Nespoutaný Django (2012)

Komentář obsahuje spojlery.. Jsem skalním příznivcem Tarantina, ale když vidím patolízaly, kteří Džanga opěvují a dávají za pět, je mi zle. Nevím jestli prachy kazí charakter, ale tohle bylo tak plytké a místy krutě naivní, až jsem místy nevěřícně kroutil hlavou. Korunu všemu nasadil závěr - Odstřelení paní domácí, kterou kulka poslala naprosto nepochopitelným směrem (tenhle zmrvený efekt scénu doslova zabil) následná trapná poprava hlavního ničemy a o vítězném driftování koně ani nemluvím, to už jsem si jen říkal, ať už to proboha skončí. Dokud byl na scéně Waltz, bylo to na čtyři hvězdy, ale pak už mi přišlo, že šla veškerá kreativita a propracovanost do haje..

Prometheus (2012)

Normálně se snažím hodnotit filmy seriózně, ale tady se to nedá. Pozor komentář obsahuje spoilery! Zbraně? Nač zbraně jsme vědci. Hele je tu kyslik! Sundame si helmy, jo? Máme průzkumný sondy, ale my tam i tak vlezem. Hustý je tu nějakej sliz. Tak si ho napatlám na ruku a očuchám ho. Otevřu ty dveře. Né! Hups.. My jsme ale kreténi! Panika, panika! Hoří hoří hooříí! Android vás zachraní. Mrtvá těla? Serem na vás jsme vědci! Jdem pryc! No, ale jsme taky duševně zaostalí, tak se poďme mazlit s dědou aliena. - Tak shrnu první polovinu filmu. Jestli tohle měla být pocta Vetřelci tak jdu zvracet. Úvodni zobrazeni názvu filmu ve mě vyvolalo melancholii (skoro jsem zatlačil slzu), ktera se brzo zvrtla ve zhnusení. Posádka? Klasické archetypy jak obkreslené přes kopírák. Oproti originálu ovšem směšně loutkovité a nezachránil to ani výkon Fassbendera. Vyšinutého umělého člověka, který dělá pokusy na lidech už jsem někde viděl. Myslím, že tyhle scény byly použité už v jednom o třicet let starším filmu.. na název si teď nějak nemůžu vzpomenout, hehe.. Samozřejmě taky nesmí chybět drsný černý kapitán s knírkem. Rozleptané helmy trochu zavání de-ja-vue. Ale ne, to je přece všechno originální. Stejně jako přidrsněná scénka s nakaženým a návratem do lodi. "Vše tohle se již stalo a stane se to znovu. Tak pravíme!" Vykrádání sama sebe? Ridley? Není to ponižující? A ano, Ripleyová, má v sobě zase monstrum, ale tentokrát se s tim nepáře a po císaři dokonce běhá jako laňka. Vlastně Elisabeth, sorry. Ach ta asociace. A možná příjde i Drákula. Nebál jsem se. Nebavil jsem se. Napětí mělo vypnuté jističe. Zač mám dávat hvězdičky? * Dobře vizuální stránka. * Závěr, který předchází kultu. Jak už řekla kolegyně.. Film zbytečný jako všechno po Alienech. Nejen, že mě Prometheus jakožto milovníka Vetřelce naštval. Dokonce urazil i mou zadnici, jež se oprudila, neboť chudinka moje malá dřepěla u tak děsného škváru! Omlouvám se bývalým oblíbeným uživatelům, které jsem po shlédnutí jejich hodnocení vymazal ze seznamu, ale čtyři hvězdy tomu nemůže dát nikdo, kdo viděl prvního Vetřelce a má jen trochu dobrého vkusu a soudnosti.

Sněhurka a lovec (2012)

Johanka VS Čachtická paní 1:0. S prominutím, ale Kristen Stewart mi v zemi zdejší nepříjde nejkrásnější, ale to je asi otázka vkusu. I když je fakt, že od té doby co se z ní stal upír, je její pobledlost proslulá. Takže kdo by byl vhodnějším kandidátem? Možná Liv Tyler, ale ta je už na Sněhurku krapet odrostlá. Sněhurka a lovec je docela obstojné fantasy.. ikdyž fantasy. Film je zkrátka obrazem doby. Nebyl sice primárně určen pro dětské publikum, ale dnešní generace dětských diváků je zvyklá na drsnější věci než byli ty starší. Tohle jsem si říkal už když jsem se o natáčení prvně dozvěděl. Hobbit byla taky původně pohádka určena pro Tolkienovi děti a už z traileru je znát, že bude obsahově mnohem temnější než její knižná předloha a já si řikám co příjde příště? Možná hardcore verze Šípkové Růženky. Občas mi příjde, že filmařům dochází dech a je snazší využít nějaký osvědčený motiv, než vymyslet něco vlastního. Ale zpět ke Sněhurce. Vizuální stránka pěkná, ale věřím, že se dalo pojmout příběh víc rozmáchle. Třeba takový Temný les. Jedna slušná horrorová scéna a šmitec. Nechci tady moc spoilerovat, takže zkrátka je takových míst je ve filmu spousta. Je to jak přesnídávka. Divák ji zhltne a jde se dál. Děj celkem dobře předvídatelný a taky se dalo víc využít potenciálu v dialozích postav. Závěr mi přišel tak nějak komorní až nedotažený. Očekával jsem od něho víc. Aspoň nějaké moudro od velkého gongu, panoramatický záběr ožívající zpustošené země. Zkrátka všechno, jen né civějící Kristen za zvuku tadá hudby. Celkově ovšem zklamaný nejsem. Do jisté míry film dokonce předčil má očekávání. Byla v něm i jedna slušná lekačka. Nevěděl jsem totiž, že je Sněhurka křesťanka. (Psaní scénáře se zřejmě zůčastnil i Mel Gibbson.) Toho modlení tam ale na muj vkus bylo trochu málo a v dalších zásadních scénách na něj Sněhurka už nějak zapomněla. Díky Bohu.. Ups. Za vizuální stránku a výkon Charlize Theron dávám tři hvězdy.. Hej hou. Trpaslíci jdou. :-)

