Japangle (2017) (seriál)

Dokument dokonale vystihuje to, čo na japoncoch tak obdivujem. Aj bežné životné situácie sú ochotní riešiť s maximálnou vážnosťou vysokoškolského profesora, prístupom uznávaného vedca ale zářoveň so značnou dávkou humoru. Druhá epizóda s názvom Manga a skladba Onomatopoje odrzkadluje presne ich zmysel pre humor. Najlepšie na tom je fakt, že humor si môže dopriať v ich spoločnosti každý. Nie len deti, ako sa to predpokladvá v rámci kultúry konformiznu u nás v Európe.

Mary Poppins (1964)

You see, in every job that must be done, there is an element of fun. You find the fun, and snap, the job's a game. And every task you undertake is cup of cake. Tohto hesla sa stačí držať a hneď ide všetka práca od ruky.

Trump: An American Dream (2017) (seriál)

Dokumenty britskej produkcie majú jednu veľkú výhodu, vždy na vec hľadia z "pozitívnej strany". Miniséria je bravúrne štrukturovaná, pútavou formou mapuje životné etapy idolu amerického sna z prelomu milénií. Aj keď jeho éra je už za nami, séria výstižne podchytila jeho kvality, biznis strátégiu ale aj neresti - všetko vďaka čomu sa stal tak úspešným. V srdciach mnohých američanov ostáva symbolom stelesnenia amerických tracičných ideológií o blahobyte a prospetire.

Guillermo Vilas: Vyrovnat skóre (2020)

Keď mohlo byť zmenených toľko športových výsledkov z minulosti, neviem prečo nemôžu Vilasa zapísať do historických tabuliek ATP. Najmä ak tam jeho meno má svoje právoplatné miesto. Vilas bol fenomén, ktorý sa dnes len tak nevidí. Nehral pre slávu, ani peniaze. Hral jednoducho pre radosť z tenisu.

Diova krev (2020) (seriál)

Netflix seriál Castlevania pretlačený cez kopirák. Do úvodu by sa hodila zapracovať kvalitnejšia nadácia. Druhá polka série mala už lepší šmrnc, aj kvalitnú akciu. V porovnaní s Castlevaniou mi tam ale chýbal humorný prvok ako v prevedení Belmonta.

Člověk (2015)

Životné príbehy jednotlivcov sú navzájom poprepletané a pospájané ako neurónové sieťe v mozgu. Spolu tvoria jednu mozaiku - ľudstvo, našu civilizáciu. Každý príbeh v sebe skrýva tajomstvo jedného života z ktorého si všetci môžeme zobrať poučenie, inšpiráciu alebo mýšlienku na zamyslenie, na základe ktorej môžeme na nás samých niečo zmeniť, napraviť. Životné osudy umocňujú dychberúce zábery Sám som sa pýtal, je to reality 21. storočia? Vravel som si aké je naše Slovensko čarokrásné. Ale to čo som tu videl úplne zmenilo moje názory na prírodné úkazy na Zemi. Pri niektorých záberoch (napr. keď v Keni preliezali domorodci cez kaňon po provizórnom moste) som sa pýtal: "Čo robia tú ľudia na tak nehostinnom mieste, prišli zapózovať pre kameru?" Ale hneď som si na aj sám odpovedal - to je ich každodenný život.

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Pozoruhodná rekapitulácia druhej polovice minulého storočia. Pán Attenborough má v skutku úžasnú schopnosť rozprávať príbehy zo živočíšnej ríše. Jeho posolstvo, ktoré nám týmto dokumentom chce zanechať by si k srdcu mal zobrať každý. Nejde o.záchranu planéty Zem. Ide o záchranu ľudstva. Zábery, ktorými sa snažil vykresliť čo nás v blízkej budúcnosti čaká neboli žiadne CGI sekvencie. Boli to reálne zábery pohrôm a katastróf, ktoré sa vo svete už bežné dejú a opakujú sa s čoraz častejšou periodicitou. Nastoliť zmenu v našom doterajšom životnom štýle musíme čím skôr. Už teraz je neskoro.

Pouliční strava (2019) (seriál)

Stačí si pozrieť jednu epizódu a človeka hneď chytí cestovateľská nálada a túžba spoznávať nové chute.

Sociální dilema (2020)

V podstate dokument nepriniesol (aspoň pre mňa) žiadné nové a prevratné informácie. Kto sa trochu orientuje vo svete za "oponou" internetu vie, čo nám giganti internetovej kuchyne servírujú každé ráno hneď po prebudení na ružovom podnose. Najlepšie je ako dokument ani len okrajovo nespomenul žrúta času Netflix, ktorý sám stojí za produkciou seriálu.

Na střechách měst (2016) (seriál)

Architektúra strešných záhrad patrí medzi najkrajšiu časť mestkého plánovania. Strechy výškových budov disponujú rozsiahlymi plochami, ktoré ostávajú častokrát nevyužité. Mnohé vyspelé krajiny prijímajú opatrenia za účelom ich využitia, snažia sa ich oživiť prenesením života a proesotuvna aktivity do oblakov. Táto úloha so sebou prináša mnohé technologické výzvy, avšak snaha býva odmenená nesmiernou spokojnosťou miestnej komunity, nadšením turistov a novými príležitosťami pre kreatívnych ľudí, ktorý nenašli "miesto na zemi".