První člověk (2018)

Film, ktory vo mne zreje az po jeho zhliadnuti. Pocas pozerania sa som bol ciastocne sklamany, lebo som asi ocakaval typicky americky blockbuster a namiesto neho som dostal nieco, co mi skor pripomina nejaku reportaz, alebo podivnu reality show... A co ma vytacalo uplne najviac bolo velmi malo miest s hudbou. Az pri divani sa na tento film mi doslo, ze vo vacsine typickych amerckych filmov hra skoro stale v pozadi nejaka hudba. Tu nie... Ale zato ked sa uz hudba ozvala, tak to stalo za to. Justin Hurwitz je boh. Reziser tak isto. :-) Scena z pristatia bola asi to najsilnejsie, co som za posledne roky videl. Ryan Gosling dobry, aj ked neviem, mozno by som si vedel predstavit na jeho mieste aj niekoho ineho. Kazdpadne bolo zaujimave vidiet Nela Armstronga vykresleneho ako cloveka... Miestami som mal az pocit, ze trpi nejakou psychickou poruchou... Ale potom mi doslo, ze vlastne vsetci ludia, ktori sa pustia do takeho riskantneho podniku su asi svojim sposobom :posthnuti" :-) Kazdopadne mi to neda, ale musim vytknut dost podstatny technicky nedostatok... Mesac je od Zeme vzdialeny 384 000 Km... To ale znamena, ze akykolvek signal potrebuje viac ako sekundu na to, aby sa dostal z Mesaca na Zem. Takze dialog, ktory prebiehal pocas pristavania a aj po nom s riadiacim strediskom nemohol prebiehat v realnom case tak, ako to tu bolo vykreslene. V skutocnosti by medzi otazkou a odpovedou na nu muselo uplynut minimalne 2,5 sekundy... Vo filme ale astronauti a riadiace stredisko spolu komunikuju, ako keby boli za rohom. Je mi ale jasne, ze keby sa tato komunikaca odohravala vo filme tak, ako v reale, asi by trochu utrpela "dynamika" tych najposobivejsich scen. A vobec nechapem, ze ked si uz filmari dali tolko prace, preco su skafandre astrnautov pri pristati diametralne odlisne od tych realnych. A uplne odlisna je aj prva ludska stopa na Mesiaci... Vlatne uz aj samotny profil podrazky je mierne iny, ako bol v skutocnosti... Momentalne citam aj knizku Prvni clovek a aj ked mi je jasne, ze nebolo mozne vtesnat do filmu vsetko, mozno predsa len niektore dejove linie by si vyzadovali aspon trochu viac prestoru...

Labyrint - Série 3 (2018) (série)

Nebolo to spatne, ale bohuzial sa "padouch" dal identifikovat skoro od zaciatku... U vacsiny serialov je takmer pravidlom, ze je to vzdy znamy herec obsadeny do pomerne malej role. Ale inak fakt skvele zvladnuta atmosfera. Len niektore detaily neboli moc domyslene... Neviem preco, ale furt si vsimam veci typu - kde je zachod? :-) Vrah veznil svoje buduce obete niekde v podzemnej kobke, nosil im super jedlo, ale... v ziadnej kleci nebol ani naznak zachoda... :-) Netvrdim, ze by vo filmoch alebo serialoch mala byt zobrazena samotna "akcia", ale ked ma byt nieco autenticke, tak zachod alebo aspon nejaka misa by tam mali byt. :-)

Donšajni (2013)

No ja teda neviem. V prvom rade tento film aspon pre mna vobec nebol komediou. Skor naopak. Prisiel mi dost smutny. Obavam sa, ze mi v pamati z neho neutkveje skoro nic. Akurat mozno taka technicka, resp. mozno skor obciansko-pravna chyba... ked Jan hartl hovori o tom, ze Jakub (Huba) sa nestihol ozenit a tak Marketka (Safrankova) po nom nezdedi nic, a dedit bude americka vlada... Nie som pravnik, ale dedit by predsa mala Jakubova dcera (Ivana Chylkova). U nej predsa z hladiska dedictva nehra ziadnu rolu, co si jej otec matku vzal alebo nie. :-)

Labyrint - Epizoda 7 (2017) (epizoda)

Dojmy rozpačité. V prvom rade by ma zaujímal zmysel rádu ochraňujúceho kráľlovského potomka. Dokedy a prečo ho chceli ochraňovať. Zmysel by to malo snáď iba vtedy, ak by chceli tohoto potomka dosadiť na trón. Veľmi by ma však zaujímalo, ako by to chceli urobiť. To by sa jedného dňa prebudili, naklusali by do parlamentu, rozpustili vládu a vyhlásili monarchiu? Čo malo byť tým impulzom? V skutočnosti čím dlhšie potomkov ochraňovali, tým menšia šanca bola, že by niektoý z nich mohol zasadnúť na trón. Proste rád len ochraňoval potomkov, ale bez zjavnej vízie a nejakého plánu. Samotný seriál mal kopec logických a aj technických nedostatkov a chýb. A zbytočne veľa mŕtvol. Možno z toho mohol byť skvelý celovečerný film. Niektoré dejové línie by som úplne vypustil. Nemali v podstate žiadny význam.

