• Fantasy

Kroužek sebevrahů (2001)

Sono to vymyslel skoro celé velmi dobře, navíc ze začátku filmu je velmi hutná atmosféra, všechno to začíná skokem 54 školaček pod vlak na Shinjuku station, velmi mě pobavilo všechna ta stříkající krev, tohle rušívý prvek není, ale některé scény – krájení prstu a posléze celé ruky už tam být nemuselo, ne že by mě to nějak šokovalo, ale už bych ubral v tomto. Skákací scény jsou jinak výborné. Kuroda byl také velmi dobře zahrán, i když jeho charakter nakonec nedopadl moc dobře. Kde se snímek však láme je asi po hodině, kdy je unesena dívka pod nickem „netopýr“, je to v ten moment v bowlingové místnosti a na scénu se dere Genesis-sama, chápu, že nějak ten song se tam musel dostat, ale za mě, kdyby tohle tam nebylo a nikdo nebyl zatčen, bylo by to mnohem lepší. Film stéjně nakonec pokračuje dál a má slušný konec, i když tam to chtělo také ještě přidat, zachraňují to ale závěrečné titulky ke kterým hraje song s textem, který vám leccos napoví. Jelikož jsem viděl i pozdější návaznost v podobě filmu Noriko´s dinner table, dokázel jsem si tento snímek hodně užívat. Tohle je skvělý snímek, ve kterém Sono hodně vytáhl, Noriko je ale ještě o kus lepší, proto nedostane max hodnocení.

Goongnyeo (2007)

Když začnou intrikovat ženské, tak to stojí za to xD. Tohle je ale jinak dobrý snímek, který má především velmi dobrou atmosféru (už úvodní scéna se zvonem začla pěkně) a perfektní kostýmy. Ani mi vůbec nevadilo okořenění této historické detektivky prvky hororu, které filmu pomohlo, i když před koncem už to malinko bylo moc a celkové "vyřešení" problému mě tolik neuspokojilo, ale budiž bylo to i tak slušné. Každopádně jsem celou dobu zůstal slušně napnut a sledoval nedočkavě, co bude dál, což je dobře, u filmu nebyla žádná chvilka, kdybych se nudil. I když na podobné téma je ještě o něco lepší Blood Rain, tohle mě zabavilo fakt dobře, takže celkově za 75 %.

Pohraniční pásmo (2000)

Absolutně dechberoucí drama. Park je výborný i v tomhle filmu. Děj byl naprostá lahůdka. Na podobné téma je tohle určitě nejlepší film, který Korejci udělali. Hodně na mě zapůsobily scény v poli s minou a návštěvy vojáků při hrajícím kazeťáku, zvláště se mi líbily hudební motivy, které byly minimalistické, ale naprosto úžasné, viz. čůrací scéna, která předchází problému s minou, no a závěrečný song je už málem srdcervoucí. Dokonalý zážitek, ze kterého se budu muset vzpamatovávat. Celkově není co řešit, tohle je vážně jeden z těch filmů, který stojí za to. 100 %.

Sheng si jie (2005)

Také jsem fanouškem Zhou Xun, jelikož je krásná a vynikající herečka, která dokáže zahrát cokoliv. Tohle nebyl špatný film, ale trpěl příliš špatnou kamerou a celkovým amatérským zpracováním, což byl ale na druhou stranu záměr tvůrců. Mě tohle nesedlo, ale příběh to byl dobrý. Nebudu ale tak milosrdný jako ostatní a dám nižší hodnocení. Přeci jen jsou na tohle téma lepší filmy, hlavně líp zpracované, ale Xun byla opět skvělá a kvůli tomu se to vyplatí shlednout.

Suwarôteiru (1996)

Absolutně brilantní mistrovské dílo. Sice ze začátku, jak to tak bývá, jsem si říkal, jestli tohle teda má být ta kultovní záležitost? No, film má docela slušnou stopáž, takže ono je třeba si chvilinku počkat, než to příjde a ono to přišlo, druhá polovina je návíc vynikající. Nechtěl jsem tomu věřit, co z toho filmu nakonec vyšlo, ale je to tam, tohle je prostě pecka. Soundtrack poměrně slušný, ale lepší je občas objevující se i humor (když ten nigga dá pěstí tomu Japonci a ten vyletí oknem, nebo jatka v dodávce, kdy po proříznutí tepny všude stříká krev atd), který je perfektní. Jako celek musím hodnoti za plný počet, film má vše, co od perfektního filmu vyžaduji. Iwaje jsem si už oblíbil v také dalším mistrovském díle, All About Lily Chou-chou.

