• Thriller

Kronika mutantů (2008) odpad!

Ak do kroník by napísali (nemusia to byť esá ako Villiam z Týru), že 20 percent mníchov a duchovenstva v stredoveku sa oddávalo sexuálnym hrátkam v nevestinciach bola by to pravda. Ak ale stroj prišiel na Zem aby ľudí zmenil v mutantov, zdravý rozum ostáva na pôjde starého otca, v zaprášenej komode (ktorú je dobré speňažiť) nachádzame aj efekty, réžiu a celý realizačný tím. Nevidel som počas prezentácie vážne tváriaceho sa snímku ani najmenší náznak potrebého rešpektu voči mne. Nie som priaznivec Béčok či Céčok, ja to tak netriedim. Buď si film dobrý alebo si hovno. Dobrá poznámka k obrazovému feelingu ako z WW The Second. Krvavé šlahanie vyznieva zle, príbeh sa len obtiera o nezmysly, hercov v tme nevidno, vadiace a rušivé efekty. Nulové posolstvá, ktoré snímok ani nesmie obsahovať. Nestotožnenie sa s hrdinami. Ani jeden z prvkov filmu nie je ani na priemernej úrovni. Možno depresívne farby, tie to však nemôžu zachrániť. Ak naši potomkovia majú čítať (pozerať) mutantie kroniky, zbohom Charlie, čo sme to za Potomkov ľudí?

A-Team: Poslední mise (2010)

Stupeň exponencionálnosti dosahuje magické čísla a divák s popcornom v hube slintavo hreší a nabáda 4 chlapcov poďme, ukážte im.....Niežeby autor presedel pred sériou A-teamu s Mr.T všetky časti, ale pár ich videl, páčilo sa (množstvo mŕtvých, lietajúce a rotujúce autá, vrtuľníky, šikovné plány). Čerpanie z pomenre úspešnej série je na mieste. UnHollywood v posledných rokoch už len recykluje sám seba a po námety si skáče čoraz častejšie do minulosti. Kašľať na to. Skrátka nový A-team u niekoho vzbudzuje slzavú nostalgiu, iný ani netuší o aký námet ide, a nám priemerným (racionálnym) stačí, ak to na nás slušne povedané vybalia (tí 4 chlapci). Vabaľujúsvoju "suitcase" vcelku buracajúco a svižne, nelogičnosť, preexponovanosť, nereálnosť však do kufra scenárista a režisér pribalili tiež. Tu nejde o to, že sú 4 spravodlivý psanci naháňaný "sexy vládou" a bojujú proti zločinu. Zoznámenie sa, nedobrovoľný prerod na "zradcov a nepriateľov" je prívetivý a zábavný s tendenciou poskytnúť aj dobrú akciu. Tá sice tvorí nosnú časť filmu (vypĺňa slušnú minutáž), ale je taká nereálne zábavná, až je detská. Carnahan je babrák, o tom niet pochýb, i keď T. Scott možno čo to do toho povedal (mal povedať a predviesť). Pre mňa najlepšia je akcia s medicínskym vrtuľníkom. Sklamaním lietajúce kontajnery zo zbytočne veľkolepo vybuchujúcej lodi. Bojové plány A-teamu majú šmrncm, nemajú vážnosť alá M:I (1,2,3,seriál), ale na tú "štvorku" to aj tak sedí. Hercom nemôžem nič vyčítať. Štvorica je spárená navzájom, len miestami sú hnaní scenárom do úplne zbytočných mono-dialógov (B.A a budhizmu, keci o Gándhim, Face a Morrison). Pravú podstatu nesú na pleciach tí štyria. Biel je účelová postava klišovito dosadená. Lynch je katastrofa - prerod ako z doby kamennej. Aspoň Pike má "gule", koná živelno-vojensky (ukradnutie štočkov v skytowery, bazuka...). Pocelý čas plynutia DVD som nemal pocit veľkoleposti, dokonalej akčnosti či príbehovosti. Skôr to bola zábava, ktorá však nemá tendenciu ponechať snímok v pamäti. Námet zo seriálu absolútne nestačí, potrebuje dodať nádych výnimočnosti, väčšej prízemnosti pri akcii. Nápady v akcii sú skvelé, len ich do reálu a vizuálu premenil neskúsený režisér. Zakázať natočiť dvojku by nebolo dobré. Úprimne by som dal zelenú. Avšak ľudia v "kasičke" nenechali veľa "benjaminov", čo je nepriamy dôkaz o chybách filmu. 3D okuliare a Hummer - poprosím vypĺňať priestor medzi (do budúcna) ozajstnou akciou takýmito scénami. (videné 14.10.2010, DVD - extended version, 128 min.)

