

Jeden z nejlepších akčních filmů, co jsem kdy viděl. Docela nápaditý a chytře napsaný scénář (tzn. ani překombinovaný ani primitivně přímočarý), výborně natočené akční scény a typově skvěle herecky obsazené postavy, to vše dohromady vytváří velmi specifickou atmosféru tohoto akčního snímku, kterému bez problému dávám 5*

Rychle a zběsile 5 (2011)

Příjemné překvapení! Film celou dobu šlape a slabší místo nacházím překvapivě v závěrečné akční sekvenci s ujíždějícím trezorem. Je to sice moc dobrý nápad, ale prospělo by jí zkrácení zhruba na polovinu a trochu více hutnosti (hlavně ve zvuku). Následný masakr trezor vs. policejní auta už byl o poznání lepší. Jinak akce velmi slušné. Některé scény ve filmu jsou tak hloupé, že je vám až stydno, ale docela obstojně to napravuje humor, kterého je tu skutečně dost a všemu kraluje úžasný The Rock! Někteří tu psali, že jeho tvrďáctví je chvílemi nechtěně legrační, já jsem si naopak jistý, že to byl jasný záměr, protože Dwayne Johnson je zkrátka komik a film z toho velmi těží (chvílemi jsem si až říkal, že je škoda, že to tvůrci neposunuli ještě o něco blíže ke komedii, ke které to opravdu němělo daleko, protože vtipné momenty zjevně umí a zmíněné hlouposti ve scénáři by pak tak nebily do očí). Navíc je tenhle díl opravdu o dost méně "plastový" a je jedno, zda to bylo omezením CGI nebo jeho zdokonalením. Proto 4 *