UFO v Evropě: neznámé příběhy (2012) (seriál)

Pěkný dokument, který nekonspiruje ani nemystifikuje, ale ukazuje obě strany mince a vyvození závěrů nechává na divákovi. Senzacechtivé ufofily zřejmě moc nepotěší.

300 dnů samoty na ostrově (2012)

Moc pěkný dokument. Pozorovat tu změnu ufňukaného člověka z civilizace, stálo za to. Jen škoda, že tam není víc zábavných momentů. Přeci jenom, bylo to 300 dní.

Hanna (2011)

Saoirse Ronan. Už když jsem ji prvně viděl ve filmu Město Ember, říkal jsem si, že z téhle zvláštní, talentované dívky bude jednou skvělá herečka, která bude patřit mezi největší Hollywoodské hvězdy a vůbec se nedivím, že její úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Přijde mi, že si tvůrce vzal předlohu z filmů jako je Agent beze jména, Pátý element a jim podobným. Musím uznat, že se výsledkem nebyla žádná nesmyslná patlanina, ale perfektní film, který odsýpal a ani chvíli nenudil. Jediné co mi naprosto nesedlo a přišlo mi nepochopitelné, byl panický úprk ozbrojené Marissy v podání Cate Blanchett. Jinak po prvním shlédnutí nemám větších výtek. Jen je škoda, že byl závěr tak utnutý. Že by předzvěst možného pokračování? Bylo by to fajn, ale myslím, že HANNA 2 v plánu není. Teď jsem spíš zvědavý, jakou postavu ztvární Saoirse Ronan v připravovaném Hobbitovi.

Hon na čarodějnice (2011)

Asi nejlepší film s Cagem za poslední roky. Tím nechci rozhodně film nijak nadnášet, jen musím konstatovat, že z těch všech braků ve kterých poslední dobou hrál (nepočítám li Kick-ass) je tenhle ten nejmíň brakovítý a zároveň uznávám, že se Nick zesebe snažil zuby nehty vymáčknout slušný výkon. Do 50% mu schází tak 10%. Přesto dávám kvůli výše zmíněnému tři hvězdy a budu jen doufat, že další film ve kterém tahle vyhasínající Hollywoodská hvězda vystoupí bude mít třeba už regulérní tři hvězdy a kdyby jich bylo víc, vůbec bych se nezlobil.

Kazatel (2011)

Soudce Dredd šmrncnutý westernem a trochou zdravého náboženského fanatizmu. Tenhle film není áčkový a tak mu ani takové hodnocení nepřísluší. Hodně mi připomněl Kroniku mutantů s Perlmanem, ale ta byla po vizuální stránce o dost chudší. Když jsem prvně viděl hlavního záporáka vybavil se mi Alucard z Hellsinga, ale tenhle pocit záhy odezněl. Přišlo mi, že se v příběhu mohlo jeho postavě věnovat víc prostoru a závěrečný duel mohl být trochu propracovanější. Mimo to jsem čekal že toho nadupír dokáže víc, (nebo byl zkrátka nihilista) ale i tak je Priest fajn béčko, vhodné na nedělní odpoledne. Film rychle odsýpá a nejsem si vědom nějaké části, která by mi dala možnost se nudit. Závěr vyvoláá dojem To be continued..., ale osobně si myslím, že byl Priest jednorázovkou, na které žádné pokračování navazovat nebude. Jako anime by z toho mohl být dobrý seriál, ale animáčů s upírským tématem je v dnešní době přehršle.

Ocelová pěst (2011)

Pocta robotům a bezduchému násilí. Aneb splněný klukovský sen. :-D Pokud by byl odhalen původ Atoma, dal bych v rámci žánru možná i čtyři hvězdy. Takhle mi nezbývá než zůstat u třech.

Somrák s brokárnou (2011)

Hlavní hrdinové Rutger Hauer (Blade Runner - Roy Batty) Brian Downey (LEXX - Stanley H. Tweedle) Tyhle dva dva herecké protipóly, Hauer - Hollywoodská hvězda, Downey - známý zejména malými rolemi a rolí jedné z hlavních postav kontroverzního, kultovního seriálu LEXX, se už jednou setkali a to před více než deseti lety, právě v první řadě LEXXu. O to víc jsem se na shlédnutí Hobo with a Shotgun těšil a musím uznat, že mě nezklamal ani v nejmenším.. ikdyž v některých sekvencích mohl být děj kreativnější. Je to celé samozřejmě otázka vkusu. Pokud jste konzervativní a víceméně normální diváci, těžko vám bude kašovitý obsah vyvrhnutých záporáků pochuti. Vřele doporučuju všem milovníkum Tarantinovek. Jinak plně souhlasím s J*A*S*M. Teda až na tu Hauerovu životní roli. Výkon který podal v Blade Runnerovi + závěrečný monolog, při kterém bravurně improvizoval, nepřekoná nic.