Ninja Assassin (2009)

To čo stvárajú „chlapci“ na plátne nemôže spôsobiť autorovi pokojné sedenie. Fantastická vyčerpávajúca choreografia (i keď filmová) súbojov je alfou a omegou tohto snímku. Ale bez aspoň trocha talentu, čo McTeigue nesporne má, by to vyznelo do prázdna. Je však skvelý len vo forme, príbeh Ninja Assassins je ako ohlodaná kosť. Vážne to nemožno brať, nad tými vyšetrovacími akože pokusmi zostáva rozum stáť a len vyplňujú priestor medzi akciou. Ešte flashbacky „Raiza“ pôsobia nerušene a dávajú letmý zmysel. O príbehu je však hriechom veľa hovoriť, či písať, to podstatné vyvádzajú ninja chlapci. Akcia je excelentne sexy ninjovská so všetkým, čo k tomu patrí. Krvi je krásne nadostač, a hoc aj digitálna, absolútne to nevadí. Výborne je dávkovaná, neobmedzuje sa na klišé veľkolepej záverečnej bitky, ale od počiatku minút sa rúti ako nekontrolovateľný vlak. Boje sú plynulé, epilepticky nestrihané, sprevádza ich perfektná hudba. Nemusí ma nikto presviedčať, že boj 1 proti povedzme mnoho ďalším je reálna vec, ale mne to počas tohto filmu absolútne nevadilo. „Raizovi“ fandím absolútne od začiatku, chlapec robí úžasné divy (na youtube je k videniu požehnane reálnej prípravy). Rovnako sa boje vedú v perfektne zvolených miestach, ktoré sú efektne naaranžované a skvele nasnímané - strecha budovy, hangár, či záver v ohni. Všetko pôsobí na zmysly, nedovolili mi uvažovať o snímku ako o lacnom počine. Úžasná doslova valiaca sa „řezba“. Nikto sa nič nepýta, seká, reže, páli z kanónov etc. Požehnané množstvo výbornej „ninja“ akcie, muž proti mužovi, žiaľ opierajúce sa len o slabý scenárový počin. Napríklad: pre porovnanie so Zatoichim (dej je síce historický) ten vyhráva v kvalite snímku ako symbiózy formy a obsahu. Kitano skvele dal taktiež slušne urobenú „sekačku“ do tiež úctyhodného a šibalského scenára. Toto Ninja Assassin nemá a citeľne tak chýba dôvod prečo by mal byť postavený na vyšší piedestál. Prvotriednosť McTeiguovej formálnej réžii však nemožno dať košom a má taktiež dosť dobrý stupeň opätovnej sledovanosti. Je veľmi prospešné, že McTeigue (a Wachowski s ním) sa neobmedzoval a servíruje rýchlosť snímku od počiatku. 40 miliónový, na nedostatok akcie absolútne nesťažujúci film, má dobrý potenciál vždy pobaviť, bojovne povzniesť, určiť kritériá pre neskoršie „ninja“ komerčné snímky. Som rád, že názov Ninja Assassin sa preniesol aj na plátno. Ak treba motiváciu: http://www.youtube.com/watch?v=mAvngla7cr8 (1:20 min – 1:52 min)