Kamyu nante shiranai (2005)

Velmi dobrý snímek, který pojednává o natáčení filmu studenty, ve kterém je spousta zmínek a narážek na věci týkající se filmu, ve kterých se znalci filmu budou vyloženě rochnit. Zpočátku jsem vůbec nevěděl o co jde, i když první scéna, která jde velmi dlouho bez střihu, kde skupina hlavních postav probírala věci kolem filmu, dávala napovídat, o čem by to mohlo celé být. S přibývající stopáží jsem stále více a více si film začal užívat, no a závěrečné titulky už jsou jen skvělým završením tohoto výborného filmu. 85 %

Burning Palms (2010)

The Green Eyed Monster - docela dobrá část 3/5, This Little Piggy - nic moc, i když na Jamie Chung se dobře dívá 2/5, Buyer´s Remorse - gay povídka, kromě scény se zabitím vačice totální fraška z pohledu gayů a výchovy adoptované holky 2/5, Kangaroo Court - odpad, Maneater - 1/5. Celkově nic moc a ztráta času. 25 %

Porco Rosso (1992)

Porco Rosso stojí neprávem ve stínu jiných Miyazakiho filmů, protože se může směle řadit k jeho nejlepším snímkům a možná k nejlepšímu vůbec. Miyzakiho pocta aviatice, kterou on sám je velkým příznivcem, je úžasně fantastická s krásným srdcem, kdy hlavní hrdina Porco (Marco) je velký sympaťák. Největší dojmy: perfektní soundtrack od Hisaishiho, který v tomhle filmu opět svým obrovským talentem vystavěl krásnou, ale opravdu krásnou atmosféru. Dále scéna, kdy vypráví Porco svůj příběh o "cloud prerie", která mě hodně dostala, a musím také zmínit závěrečný epilog a závěrečné titulky, které mi málem vhrnuly slzy do očí. Nechybí samozřejmě lehký humor, který je provázen celou Miyazakiho tvorbou. Moc moc se těším na pokračování tohoto díla, které má vyjít snad v roce 2012.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Pěkný a velmi jednoduchý film, ve kterém jsem si velmi oblíbil kocourka Jijiho, protože ten co tam občas hodí za hlášky, to mě vždy rozesmálo, zvláště při první zásilce, kdy Kiki vyletí hódně vysoko. Tenhle Miyazaki je úplně jiný, jednoduchý, ale stále s tím krásným srdcem. Jediné, co mě mrzelo, že ke konci už Jiji přestal mluvit, ale to bylo způsobeno uvadající magii Kiki. Normálně bych asi dal za 4, ale Miyazakimu nedokážu ani v tomhle nějak vzdorovat, prostě zase krása.

Ballad: Na mo naki koi no uta (2009)

Film se snaží být tím, co knírek Matabeho, ale bohužel není. Nemám rád a vyloženě nesnáším filmy, které jsou založeny tímto způsobem cestování v čase, Japonci tohle prostě vůbec nevzládli, navíc ten off road tam působí jako pěst na oko. Tímhe filmme jsem si uvědomil, že točit podobné filmy pro široké publikum je problém, vzdáleně laděný Forbidden Kingdom má alespoň co nabídnout v podobě plejády herců, tenhle snímek však ani to ne. I když jde vidět, že snímek neměl tak chudý rozpočet, tak hromadné bitvy nejsou přesvědčivé a herecké výkony nepatří do první ligy taktéž. Film jsem spíš protrpěl, protože ta stopáž je vražedná (132min). Jediné, co bych strašně vypichnul je soundtrack, kde od prvního záběru jsem doufal, že to bude opravdu dobré....Sato Naoki odvedl prvotřídní práci a díky němu se film nepropadá ještě více dolů. Krátce řečeno soundrack je fantastický. Snažil jsem se, aby se mi film zalíbil, ale nešlo to díky uvedeným důvodům. Tohle je pro mě je tohle kvalitní max do TV typu Hallmark atd, nic víc, žádná pecka se nekoná. Celkově slabé.