Nezlomní (2024)

Nečítal som obsah, nevidel som ukážku a možno o to viac ma to bavilo. Zo začiatku ma to moc nenadchlo, ale niekde v polke filmu som si hovoril, že odkedy sa ten film rozbehol sa nezastavil. A nezastaví sa až do konca. Treba podčiarknuť, že je tento športový príbeh veľmi pekne natočený (hudba, kamera, réžia), navyše Marky Mark dokáže spoľahlivo potiahnuť svoj team a aj divákov až do finále a v samom závere, vyčariť úsmev aj slzu na tvári. 75% - 4*

Jednotka všedního nasazení (2024)

Pohodová a nenáročná zábava. Dobrý casting, sympaticky herci (Halle je furt kocka, Mark stále sympaťák a ta chémia tam je), fajn akcia, dobrá hudba, niekoľko vydarených vtipných momentov a šikovný strih, ktorý ma tempo. Príbeh klasika, ale bavil ma. To všetko som od The Union dostal. Chcelo by to lepší scenár, lepšieho režiséra, ale na jedno pozretie je to fajn, bavil som sa, zasmial som sa a keď vidím to hodnotenie, tak si jednu pridám. 75% - 4*

Tatér z Osvětimi (2024) (seriál)

Drsné. Asi ako všetko s koncentračných táborov. Potešujúce a pre domácich divákov aj veľmi zaujímavé, že sa tento príbeh s časti odohráva na Slovensku, keďže hlavná postava Lali Sokolov (nar. ako Ludwig Eisenberg) je slovak. Hlavný predstavitelia vo svojich úlohách skvelý, tak isto aj vyprávač Harvey Keitel. 75% - 4*

Vetřelec: Romulus (2024)

Určite najlepší Alien film za posledných 30 rokov. Vždy je fajn, keď fanúšik série priloží ruku k dielu. A na tomto filme je to ku*evsky vidieť, že Alvarez tým fanúšikom je. Alien: Romulus ma toľko plusov, že ani neviem kde začať. No človeku (fanúšikovi, ako som napr. aj ja) určite udrie do očí ten perfektný retro futurizmus, ktorý čerpá nie len s prvých dvoch (legendárných) dielov, ale aj s perfektnej hry, Alien: Isolation, ktorú zhodou okolnosti režisér a scenárista Fede Alvarez hral. Tie kulisy sú proste perfektné. Ďalšia vec, ktorú ako fanúšik tejto vesmírnej uslintanej ságy oceňujem sú odkazy na predošlé diely. Film je kvalitný sam o sebe aj pre bežných smrteľníkov, no verím tomu, že fanúšikovia si ich užijú do sýta. Taktiež som rád, že sa nezabúda na žiadny film zo série a tak nechýba ani prepojenie s Prometheom. Čo sa týka príbehu, nie je to nič svetoborné, ale velmi pekne to zapadá medzi prvý a druhý diel. Navyše Alien heist-movie sme tu ešte nemali, takže prečo nie. Za mňa krádež paliva na vesmírnej stanici, kde je pár ozubených uslintancov funguje. A ako som už spomínal odohráva sa to vo veľmi fajn prostredí a čo je hlavné, je komu fandiť. Po traileroch som neveril tým deckám, ale Alvarez vedel čo robí. Najlepší sú bez debaty Cailee Spaeny ako Rain (ktorá pokračuje v tradícii hlavných ženských postav), ale predovšetkým jej brat android Andy. David Jonsson si vo svojich scenách kradne film pre seba a jeho, dalo by sa povedať dvoj rola je perfektná. Okrem toho, že je tu veľa odkazov na predošlé filmy, je tu aj kopec dobrých nápadov v akcii, ktoré sme ešte v tejto sérii nevideli a tým pôsobí film na diváka, ktorý ma už niečo napozerané dosť sviežo. Keď už sa bavíme o tej akcii, tak atmosféra je tiež super, je to napínavé a nie vždy sa dá odhadnúť, čo bude ďalej. Veľké plus sú aj votrelci, ktorý sú spravený pekne po starom a tak žiadne digitálne ohavnosti sa nekonajú. Keď som spomenul digitálne ohavnosti, tak musím povedať, že jedna sa tu nachádza. Na jednú stranu nie je spravená najlepšie, no na druhú stranu, dokáže potešiť fanúšikov úplne prvého filmu. Čo sa týka hudby, nie je nejako výrazná, ako napríklad v Aliens, kde Hornerov orchester navodí husiu kožu, ale je v nej všetko čo som očakával a všetky známe tony s predošlých dielov nechýbajú v scenach, kde ich film potrebuje. To isté platí aj o zvukových efektoch, a tak znie Romulus vo veľkej časti rovnako ako prvé dva filmy (otváranie dverí, stelba zo zbrane). Film je poctou a kombináciou prvého a druhého dielu, kde ta prvá je ako v Alien (záhadné nebezpečenstvo, ktoré sa postupne odhaľuje) a ta druhá ako v Aliens od Camerona (akcia, zbrane, dvojité finále). Priznám sa, že ako fanúšika ma to dosť bavilo a rád by som dal aj plný počet, pretože som sa naozaj moc nenudil, no ten záver je možno už trošku príliš. Možno časom zmením hodnotenie, zatiaľ veľká spokojnosť a príjemné prekvapenie roka. Prvé dva diely ostanú nesmrteľné a ich kvalite sa asi už nikto nepriblíži, no Fede Alvarez dokázal zaujať starých divákov staro-novým spôsobom a vyšlo mu to, narozdiel od Ridleyho Scotta, ktorý to skúšal po novom. 85% - 4*