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Ako Európania máme tú výhodu, že nikam po svete nemusíme chodiť. Aspoň nie nevyhnutne. Klenoty ľudstva (stavebné, architektonické, písomné, listinné, umelecké) máme na rozdávanie a sústredenie pamiatok do rúk (dovolím si povedať) najvyspelejšej civilizácie ako celku, ktorá dnes existuje, je správne. Preto uznanie (i keď scenáristické) od Cameron, že niečo také nevidela (Salzburg) príjemne poteší. Nuž je to tak, predsa vysoké budovy čo majú za mlákou nebude nikto obdivovať. To tak na úvod, že tento moment vo mne pekne a milo zarezonoval. Celkovo je film ľahučkým nadpriemerom. Príjemne oddychová réžia skúseného tvorca ma viedla za tých 109 minút v pokojných ale aj rýchlych vodách. Akcia je síce príliš digitálna a niekde pritiahnutá za vlasy (motorka v Seville), ale umne radšej rýchla, aby sme nepokašliavali nejako často. Z akcie je tu všehochuť. Autá, pištole rôznych kalibrov, lietadlá, či vrtuľníky, dokonca aj býky so šikovným zaradením do demolácie auta. I keď varovný prst treba zdvihnúť pri scéne v Brooklynských lodeniaciach (či čo to bolo). Skladová prestrelka akoby z oka vypadla z podobne ladeného snímku Pánov Smithovcov (Jolie, Pitt). Naopak v dobrom duchu a pravej akčnej zábavy sa nesie vyvádzanie Cruisa v lietadle. Humorom srší skôr aura Diaz a Cruisa ako dialógy samotné. Šibnutý Tom je jednoducho skvelý i keď opozeraný, a v závere vyzerajúci ako z M:I IV. Nadrogovaná Diaz je vcelku fajn a milo pošetilá (debilný výraz som použil), záverečná zmena je ale slabučká a absolútne od veci, viac sa páči ako „nevinné“ do hry zatiahnuté dievča. Veď je to blockbuster (čo podľa ziskov asi až tak nebol) si poviem, ale som tvrdý a toto zráža tak môj obdiv ako aj film celý, že ide vlastne o nevinný letný románik diváka s filmom. Pontiac GTO je síce dobré auto, ale 3986 míľ by ste s ním určite nešli. Americké autá majú totiž do komfortu tak ďaleko, ako Severná Kórea k ľudským právam. Dojmy sú ale zmiešané (i keď mierne pozitívne). Svižné, farebné, sexy. Druhá minca - premrštene nereálne akcie (Cruise na streche auta), jednoducho debilný scenár (baterka??), kto je kto je jasne dané, neviem aké zrady a pochody mali podľa obsahu nastať. Knightovci sú milí, ich „objednanie“ leteniek je zábavné a pomerne vkusne a skvelo zakončuje snímok. Ďalšie „náhodne“ sa stretnúce dvojice s neskorším akčným apetítom a bozkami uprostred prestreliek nech si do budúcna už UnHollywood odpustí. A Mangold tiež, potápa tak česť jeho Vlaku do Yumy. (videné 12.12.2010, BD)

Benga v záloze (2010)

