13: Muzikál (2022)

Jednoduchý scenár s takými prvkami, ktoré by sa dali efektívne využiť pre príbeh s trochu hlbšími koreňmi. Výsledok je však muzikál s veľmi chudým obsahom, kde diváka dokážu nejako osloviť jedine muzikálové prvky. Škoda za to! Doposiaľ asi najslabší muzikál, čo Netflix vyprodukoval. Osobné hodnotenie: 57% (*)

1492: Dobytí ráje (1992)

Ďalší veľkolepý film od pána Scotta! Avšak kvalitu mierne zhoršuje niektoré detailné scény. Mohli by byť kratší a jednoduchší. Musím uznať, že voľba G. Depardieu na roli Columbusa bola geniálna! Na začiatku som mal obavy, ale počas celého príbehu ma so svojim výkonom stopercentne presvedčil. Pravdepodobne sa jedná o jeden z jeho najlepších výkonov. A áno hudba! Vangelis a jeho vízia.... Ako to užívateľ „Anthony“ správne naznačil, hudba ala Vangelis je známejší ako samotný film. Osobné hodnotenie: 81% (****)

1917 (2019)

Príbeh, ktorého korene sú síce pravdivé – ale niečo podobné sme už kedysi na plátnach kín videli. Z hľadiska filmu je oveľa zaujímavejšia réžia, výprava, hudba a práca kameramana. S. Mendes je veľmi dobrý režisér – to už vieme dávno. Film režíroval citom a vynikajúci anglickí herci vstúpia do príbehu ten správny čas. (Škoda, že niektorí nedostali trošku väčší priestor.) Avšak až príliš je cítiť snahu režiséra získať Oscara. Výprava a hudba je nadpriemerná – T. Newman išiel na to dobre. Najlepšie však dopadla práca s kamerou, za ktorou stojí človek s menom R. Deakins. On tu jednoducho čaruje – keby tu nebol on, tak by sme prišli oveľa. Keď niekomu S. Mandes má veľmi poďakovať za prácu, tak je to práve on. Herci v hlavnej roli – nemám nejaké zvláštne pripomienky. Film 1917 ako celok nie je zlý film – svoje časti vám odhalí až v kine, ktorá disponuje s veľmi dobrou audio-vizuálnou výbavou. Neviem však zavrieť oči nad tým, že príbeh má seba šaty, ktoré sme videli už mnohokrát. Chýba mi skutočný moment prekvapenia. Osobné hodnotenie: 79% (***)

1945 (2017)

Malý ale oveľa zaujímavejší čiernobiely film z Maďarska. Zabudnuté veci v jednej malej dedine (kde sa práve chystá svadba) sa dostanú navrch potom ako sa dvaja muži židovského pôvodu vrátia do dediny s „balíkom parfumov“. Viac by som neprezradil, pretože by to znížilo to napätie a tajomstvo. Film ako aj herecké výkony sa blížia k nadpriemernému, ale až na jeden jediný moment chýba veľké emocionálne vyvrcholenie jednotlivých postáv, veľké a „psychické“ vyvrcholenie príbehu (nemyslím na podpálenie obchodu). Každopádne film odporúčam vidieť – čiernobiely obraz k tomu dáva určitý plus. P.S.: Péter Rudlof v úplne inej roli – každopádne, zvládol to perfektne. Osobné hodnotenie: 78% (***)

2 srdce (2020)

Dve paralelne vedené avšak nezávislé príbehy, ktoré sú na konci spojené. Po menších opravách by obidve príbehy mohli fungovať ako samostatný film. Vedenie príbehu je na bežnej úrovni – malá ukážka alternatívneho pokračovania u jedného príbehu z určitého hľadiska je možné chápať ako len malé odbočenie (avšak je logické, že prečo je také odbočenie len u jedného z dvoch príbehov). Chémia medzi hlavnými postavami, a to v prípade obidvoch príbehov, je dostačujúca. Formu spojenia dvoch príbehov na konci a záverečné rozuzlenie berte len s rezervou. Osobné hodnotenie: 72% (**)

