Spalující touha (1999)

Stava se me jen opravdu zridka kdy, ze po shlednuti filmu se v noci nekolikrat vzbudim z nejakeho sileneho snu ve kterém se nemuzu z toho "filmu" dostat. Co si pamatuju tak naposledy to bylo Shinning, pred nekolika lety, a ted prave Eyes Wide Shut. Starous Kubrick, to proste umi. Umi pracovat s divakovou predstavivosti, rozvijet v nem myslenky, vodit je a usmernovat a tentokrat se mu to zase povedlo. Perfektni hudba (pasaz kdy je hlavni hrdina sledovan), rezie,...vizualni stranka - barevnost filmu, je velice osobita a dodava noci velkomesta cosi mystickeho, námet - místy obscéní ale přitom tak reálný a uvěřitelný.

Zrůdy (1932)

Příběh je pohledem dnešního diváka samozrejmě tak trochu naivní, ale dechberoucí obsazení a atmosféra cirkusových maringotek z počátku století, me dostaly.

Sirotčinec (2007)

Orfanato úplně nezapadá do té horrorové škatulky, kterou má možná dnešní divák nastavenu trochu jinak. Je to možná málo akční a celý příběh je prostý (oproštěný o nejrůznější fantasmagorie, které se současní tvůrci snaží do děje naroubovat, aby něčím překvapili) I když film budeme ale za horror pokládat, určitě to v žánru nebude žádná ostuda. Každý si stežuje že kvalitní horrory už nevznikají bez zbytečného násilí a speciálních efektů, ale jak je vidno, ono to i na té hollywoodské úrovni někdy i docela jde.

Zelená míle (1999)

Postava Johna Coffeyho mě celou dobu připomínala Steinbeckova Lennyho z „O myších a lidech“. Je to o tom, že bachaři jsou vlastně docela feroví chlapi, kteří jen dělají svou práci...A je to taky o tom, co všechno obnáší trest smrti, třeba vám to pomůže udělat si na problém nějaký nazor, nebo ten dosavadní změnit. Je i o tom, a to mě docela bavilo, jak jeden šmejd se znamýma na vyšších místech dokáže podrážet nohy všem kolem sebe a ti nemůžou prakticky nic. Dlouhý film, který však s sebou nese po celou dobu jakousi emocionální hloubku, která je umocněna dobou a prostředím, do kterého je děj zasažen.

Máj (2008)

Máj není zas tak špatný film. Diky ohlasům zdejších uživatelů, jsem na něj šel tak trochu nedobrovolně a se strachem že z oněch 76 minut si možná ještě pomůžu. Každěmu se zřejmě líbí něco jiného. Narozdíl od Kytice, možná nemá film takovou dynamiku a děj se zdá být trochu rozvlačný. Ona ta stopáž by se možná dala ještě o něco zkrátit (ale kdo by na to pak do kina za ty prachy šel). Každopádně chápu že současnému divákovi se může zdát přiběh, v porovnání s dnešními filmovými hity, příliš prostý - není to ale nuda, což si myslím že řada lidí zřejmě nerozlišuje. Divák má dost prostoru na svoje myšlenky. I když se dá děj filmu převyprávět několika větami, ve mě to zanechalo daleko hlubší pocity a myslím si že Brabec odvedl skvělou práci. Matěj Stropnický byl ale, s prominutím, příšerný. Co dále vadilo, tak určitá monotonost sound tracku, kde se jedna a tatáž melodie opakuje až příliš často. Support Lesbiens neodvedli špatnou práci, ale možná se na soundtracku mohlo podílet lidí víc (ona rocková pasáž, i když jsem si naprosto jist že byla potřeba pořádná hudební divočina, mě teda rozhodně nesedla...stejně jako použití doslovných Máchových slov pro otextování závěrečné písničky). Recitace Jana Třísky opravdu patří k těm nejsilnějším momentům. Za studených zimních večerů bych se na Máj určitě kouknul znova.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Parádní horor, který jistě osloví každého milovníka žánru. Film má na dnešní poměry dosti netradiční scénář a děj filmu se rozjiždí prakticky v první minutě. Viděl jsem už dříve novější zpracování a můžu říct, že to co se mě na filmu líbilo nejvíce, jsem našel pravě tady v původní verzi. Jak už jsem řekl, pro fanoušky hororů téměř povinnost :)

Sanatorium (2004)

Ukazka toho jak je mozne naprosto zahodit veskery potencial, ktery se, jak co se tyce nametu, prostredi, ale i hercu ze zacatku jevil opravdu slibne.

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu (2007)

Tak trochu jse doufal, ze po shlednuti filmu, budu mit konecne jasno v tom do jake miry je Saudek pozer a co je primo v nem.Nemuzu si pomoct, ale jak film tak samotny Pan Saudek, si v nekterych vecech protireci a kdyz divak dava pozor a nad tim co rika muze ho to pekne stvat...V kine jsem se nijak zvlast nebavil, ale priznam se ze me film lezel v hlave docela dlouho i po tom co jsem dorazil domu.

Malý obchod hrůz (1960)

skoda že Nicholson nedostal vic prostoru...ta čast filmu ve keré se objevuje celý můj dojem z filmu posouvá výš.