Skôr ako o film ide o sitcom. Nosnoť filmu je kladená na dialógy v zábavných scénach, grimás a jednaní 2, max. 3 postáv. 7 z 9 prvkov sitcomu toto dielo spĺňa. Líniová štruktúra nie je ucelená, jednotná, ale je striktne epizodiálna. Ja som sa ako divák ani nesnažil vnímať pointu (akúsi spreneveru peňazí krytých na záver "governmentom"). Skôr som sa letmo uškŕňal nad novými humornými scénami. Nemôžem povedať, že som sa nebavil. Tak sa smiať od duše som dávnejšie nezažil. V podstate ma rozosmial z (od júla) blockbusterov asi najviac. Prvý výstrel na policajnej stanici, skok zo strechy do kríkov, Toyota Prius, Ferelova žena, scéna u Ferelovej bývalej, statická oslava v bare, prvá rada na zápase Nicks, Rick Ashtley a bitka v toyote, hrnček FBI, či svokra ako milostný sprostredkovateľ. Komediálne kúsky, ktoré ma v ťažkých časoch úprimne pobavili. Hoci ide o spodinársky slovník a uvoľňovanie témy sexu ako tabu, Ferrell a Wahlberg sú originálny (vymeniť si postavy nemajú prečo), aj keď v reálnom svete vymyslený. Kto sa aspoň priemerne vyzná v autách, musí mať radosť k prirovnaniu Priusu ku všetkým tým "nechutným" slovám a praktikám. Konečne niekto, kto si z tohto "povozu" urobil poriadnu "prču". Celkovo však film vyznieva do prázdna. Pobavenie je úprimné, ale nemôže stačiť vtesnať film aspoň k priemeru. Akcia hlboko podpriemerná, okrem W a F sú všetci ostatní (až na Keatona a "dej mi tu zbraň ty zasraná děvka!) postrádateľní. Infantilná zábava ťažiaca aj z priveľmi častého vulgarizovania milsotného aktu. Záverečné pravdy v titulkách a svetové závažné odhalenia finančných skupín, pyramíd je síce pravdivé, ale The Other Guys ich akoby celou svojou dvojhodinou parodovali. Pritom ide o vážnu vec. Keaton kašli na TLC, Prius do šrotu a som chlap a nemám to na tričku! Adios Guys! (videné 10.10.2010, DVD)

Transformers (2007)

