Šmoulové (2011)

Koukám, že za žánr fantasy se už dneska považuje uplně všechno. I když Šmoulové se vlastně za pohádku považovat nedají. V pohádkách totiž jde o vítězství dobra nad zlem a o nějaké mravní ponaučení. :-) Pro Šmouly by se hodil žánr s názvem celovečerní zábavná reklama. Jak já jsem rád, že jsem se narodil v devadesátých letech a tak jako dítě sledoval kvalitnější pohádky než současné generace. *-Azrael *- Gargamel.

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Už před lety jsem se zavázal k tomu, že projdu martýriem jménem Twillight a jestli zvládnu shlédnout celou ságu, bouchnu láhev kiani.. šampaňského. První polovina filmu ve mě vyvolala silnou paranoiu, (spolu s nesčetným nutnáním posunout ho aspoň o kousek, čemuž jsem nakonec pokaždé odolal) a chvíli jsem musel sám sebe přesvědčovat, že vyšetření kvůli podezření na cukrovku není životně nezbytné. Taky jsem si párkrát říkal, že nemám dost alkoholu, abych to vydržel až do konce, ale od druhé poloviny se stal Rozbřesk koukatelným i pro relativně střízlivého jedince. Musím uznat, že mě vždy zajímaly sociální vědy a tak mě problematika sexuálního styku upírů a lidí opravdu zaujala. Mimo to jsem konečně přišel na jeden zajímavý fakt, který jsem dlouhou dobu přehlížel. Jde o to, že se Bellin otec až s podivem podobá otci Stana Marshe ze South Parku a to jak vzhledem, tak inteligencí a stylem vystupování. Neodpustím si poukázat na pár logických chyb a tak bych předem rád upozornil na pár následujících spoilerů. Například mi příjde podivné, že zámožní Cullenovi, disponující vysokorychlostím připojením k internetu, konexemi, soukromými letadly, etc. si nemohli zavolat o nějakou upíří posilu nebo aspoň o pár krevních konzerv, které by jim shodila letecká podpora. Chápu, že by vše už nebylo tak dramatické, ale když už to nemohlo být jinak, mohli jim aspoň zlovlci, em vlkodlaci, odříznout spojení nebo tak něco. Celé by to pak vypadalo víc realisti.. ale co to plácám. Popojedem. Bellin porod byl vskutku dramatický (Kam se hrabe Prometheus) a ač jsem od začátku s vražednou přesností odhadoval následný děj, závěr mě zaskočil a dokonce donutil zamáčknout slzu. (I když, kdo by ji po nekolika deci karibského rumu nezamáčknul.) Emocionální výlev záhy vystřídalo společenské dilema.. To s ní bude jednou spát nebo co? Neměl to otisknutí brát divák doslovně nebo se do Twillightu vloudilo právo Šaría? Na to snad odpoví závěrečný díl. Celá sága se mi líbí v jednom ohledu. Jde snad o jediný slavný filmový počin od dob Vinnetoua, který popularizoval původní obyvatelstvo ameriky. Pevně věřím, že kdyby Twillight viděl Sedící býk, zamáčknul by (tak jako já) slzu.. pak se vyšplhal na nejvyšší totem a vrhl se v náruč smrti. Pět hvězdiček uděluji maskérovi zombie Belly, který si nejspíš odskočil z natáčení Walking Death a pokud ne, při natáčení dalších dílů jistě získá angažmá. Co napsat závěrem? Pokud se dospělý člověk dívá na Rozbřesk s dávkou nadhledu a kapkou promile pod kůží, dá se film hodnotit i jinak než jako odpad.

Alenka v říši divů (2010)

Stejně tak jako u Avatara, jde o dokonalé vítězství formy nad obsahem. Z vizuálního hlediska se jedná o naprosté orgie, ale bohužel/bohudík jsme doposud nenaučily hrát počítačem vytvořené postavičky lépe než lidi. Ikdyž, co se výkonů herců týče, podal zde Johny Depp snad ten nejhorší ze všech rolí co kdy zahrál. (Možná to bude taky tím, že Johnymu scénář taky zrovna nevoněl, ale to je jen spekulace.) Poslední roky kinematografie výrazně upadá, (což je vidět i na velikém poklesu návštěvnosti kin) a nová generace diváků je bez ustání krmena podobnými bezcharakterními výplody. Snad jednoho nešťastného dne nenastane chvíle, kdy diváci generací příštích přestanou vnímat rozdíl mezi dobrým a špatným filmem. Vizuální stránka ***** - herecké výkony ** = ***.

