Lítám v tom (2009)

Opravdu moc dobré. Sice chvíli před koncem hodně sentimentu, ale naštěstí bez povinného happy endu. Velice uvěřitelné a rozhovory (a pronášené myšlenky) s propouštěnými jsou opravdu odpozorované z reality. Clooney opět přesvědčil. Moje hodnocení bylo 4,5, ale nakonec vzhledem k aktuálnosti tématu a citlivému zpracování dávám 5 hvězdiček (i když absolutorium to není).

Bílá stuha (2009)

Velmi dobré. Trochu akademické a bohužel ne pro masového diváka, ale takový přesný rozbor, že nejhorší zlo se může rodit tam, kde by mělo být to nejlepší z celé společnosti, by měl být povinným filmem pro naše politiky. Velmi statické a drsné. A ve svých důsledcích bohužel pravdivé.

Avatar (2009)

Super efekty, které dávají zapomenout. že se díváte pouze na film. Sympatický příběh s morálním poselstvím se kterým se nedá než souhlasit. Ale něco tomu chybí, aby Avatar mohl být nejlepším filmem. Příběh je trochu plytký a veskrze holywoodský, což je škoda. Jinak by film mohl být opravdu revolučním počinem. Ale popis snové krajiny se všemi vychytávkami a důrazem na sepětí s přírodou je opravdu fantastický a nikde předtím neviděný.

Antikrist (2009)

Antikrist je prostě dobrý film. Je úplně jedno, jestli jde o manipulaci s divákem nebo vážně míněný ponor do hlubin podvědomí. Prostě to funguje a film podněcuje otázky, možná u každého jiné a určitě ne stejné. Výklad je možný různými způsoby. A to je pro mě nejdůležitější. Je to stejné jako třeba u dobrého obrazu nebo básně. A že se vypráví ošklivými prostředky, to snad nepřekvapuje, svět totiž není až tak hezké místo k žití.

3 sezóny v pekle (2009)

Vysoce nadstandardní podívaná inspirovaná skutečnými osobami. Nádherně vygradovaný příběh 3 let života kontroverzního filozofa a básníka. Jeden z těch opravdu dobrých filmů, celkově bych dal 4 a půl hvězdičky, ale to nemohu, tak dávám 5 hvězdiček za odvahu zpracovat téma, které asi bohužel neosloví naprostou většinu českých diváků. Film nemá chyby ani po formální stránce, výkony herců jsou vynikající. Asi bude bojovat s Protektorem o nejlepší český film letošního roku.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Docela příjemné překvapení. Čekal jsem daleko horší filmový zážitek. Film naštěstí není pouhým pokračováním prvního dílu, ale snaží se popsat pocity generace, která tak nějak dospívala v letech před revolucí a dnes je jim kolem 45. Převažující pocity skepse, životních karambolů a neúspěchů anebo ne úplně dobře/plně prožitého života provázejí většinu lidí z té generace. Mě film docela oslovil, i když nazývat ho komedií není to pravé. Je to spíše tragikomedie o zmařených ambicích.

Stmívání (2008)

Uplný a naprostý blábol. Jedna hvězdička za hudbu a záběry přírody. Jeden z mála filmů, který jsem ztěží vydržel se dodívat. Ale teď naprosto vážně: Velice chabý děj, celé je to vykalkulované pouze kvůli tržbám. Další marketingový produkt tak typický hlavně pro americkou tvorbu. Asi víc nemá cenu psát. Film nedoporučuji.

Odpor (2008)

Podle mého názoru velmi slušný film, který kolísá hodnocením mezi 3 a 4. Výkony herců a zpracováním za 3, tématem, exteriéry a poutavostí za 4. Nakonec jsem se přiklonil ke 4, protože takovéto polozapomenuté příběhy je dobré si připomínat.

Líbáš jako Bůh (2009)

Opravdu nesmyslné. 1 hvězdičku dávám za to, že to aspoň mělo filmovou podobu. A ostatní hvězdičky ztrácí za absolutní ztrátu vkusu a propagaci nemorálnosti jako normy. Nejsem žádný puritán, ale tohle bylo příliš. Možná, že se paní režisérka inspirovala skutečnými osudy, ale není to nic, co bychom chtěli žít a prožívat. A nejhorší na tom bylo, že to vše asi bylo mysleno vážně jako oslava vzájemné tolerance a rodiny. A měl to být úsměvný příběh. Ale abych jenom nekritizoval, řemeslně je to průměr, takže v televizi se to shlédnout dá.

Andělé a démoni (2009)

Nepravděpodobné, přiblblé, sice má větší tempo než Šifra, ale tolik konspirace a akce v několika hodinách života je trochu moc. Jako řemeslo dobré, výkony herců také nejsou v několika případech vůbec špatné, ale body dolů za podbízení se divákovi. Nemám rád, když je film pouhým zbožím, což v tomto případě bohužel je. A jinak tak nějak v průměru souhlasím s ostatními hodnotiteli.