Blahodarným pocitom začalo sobotňajšie ráno 27.11.2010. Pocit zabielenej betónovej krajiny dodával autorovej mysli jasnosť, pokoj a takú škodoradosť. Určovanie „lajtmotívov“ nezáživnej sídliskovej špinavej aury sa tak rodilo oveľa ľahšie. Začala riadna porcia hnevu, zhonu, stresov, drobných nehôd etc. Volebné ráno bude aspoň zapamätateľné, ak sa v histórii ešte preživší vrátia ku komentáru. Jednoznačne Transformers o 20:00 na Markíze. Ale iba neznalých filmových pomerov to pozeral. Autor určite ani okom nepozrel na obrazovku, ale je na mieste povedať, že snehobiele ráno a vedomosť ukážok z Transformerov muselo mať konečne ten správny „feeling“ na pocity k filmu. „Lightscribeové“ DVD Transformers (vypálená Megan ako skutočný stavebný pilier filmu) má vždy čestné miesto v čase – kde je treba pritvrdiť, ukojiť sa, nabrať odvahy, súložiť s výnimočnou akciou, radovať sa s Jablonskeho, krútiť hlavou nad muničným arzenálom. Elementov, ktoré Transformers majú je veľa a nemajú tendenciu vyprchať. Áno, môj Pane, obaliť azda ten najprimitívnejší scenár aký existuje do ľuďom páčiacej sa formy chce len jedno. Sex, AC-130, kalibráciu farieb a veľmi rušný zhon. Zasmiať sa (a nebrať vážne) akúsi kocku a boj kopy železa (titánu, hliníku??) akože o nás patrí tak trocha k identifikácii normálneho diváka s mysľou kde sa patrí. Uvedomenie si seba v čase a priestore, so svojimi právami a povinnosťami, starostlivosti o deti alebo Vašu lásku. Za záchranu kocky by autor neposlal ani najpostrádateľnejšieho zo všetkých. Teda seba. ALE ČO Z TOHO, keď už digitálny zvuk Jablonskeho pri hviezdičkách Paramountu Vám dajú grogu do hlavy a pohľad na Sikorsky „Pave Low“ niekde v Sýrskej púšti Vás nažhaví, či rovno vzruší. Čo nasleduje v ďalšej, asi najšpičkovejšej a najburácajúcejšej mainstreamovej, blockbusterovej a popcornovej akcii je treba uznanlivo hádzať slová chvály na Bayovu akčnú virtuozitu. Symbióza digitálnych Transformerov(v najnovších autách) proti americkej armáde (samozrejme v tom najlepšom svetle) je extravagantná. Herecké „party“ neťahajú scénu, ale scéna ich, pričom zostávajú stredobodom. Turturo (2-3 scenes), Voigt (Hangár-brokovnica), Labeouf, Fox (spiatočka). Bay je samotvorcom záberov a konštalácii choreografie akčných scén. Doplniť ho však musia výborne dynamický Jablonsky, digitálny zvukár, ktorý transformáciu kopy železa, ich vystupovanie, údery, strety a boj dokonale mapuje. Z neba však spadol extravagantný ťahúň dynamickosti záberov Amundsen M. Excelentná práca s dynamizáciou, nasvetlením, pohybom, exteriérovou geometriou záberov. Všetky tieto prvky realizačných tvorcov robia stupídny scenár popcornovej zábavy vysoko sledovateľnou znovu a znovu. Pri Bayovi sa netreba obmedzovať rozpočtom. Čím viac mu dáte, tým viac eroticky bude jeho dielo vyzerať. Z celých Transformerov mám slastný dojem. V koncových titulkoch má autor chuť niečo načať, tešiť sa, mľaskať perami ako Frederic Diefenthal, ísť na jednosmernú cestu niekam vlastným autom, riešiť problémy okolia, byť časťou niečoho aj trochu nadprirodzeného. To všetko však len do nasledujúceho rána. Cítiť sa viac film nemôže. Už len 1 epizóda „Due South“ má ďalekosiahlejšie intelektuálne a kvalitatívne hranice. Bol by som však pokrytcom a farizejom dávať do korelácie (len pre čitateľov rozhľad !). Túžba, aby ma tlaková vlna odhodila 17 metrov ďalej, byť bezmocný oproti „železu“, cítiť hrozbu zatknutia, ale následnej spolupráce s policajnými zložkami....Schizofrenické pochody a živelnosť správania sa vplyvom Transformers je veľká. Ak niekto hovorí, že nemal dostatok akcie a zbraní, klame. Neverte mu. Ak si pri 1 možnej akčnej scéne povieme, že tak to je ono, ale do konca filmu nás čakajú ešte 3 či 4 oveľa väčšie, jednoducho nemusí byť divák idiot. (AC-130 s palebnou podporou Bofors L/60 a húfnicou M102, je nádhera!). Transformers dokázali naplniť túžbu po čo najlepšej mainstreamovej zábave. Málokomu sa to odvtedy podarilo. Opätovne ale pozor, do diskusie s ním nechoďte, nepredstavuje Eso, ale možno zeleňového horníka. Či hráme žolíka? Tak potom Jokera. Ha-ha-ha./ Slnečnicové semienka vymieňam za tekvicové, ale aj tie sa mi rozsypávajú. Dokonca z boxeriek s motívom draka ich vyberať nestíham a našpúlenými perami čakám na výstrely. Krucifix, 40mm Bofors ho musí zložiť. Tikanie hodín neznáša absurdný koniec a bomba, na ktorej sedím mi čoskoro vybuchne. Tváriť sa nežne k prichádzajúcej dáme má svoje čaro. Neviem, či ohmatávať jej prsia alebo vytlačiť farebne A4 a založiť za sklo. Trestné zákony sú pripravené na novelizáciu a kubistická kocka je kanadsky neposlušná. Oáza nekonečných nerestí. Športová vzpruha. Sprchový ikonobijec. Nezatĺkajúc svoj obdiv ju kladiem na piedestál komercie. Akéhosi militarizovaného pocitu sa nevie zbaviť myseľ vzplanúca nad škorpiónom. Umlč ma hákom na díhanie netransformovaných áut, odpáľ do ďalekej galaxie. Transformers a Megan neber ohľad nado mnou....ovplyvniteľným. Tentokrát nie. Militarizuj a buchni päsťou po stole. Sunrise Bofors. (videné asi 7x, naposledy DVD 27.11.2010). (Ďakujem severoamerickému kmeňu Šišmenov za odvahu ku komentáru.)

