Síla slov (2018)

Film (nielen) o otcovi, ktorý sa snaží vysporiadať so stratou jedného zo svojich synov svojským (anglickým?) spôsobom. Malý film s daným potenciálom, ktorý však nie je dostatočne rozbalený. V snímku predovšetkým dominuje B. Nighly, na ktorom je vidieť, že Alanova rola mu sedí. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Černobílá spravedlnost (2017)

Detroit nie je jednoduchým filmom, alebo inými slovami, nie všetko je biele a čierne. Tvorcovia na konci priznávajú, že vďaka nedôkladnému vyšetreniu veľa vecí nie sú do dneška vyjasnené. Ani nie samotné nepokoje sú v centrom pozornosti, ale tá „razia/napadnutie. Pani Bigelow nešetrí so silnými snímkami. Potom ďalším kľúčovým momentom je súdny proces, ktorý (paradoxne) z hľadiska emócií nie je až takým silným. Z celkového pohľadu film má čo povedať a ani jedného diváka by nemal nechať chladným. P.S.: Čo myslíte, ako by vypadal podobný film pod taktovkou Spike Leeho? Osobné hodnotenie: 83% (****)

Tucet špinavců IV: Osudná mise (1988) (TV film)

(Zatiaľ) Posledné dielo o tucte špinavcov, ktorí sa odohráva už na konci druhej WW. Príbeh opäť v podobnom duchu ako predchádzajúce dielo, na filme je vidieť len kozmetické zmeny. Kto videl tretie dielo, tak to posledné ho neprekvapí. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Tucet špinavců III: Smrtelná mise (1987) (TV film)

V podstate prvý film zo známej ságy, ktorý som mal možnosť vidieť. Príbeh klasický ako aj postup, ktorý sme videli v predchádzajúcich častiach. T. Savalas teraz ako vodca jednotky a nie ako jeden zo „špinavcov“. Prvé dielo, kde Lee Marvin bol ťahúňom, zostalo neprekonané. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Král (2019)

Historický (polo)životopisný film o V. Henrikovi v produkcii Netflixu sa pravdepodobne zaradí medzi najlepšie snímky za rok 2019. Za úspech však nemôže vďačiť sa skvelý marketing, ale dvom (+1) hereckým výkonom, ktoré držia film mierne nad hladinou „priemeru“. Vytvorené prostredie ako aj vierohodné kostýmy dokážu (aspoň trošku) priblížiť dané storočie, v ktorom sa film odohráva. V tomto životopisnom filme (zachytávajúci nástup V. Hnerika na trón a upevnenie jeho moci) nečakajte veľké boje alebo dynamické scény, ale spíš pomaly plynúci film, ktorý sa snaží zachytiť boj mladého kráľa nie len sám so sebou, ale aj ľuďmi (poradcasmi) v jeho blízkom okolí. A váhu k tomu dodá mladý T. Chalamet, ktorý v roli mladého V. Henrika opäť potvrdzuje, že pred ním ešte stojí veľká budúcnosť. Druhým spomínaným herecký výkon je od J. Edgertona, ktorý (ako spoluautor scenáru) si vybral pre seba takú vedľajšiu rolu, ktorá sa mu hodí (nehovorí veľa, ale keď už áno, tak na to divák dá pozor – škoda, že to platí len v druhej polovici filmu). Tá „+1“ je ani nie 10-minútové účinkovanie R. Pattinsona, ktorý rolu nafúknutého a arogantného Dauphina zvládol nadpriemerne dobre (a mňa osobne tak trošku aj príjemne prekvapil). P.S.: „Ja som to nechcel.“ „Chcel si mier, nie?“ Osobné hodnotenie: 81% (****)

Deadly Lessons (2017) (TV film)

Ako celok, dosť podpriemerný snímok so strašne predpovedateľným scenárom. Minimálne herecké výkony. P.S.: Len mne sa zdá, alebo „herecký výkon“ J. Deana spočíval len v tom, že sa skrýval medzi stromami a „lustroval“ Lisu? Osobné hodnotenie: 51% (*)

Sekuriťák (2017)

„Veterán“ s post-traumatickým syndrómom dostane prácu v obchodnom dome a hneď prvý večer musí zachraňovať mladé dievča, ktorú chcú zabiť aby nemohla svedčiť. Klasický scenár bez známky pokusu dostať do toho moment prekvapenia. V rámci možností solídny výkon A. Banderasa a B. Kingsleyho, ale oni dokážu aj viac. (Trošku nechápem účinkovanie B. Kingsleyho v tomto filme.) Nevyužité prostredie (obchodný dom), nevyužitý potenciál hereckých legiend. Osobné hodnotenie: 63% (**)

Sněží, sněží... (2019)

Slabý pokus o vytvorenie „very light“ verzii Láska Nebeská pre teenageri. Viac k tomu asi nie je potrebné povedať. P.S.: Ako vidím, Netflix „úspešne“ pokračuje v tvorbe „originálnych filmov“ a „snímok s vlastným obsahom“. Osobné hodnotenie: 61% (**)

Nejdřív vezmem Brooklyn (2018)

Veľmi podpriemerný „mafiánsky akčňák s vykastrovaným scenárom a“. Nevypracované scény a ešte k tomu tuctové herecké výkony. P.S.: Nechápem, že čo tu hľadá H. Keitel. Osobné hodnotenie: 56% (*)

Plán útěku 3 (2019)

(Pravdepodobne) záverečné dielo príbehu „Escape Plan“. Keď sa naozaj jedná o ukončenie tohto príbehu, tak sa jedná o dosť nedôstojný záver. Posledné dielo totiž je pod úrovňou klasických B-vých snímok a len ľahký vietor z východu v ňom drží silu. Spackaný(á): réžia, príbeh, výprava a záver. (Ešte k tomu veľa deravých a nevypravovaných scén). P.S.: Nikdy som nemyslel, že po skvelom debutu klesneme tak hlboko. Osobné hodnotenie: 58% (*)