2 zbraně (2013)

Napriek „veľkému“ výbuchu na začiatku sa to roztočí pomaly. D. Washington a M. Wahlberg hrali svoje charaktery dobre a to, že obaja pracujú pre inú „organizáciu“, bol dobrým ťahom. Celý priebeh je vyrovnaný ako aj réžia, ale záver je príliš jednoduchý (nazhromaždenie všetkých nepriateľov na jedno miesto a vybavenie účtov sa môže začať). Preto len 3 hviezdičky. Osobné hodnotenie: 74% (***)

20 ans d´écart (2013)

Možno, že sa to na prvý pohľad zdá na jednoduchý príbeh, ale ono v podstate rozoberá niekoľko zaujímavých „vecí“, ktoré sú veľmi aktuálne v našom modernom živote. Či je už to vekový rozdiel medzi „zamilovanými“, alebo ochota spraviť všetko za to, aby sme udržali svoju prácu. Toto všetko a možno aj niečo iné dokáže D. Moreau ukázať z tej „komediálnej“ stránky. Jedno však je isté! J. Efira je prekrásna dáma vo veľmi dobrej forme, pre ktorú postava A. Latinsa stopercentne pasovala. Jednoducho povediac – využila možnosť, ktorá sa vyskytla! Osobné hodnotenie: 74% (***)

2001: Vesmírná odysea (1968)

Právom si kladieme otázku. Čo sa stane, keď 2 významné osobnosti svojho „remesla“ sa dajú dohromady a spoločne vytvoria niečo? Aký z toho má byť výsledok? Buď to bude niečo mimoriadne alebo to bude totálny kolaps! V prípade tohto filmu sa stalo to „mimoriadne“! Neskutočne silné obrazy, fantasticky načasovaná hudba a dych berúce obrázky a k tomu „veľmi jednoduchý“ príbeh! A to všetko už v roku 1968! Posledných 30 minút je totálnou explóziou jak z obrazovej tak aj z obsahovej stránky. Keď raz bude potrebné znovu vybudovať základy sci-fi žánru, tak budeme potrebovať 2 filmy: jeden je Kubrickovo/Clarkeovo Vesmírna Odysea a druhým je Scottovo Blade Runner . PS. S týmto filmom všetkým prajem len to najlepšie v roku 2015!!!!! Osobné hodnotenie: 100% (*****)

21 gramů (2003)

Veľmi ťažko sa mi píše o tomto filme! Ani po dni na to nemôžem nájsť vhodné slová. Veľmi silný príbeh a ešte silnejší herecký výkon, a to na všetkých stránkach. Samotný charakter jednotlivých postáv by sám zaslúžil samostatný film! S. Penn a B. Del Toro fantastickí, N. Watts očarujúca a vynikajúca! A o tom niet pochyb, že N. Watts by mala získať Oscara (mimochodom už veľmi dávno). Jedinú slabotu vidím občas (možno) v nesprávne načasovanými skokmi medzi „scénami“. Osobné hodnotenie: 89% (****)

21 mostů (2019)

Po dlhšom čase kompaktnejšia akčná dráma (s kúskami thrilleru) z policajného prostredia. Decentne natočené prestrelky, pomerne dobre zvládnutá naháňačka, atď. Avšak pán režisér Kirk (prípadne scenáristi) trošku prirýchlo odhalil kúsky rébusu (čo je vlastne v pozadí?). Tým pádom ten záver nie je už taký prekvapiví. Nehovoriac o tom, že postráca grandióznejšie vyvrcholenie. Za to je škoda. Inak Ch. Boseman príjemne prekvapil, v roli vedľajších postáv jednoznačná dominancia dvojici J. K. Simmons a S. Miller. Osobné hodnotenie: 75% (***)