Pád (2006)

Obzrela sa neskoro a pri tom padla. Prekliate Mazarénové orgie konané na počesť mĺkvych duší odoberajú posledné lúče červeného slnka. Láska je harmónia v košatej korune stromu, ktorý ak nerodí dobré ovocia, vytnú ho a spália. I vidno tie mechanické jablká ako nepadajú ďaleko od stromu a smejú sa Newtonovi priamo do jeho noblesnej novovekej tváre. Ľadovec Malaspina sa pohol a nedáva pozor na spravodlivých a nespravodlivých, tnie sa nad obzorom, loví pohľadom gestá smotánky modernej i tej staromódnej. Vrcholné veže sa zosypali, privodili svätcom nutkanie úžery, ale odolali a teraz sami označujú vyvolených. Ten sarkastický rumunský teritoriál nabáda k sekulárnosti a voľnom behu prériou. Generál už rozdal svoje posledné rozkazy a Lois L. neunikne svojej dominancii v prevteľovaní. Lotos zhnil a pohltil ho tibetský záujem o mladé panny. Apetít vytučnených Jozefových kráv stratil na svojom gentlemanskom charaktere a pasie stáda kaskadérov. Roja sa ako nebotyčný Babylon. Dámy s ovinutou boou okolo krku odklepávajú svoj predposledný "doutník" a stavajú manéž pre Shakespearového klauna. Nohavičky Elisabeth sú vydražené a predtým vyprané. Blúdim snehovou búrkou v snahe nájsť jedenásť hnilobných mesiačikov, na ktorých mám pripravenú flámsku mušketu. Zmyselné jahody mi nemôžu naklásť do úst, ležím doráňaný a dobitý v indickom lôžku. Z okna útržkovito vidím kovové a chladné obruče okolo černošských hláv, ktoré stoja v zástupe, aby započali svoju cestu smrti do Južnej Karolíny. Bezbranný nemôžem hádzať molotovové prsné koktaily. Zrania nevinných a kanadskej ambasáde to nevysvetlím. Pri tanci domorodcov ma opantáva marazmus, erotičné dusno a mystéria, ktorým žiaľ nerozumiem. Vyplavený na púšť sadám na chvíľu na červenú valendu vopred pripravenú. Múmia ma necháva na pokoji, mám Singhov talizman. Porazím púšť aj úlysných beduínov, dostávam sa z rúk domorodcov, Chárona prinucujem preplaviť ma ponad more, odolávam egyptskému Slnku Ra, prijímam občerstvenie od amazonských žien, vykrádam mexické pyramídy a kľačím na Severozápad, žmurknem na ženu z kmeňa Inuitov - obzrela sa a pritom padla....Ty kaskadér jeden!! (čestné miesto v DVD zbiekre)

Černá kniha (2006)