Teror (2011)

Pridavam sem komentare velmi zriedka, ale teraz musim. Ked som videl, ze to tocil Joel Schumacher, a pritom to ma 50%, povedal som si, ze to snad nemoze byt take spatne... Ale ono to bolo este horsie... Zaujalo ma hlavne, ze tu hrala aj krasna Liana Liberato, ale to bolo asi tak vsetko, co ma na tomto filme zaujalo... Tento film je fakt totalna "sracka". A to sa takto o filmoch vyjadrujem malokedy... :-(

Schindlerův seznam (1993)

Keď tak čítam všetky komentáre, ťažko niečo dodať či už k filmu, hudbe, alebo hereckým výkonom... Trochu ma akurát udivuje komentár užívateľa Gemini, ktorý ma na Oskara Schindlera zjavne dosť negatívny názor... Samozrejme, ako vo všetkých filmoch podľa skutočnej udalosti, aj tu je pozitívna hlavná postava o niečo viac pozitívna ako v skutočnosti... Oskar Schindler nebol žiadny svätec a dokonca aj v prvej časti filmi je to krásne vidieť. Je jasné, že jeho prvotné záujmy boli výsostne zištné a snažil sa z vojny profitovať ako sa len dalo... Na druhej strane ale na pozadí všetkých udalostí dochádza aj k jeho transformácii. A či už sa zo Schindlera stal iný človek, alebo to bol len taktik sledujúci hlavne vlastné záujmy, podstatný je výsledok. Tak ako okolo množstva známych osobností, aj okolo Oskara Schindlera vzniklo mnoho konšpiračných teórií. Na druhej strane je tu zopár nevyvrátiteľných faktov. Získal niekoľko medzinárodných mierových cien. Bol mu udelený titul "Spravodlivý medzi národmi". Tento titul sa udeľuje ľudom nežidovského pôvodu, ktorí preukázateľne prispeli k záchrane Židov pred holocaustom. Titul udeľuje Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých, vedená izraelským najvyšším súdom... To nie sú veci, ktoré sa dajú ignorovať. Schnidler nebol čiernobiela osobnosť a čiernobiele asi nikdy nebudú ani historické pramene. Aj tak si ale myslím, že história by mohla byť k osobnosti Oskara Schindlera zhovievavá a určite by som ho nenazýval vojnovým zločincom.

Spisovatelé (2012)

Tento film som si pozrel len preto, lebo mam velmi rad Jennifer Connelly. Nemal som ziadne extremne ocakavania, ale ... bol som uplne uchvateny. Grega Kinneara som doteraz neznasal, pretoze takmer v kazdej svojej roli mi prisiel ako priserne nesympaticky a slizky chlap. A zrazu take prekvapenie. Americky happy end? Co je zle na tom, ze sa nieco konci dobre? Trocha dobrej nalady a zivotneho optimizmu snad v dnesnom silenom svete nikomu neublizi. A vlastne ma aj trochu mrzi, ze pri zaverecnej scene nebolo pri stole prestrete az pre 6 ludi. Chybala mi tam Kate. :-)

2Bobule (2009)

Ja niekedy celkom nechápem, prečo musí mať film za každú cenu nejaké "umelecké" kvality. Proste niekedy človek chce len nejako stráviť príjemný čas. Mne osobne 2bobule neprídu nijak katastrofálny film. Je to úplne pohodová oddychovka, ktorá sa na nič nehrá. Ja si navyse dosť všímam prírodu a lokalitu. Poznám niektoré miesta, kde sa to natáčalo a film ma tak pre mňa aj príchuť istej nostalgie.

Tajemná řeka (2003)

Ak by som mal tento film charakterizovať jedným slovom, tak by som povedal - zvláštny. Okrem skvelých hereckých výkonov vo mne po zhliadnutí tohto kúska zarezonovali dve veci: 1. S postupným rozvojom deja som nadobúdal čím ďalej tým viac pocit, že všetky hlavné postavy a ich rodiny (manželky) ušli odniekiaľ z psychatrickej liečebne. Korunu tomu nasadila nakoniec Laura Linney... 2. Znova som sa len utvrdil v tom, že sa fakt nevyplatí robit unáhlené závery, a konať na ich základe je už absolútna hlúposť. Veci totiž aj v bežnom živote vôbec nemusia byť také, aké sa zdajú. Inak veľmi kvalitný, ale bohužiaľ ničím neprekvapujúci film. Indície zdanlivo poukazujúce na vinu Robbinsovej postavy boli až také okaté, že ma to len okamžite utvrdilo v tom, že je to všetko úplne inak. 70%

Prázdniny v Římě (1953)

Až po zhliadnutí tohto filmu som si uvedomil, že množstvo súčasných hollywoodských lovestory tohto typu (napríklad Chasing Liberty) bolo inšpirovaných možno práve ním. Všetky sú postavené na rovnakej šablóne - princ, princezná, prezidentova dcéra a pod. vs. obyčajný človek... Prázdniny v Ríme sú ale klasika... Navyše priam čarovná klasika. Nádherná a charizmatická Audrey a skvelý Gregory Peck. A čo ma prekvapilo najviac - nekonal sa koniec, aký by tento film mal asi v prípade, že by bol natočený dnes. Jeden deň v Ríme, keď si princezná užila skutočnú slobodu a zahorela láskou, tak ostal iba krásnou a hlbokou spomienkou bez pokračovania.