Operace Crossbow (1965)

Príbeh, casting, akcie, spracovanie fajn. Akurát ma prvá polka filmu moc nebavila a trošku som ju aj pretrpel. No ta druhá akčnejšia, keď už sa dostaneme do komplexu, aby sme výrobu rakiet sabotovali, je oveľa oveľa lepšia. Škoda pomalého a nevýrazného začiatku. 70% - 3*

Útočná síla "Z" (1981)

Zaujímavý úvod, kde špeciálna jednotka pomaly preniká na územie nepriatelia, bola pre mňa zaujímavejšia ako ta druhá, akčná pasáž v závere. Námet, či herecké obsadenie fajn (Gibson, Neill - to bol dôvod prečo som si to pozrel), ale ten románik si mohli odpustiť. Akčná stránka celkom chabá, na to koľko sa tam vystriedalo nábojov, mi to prišlo akési bez náboja. Film je pomerne krátky, no ja som sa aj tak dobru polku nudil. 50% - 2*

Norimberk (2000) (TV film)

Vojna skončila, no treba sa vypriadať s valenčnými zločincami. V hlavných úlohách Alec Baldwin ako americký obhajca Robert Jackson a na druhej strane nacistický Hermann Göring s tvárou Briana Coxa (obaja boli nominovaný na zlatý glóbus). Tento dvoj diely televízny film okrem toho, že ma brilantný casting (Plummer, Ironside, Craven), dobrý scenár a pútavý príbeh, ponúkne aj niekoľko silných scén (koncentračne tábory), ale hlave vyhrotené dialógové prestrelky. Film bol nominovaný na zlatý glóbus za najlepší TV film. 80% - 4*

Deadpool & Wolverine (2024)

V roku 2017 sa písalo o tom, že si Hugh Jackman nemohol želať dôstojnejšiu rozlúčku. No a teraz si nemohol želať veľkolepejší návrat, ktorý je navyše okorenení obrovským finančným úspechom. Ryan Reynolds nám aj tento krát dá Deadpoola, ktorého chceme vidieť. Na pomoc si priviedol Hugha Jackmana a rozbalil party vo veľkom. O treťom Poolovi ťažko niečo napísať, pretože ma neuveriteľne veľa prekvapení a nerád by som ich kazil. Kto ma napozeraný Marvel, X-Men filmy a trošku prehlaď v produkciách si to určite užije dosýta a kto aj nemá, tak sa bude kráľovsky baviť vynikajúcim soundtrackom, hláškami, alebo akčnými scénami. Reynolds vie ako si udržať fanúšikov, zachrániť štúdio alebo prehovoriť kamoša, ktorý skončil s adamantiovými pazúrmi. P.S.: za titulkami je pekná rozlúčka s 20century fox a ich Marvel filmami. 90% - 5*

Rudý přízrak (2020)

Rudý přízrak je niečo ako slávny western sedem statočných (ešte aj hudba je tak trošku na štýl Morriconeho), len namiesto sedmičky, tu máme jeden Rudý přízrak. Nič epické nečakajte, ale pekne natočená akcia sa tu nájde. Prekvápko a spokojnosť v jednom. 75% - 4*

Bitva o Inčchon (2016)

Liam Neeson ako generál Douglas McArthur tu zas toľko priestoru nemá, aby ste si nemysleli, ten tu hrá trošku na začiatku, trošku uprostred a trošku v závere. Hlavnu rolu ma hviezda Squid Game Jeong-jae Lee, ktorý sa ako juhokórejsky veliteľ vydáva na samovražednú misiu, ktorá ma rozhodnúť o výsledku kórejskej vojny. Musím vyzdvihnúť miestami drsné krvavé akčné scény, no prvá polka nedokážte patrične upútať a strhnúť. Druhá polka, ktorá zhltla väčšinu rozpočtu je až prekvapivo drsná a veľkolepo a hrdinsky akčná. Až tak, že moje hodnotenie vytiahla s troch na štyri. 75% - 4*