Mať ako reziser k dispozicii van Houten je radovat sa z toho, ze mozete tocit. Netvrdim ze ostatni nehraju svoj "part" viac ako skvelo, ale nosnou a hnacou osou celeho fantastickeho snimku je enormne zivelna, citiaca, oddana van Houten. Slast pri sledovani jej partov ci uz s "odporom" v podzemi alebo s prislusnikmi dostojnickeho wehrmachtu je uzasne presvedcivy. To je aj dokonalý scenar, ktory je brilantne spracovany do posledneho detailu a neumoznuje Vam odhalit konspiracie, zrady, pohnutky postav, skor ako to rezisr chce; krasne ide scenu po scene a vytazuje z nich maximum. Hoci ide o film z druhej svetovej vojny (tazke to obdobie) jeho priebezne pozeranie nesposobuje devastacne citove alebo vojnove muky, ale je prijemnym akoby "lifetimeovým" nazeraním na osudy ludi tentokrat v Holandsku. Mna osobne nesmierne tesi, ze konecne do filmovej "vojny" opäť zabludil aj film ponimajuci o europskom odpore voci Nemecku. Ten americky uz ozaj mam(e) ako divak napozeraný do "aleluja" (niezeby som sa znudil), a tak som s otvorenou narucou prijal davno aj tento snimok. Meno Verhoeven mi nie je az take skandalne ako tu poniektori nastoluju, skor je zarukou urcitej originalnosti. A tú nastastie potvrdil aj pri Holandskom odpore, avsak pridal aj davku tvorcovskej oddanosti, technickej realnosti a tak podla mna vytvoril jeho najlepsi film. Je dospelý, vyrovnaný, putavy, dojemne zurivy, živelný. Pri tychto filmoch nemozno povedat bavim sa/nebavim. Tematika vojny vyjadrujuca uctu nemoze predsa "pobavit", musi byt o preciteni, nadhlade, zornom uhle, dejinnom vyrozpravani. 145 minut perfektnej preciznej europskej vojnovej kinematografie musi splnat tie najnarocnejsie kriteria. Za ten cas nie je dovod sa nudit, prerusovat sledovanie. Exteriery, dobovosť, pouličná akcia odporu s kratkymi stretmi Waltherov a Schmeisserov, vyber protagonistov, vyprava je na neuveritelne uveriteľnej polohe. Sice si Verhoeven neodpustil akysi jeho rukopis (splasky, žumpa vs. van Houten), symboliku reziserovho znechutenia z doby vsak v tom mozno badať. Som priatelom tohto snimku. Nezradil, vyrozpraval, nesmierne zaujal, motivoval, poucil. Dalsi europsky odpor zvladnuty na "Výbornú". Zwartboek.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Uchylna radost z poslednej 15- ci viac minutovky (kto by pozeral na cas, ze?), ktora definuje pojem rychly a emocny militarizmus, je na mieste, avsak radost z komplexneho zhliadnutia kazi vysoka latka ovela poctivejsieho Ramba 3. Na tomto mieste ako prvom autor k Rambovi naznacuje, ze filmovy pojem Rambo je spojeny s unikatnym militarizmom. Nejde o scenar - ten je (az na 1) - vyplodom tych najposvätnejších B-ecok. Sposob, akym sa vsak John pohybuje po minovych poliach a s oddanou a pohľadnou vervou ruti do "Warzone" je priamo zapamätateľný a vzdy sa k nemu treba vracat. Co robi Ramba skvelym (teraz vseobecne 1,2,3,4) je militarizacia. Spinavost, chlapskosť, bezsucitnosť, ista zvratena fanusikovost, absolutna prehliadka vojnovej techniky (vdaka ze nielen americkej). Ramba chcem(e) vidiet uprostred. Vrtulniky, gulomety, minomety, muz proti muzovi na noze, ostrelovacky etc. Vyborny vyber a prehlad. Nebudem pri 4ke rozoberat ostatne diely, tak sa vrhnime na to. 4ka doplaca na bud ostychavost alebo neveru studii ze R4 dokaze zarobit. Vrtulniky nehladajme, rovnako boje face-to-face, fantastický nôž niekde zahodil. Akcia je pri troske pozornosti rovnaka - s vyuzitim podstavneho gulometu. O solidnej - mysli "rambovskej" - akcie mozno hovorit az pri napadnuti dediny (skvele zvladnute) a zaverecnej scene. Rambo sa musi odlisovat (avsak nielen v dobrom) od inych akcnych snimkov prave svojou davkou vysokeho stupna militarizmu. V R4 su tieto dve dlhsie a zapamätateľnejšie akcie urobené výborne živelne, rýchlospádovo, nečakajúc na odrobinky neslušného diváka, zanechavajú hnusný pach mrtvol a pusneho prachu a mazacieho oleja na rukach. Neksutocne treba vysoko ocenit Stalloneho uvedomenie si ako ma akcia vyzerat. Tvrde R-ko filmu neuveritene svedci, absolutne nic nie je ucelove. "Burma is a war zone" divakovi zanechava tichy odkaz, ze je "jatky" nutne ospravedlnit. Ak "military" tak poriadne. Zmysel zaverecnej nakladačky si myslim ani nepisem. BROWNING M2 Aircraft Machine gun pri plnom zvuku zanechava doslova zimomriavky a neraz mi vyhrkla slza - stastia ze konecne od dob 20 mm nemeckeho kanonu v Saving Private Ryan niekto ukazal buracajucu rec zbrani s ich devastacnymi ucinkami pre ludske telo. Zmyslov zbaveny Stallone za M2 z ktorej buraca sťa posledný súd je výstavnou skriňou UnHollywodskeho militarizmu. Zaverecne hudobno citovo-emocne vytriezvenie necham bez povsimnutia lebo si v podstate nezasluzi pekne slova. Cely pribeh je len otrepanou frazou, ze Johnovi staci ten najprimitivnejsi namet, pretoze vie, ze hrat sa ma jedine s formou. Rambo ma ako celok vela problemov (absurdne postavy, neakcne sceny plne klise a nulovych dialogov, niektore nezmyslene veci - prepad piratov na lodi, absencia vacsej vojenskej techniky), ale ma tak silnu pachuť strelného prachu, ze si zasluzi silne štyri generalove hviezdy. Vsetko vsak musim(e) brat a nazerat vojenskou optikou. (videne viackrat, naposledy 31.10.2010, DVD)