Jonah Hex (2010)

Nevím jestli triky ve filmu měly vypadat komixově, ale občas to vypadalo, že jsou jak z nízkorozpočtového televizního seriálu. Atmosféra filmu nulová a herecký výkon Brolina chatrný. Jediné co z filmu stálo za to byl úvodní komix a rotočáky na koni. Jak se mi John Malkovich líbil v RED, tak v tomhle případě musím suše konstatovat, že mne velice zklamal. Ve své roli prakticky nic neukázal, ikdyž vzhledem k tomu jaký scénář dostal se mu ani nedivím. Film byl příšerná zívačka, které život nevdechl ani klaďas se svojí schopností oživovat mrtvoly, ani i záporák s.. s.. S čím vůbec? Asi s těma kuličkama s plutoniem nebo co za zhovadilost to mělo být.

JourneyQuest (2010) (seriál)

Příběhy jak vystřižené ze Zeměplochy. Konec konců Perf je slušnou kopií Mrakoplaše a bojechtivý meč s vlastním rozumem a smyslem pro humor se v Zeměploše taky objevil. Ve druhé sérii je ten fanouškovský sponzoring vážně poznat. U Legend of Neil jsem se zasmál víc, ale to neznemená, že by JourneyQuest a jeho parta epických hrdinů neuměla pobavit. Některé hlášky, jako je třeba ta o nekromancii opravdu stojí za to.

Kajínek (2010)

Mystifikace mixnutá glorifikací. To vše takřka v Hollywoodském stylu. Být to čistě fiktivní film, hodnotím jinak. Takhle mi obsah přišel obscéní, přitažený za vlasy. Měl jsem problémy na něj vůbec koukat a místy se mi chtělo skřípat zuby.. Lavroněnko super. Drsný a charizmatický skoro jako Bruce Wayn převlečený za Batmana. Hrdina. O to míň to celé mělo kontext s realitou. Když jsem v práci slyšel, jak nad tímhle filmem kolegyně hýkají blahem a prakticky mluví o Kájínkově nevině, udělalo se mi zle. Jak píše Aluš: "Na české poměry rozhodně maximálně vydařený film." Ano, ale je třeba hodnotit i obsah.

Machete (2010)

Kdyby film natočil Tarantino, bylo by to o něčem jiném. Takhle se z možného kultovní béčka stala polovičatá spatlanina.

My iz buduščego 2 (2010)

Tak jedničku jsem sice neviděl, ale u dvojky se musel smát nebo nevěřícně kroutit hlavou. Už podle názvu a země původu jsem čekal, že pujde o naprostou slátaninu a nespletl se. Počáteční zápletku jak vystřiženou z dobrodružného filmu na sobotní odpoledne, bych ještě překousnul, ale to co následovalo potom, bylo nad mé chápání. Pokud by byl celý film pojatý jako válačný a nikoli ve stylu scifi-pohádka, mohl by dostat alespoň průměrné hodnocení. Patetická hudba u utahaných "srdceryvných" scén se mísila s rockovou a vůbec, celý děj mi přišel jak výplod z hlavy kouzelníka Pokustóna. Béčkovitost se tomu rozhodně nedá upřít. Nadruhou stranu mě potěšily válečné scény. Když si člověk odmyslel děj, koukalo se na ně skvěle. Závěr mi trochu připomenul CoD - Hill 400. Film se téměř přiblížil k jakémusi průměru, ale třemi hvězdičkami rozhodně hodnotit nemohu.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Po dlouhé době skutečně epická podívaná, které prakticky nic neschází.. Dobrá, není to uplně dokonalé a děj místy skřípe, ale oproti zklamání, které následovalo potom co jsem shlédnul Souboj Titánů (2010), mne Princ z Persie příjemně potěšil. Rozhodně patří mezi ty lepší filmy natočené v tomto roce. Jinak plně souhlasím s tím co psal o kus níže Malarkey.

Red (2010)

Tak jako u RED, jsem se už dlouho nenasmál. Bruce má zde hlavní roli perfektně pod palcem. Ovšem jen do doby než se na scéně objěví excelentní Malkovich, který jako by v druhé polovině filmu hodil Willisovi ručník a nastoupil za něj. Co se hlášek týče, je druhá polovina slabší, ale i tak to s přehledem stačilo na ****. Průměrný věk populace se stále zvyšuje. Tvůrci tohoto filmu si tu skutečnost jistě moc dobře uvědomovali a příležitost oslovit obsazením "starší" generace (a zároveň dát té mladé najevo, že né všichni starochové patří do hrobu), nenechaly ladem. Jinak mne pobavila scéna, ve které Malkovich zavádí Willise s Parkerovou, (Mimochodem, kdo by řekl, že je jen o 9 let mladší než Bruce), do svého podzemního útočiště. Vybavila se mi totiž scéna z Mad Max Beyond Thunderdome (1985). Kdo viděl jistě pochopí. :-)