Exmanželka za odměnu (2010) odpad!

Záverečným bozkom spečatíme koniec tohto snímku, aby tlsté americké zadky (to nie ja, ale dennodenné novinky, správy, lekárske výskumy a pod.) povstávali z inak kvalitných kín a ich majitelia nadobudli dojem poctivo stráveného času, že všetko sa na dobre obráti. No, či žili šťastne a nepomreli sa do scenára nevošlo, napriek tomu v ňom nájdeme typické americké rozprávanie o vzťahoch, láske, nezhodách, pridáme štipku akcie a Glockov, Aniston pre mužov, a Butlera pre ženy? No ten tučnučký rodinný vzhľad Butlera mi celkom vyhovuje. Je to sympaťák, ktorému verím jeho myšlienky, pochody aj dokonca beh reálne k svojmu BMI. Aniston nemám rád ani ako ženu ani ako herečku. Samozrejme to môže byť každému ukradnuté, ale aj tak to musím spomenúť. Nevložila tu iskru, napätie medzi (ex)manželmi. Stuart je dobrá postava, ale trocha účelná, vybraná a napísaná len kvôli komediálnosti. Iní (reggie, svokra) sú taktiež na natiahnutie filmového času, i keď tá svokra je na pár minút zábavná. Dejovosť je nekomplikovaná, scénky účelné (mysli na zbližovanie manželov alebo oklamanie sa navzájom). Netvrdím, že by som sa na nejakom tom šote nezasmial (nebudem vymenovávať), ale celý film dokážem zastaviť len kvôli tomu, aby som išiel do kuchyne po zelený čaj. Odovzdaním „neposlušnej ženy“ do ručičiek polície by sa snímok aj mohol skončiť, to by bol však šok, pre ktorý sa nikto z realizačného tímu neodvážil. Na seriózne kino to nie je ani zďaleka, ako podmaz pre diskusiu s kamarátmi o potrebe navštíviť Svätú zem je to tak ideálne. Ja za to nemôžem, to film. Inak český distribučný názov je oveľa kvalitnejší a výstižnejší ako originál. Lovec ľudí – ts-ts-ts.[ videné 01.12.2010, DVD, český dabing]