• Válečný

Vyvolávač deště (1997)

Jeden z nejlepších snímků z právnického prostředí s výborně hrajícím Matt Damonem a Jonem Voightem! Krásně ukázán kontrast začínajícího právníka se zkušeným a dobře placeným! Režisér Francis Ford Cappola využil skvělý scénář, obsadil výborné herce a dodal jim skvělé dialogy! Unikátní film, i když než se to rozjede! Přesto doporučuji!

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Osmnáctý díl této velkolepé série představuje návrat k začátkům 007, co se týká námětu. Megalomanský zpravodajec plánuje zapříčinit 3. světovou válku, aby bylo o čem psát. Pointa celkem povedená, provedení také není špatné. James Bond alias Pierce Brosnan vyrovnaným výkonem opět ukazuje, že roli 007 si užívá. Tentokrát agenta jejího veličenstva obklopují více přitažlivé a více snesitelné ženy a dokonce i Bondgirl, která je sice Asiatka, neodpuzuje jako v minulém díle. Hlavní padouch, zpravodajec Elliot Carver, působí sebejistě, ale nenápadně a hlavně chytře. Sice se div neporazí sám svým egem, ale patří mezi ty lepší padouchy z historie 007. Jeho přisluhovač Stamper připomíná sovětskou mašinu Granta ze Srdečných pozdravů z Ruska. S asijskou Bondgirl přichází nový nepřítel nebo lépe řečeno nové místo konfliktu, a to Čínská lidově demokratická republika a její Jihočínské moře. Zápletka se odehrává právě v Jihočínském moři, zde dochází k potopení britské lodi a sestřelením čínské stíhačky. Válečný konflikt mezi Čínou a Velkou Británií je na spadnutí a svět musí opět zachránit 007. Po intermezzu v Hamburku, kde potkal svou bývalou lásku a nyní manželku Carvera, Paris. Vzpomínkou na časy minulé Bond vyláká z Paris důležité informace a poté musí čelit odplatě jejího manžela, a jak už je pro 007 typické, ženy kolem něj umírají. A i agent jejího veličenstva měl velký problém s masochistickým vrahounem Dr. Kaufmanem a poté excelentní akční scéna s výbornými triky, kdy James Bond ovládá své BMW pomocí dálkového ovládání na mobilu. Celkově hračky z oddělení "Q" dokonale obohatili každou akční scénu. 007 se přesouvá do Číny, kde se nejdřív potká s Bondgirl, poté spolu utíkají před poskoky Carvera a zde, jak už je tradicí v Bondovkách s Piercem Brosnanem, přicházejí nesmyslné doplňky akčních scén při honičce na motorce, poté finálové zničení helikoptéry je jedna velká absurdita a nesmíme zapomenout na skok z Carverova mrakodrapu. Efekt je akční, plný adrenalinu, ale to režiséři uměli i před tím a hlavně bez scén ignorující fyzikální zákony. Podobné režisérovi výlevy jsou vidět i ve velkém finále na Carverovo "neviditelné" lodi, kde 007 nakonec zachraňuje svět před novým velkým konfliktem v Jihočínském moři. Tento film je jedna velká akce s jedním mínusem, a to jsou absurdity. Jinak Pierce Brosnan je kvalitním agentem jejího veličenstva, obsazení rolí něžného pohlaví je o poznání lepší než v minulém díle a padouch se skvělým motivem je výborný.

Anglický pacient (1996)

Člověk po shlédnutí nemá slov! 160 minut dlouhé drama z let kolem druhé světové války přináší tolik témat, od kolaborace, bádání, přes lásku, nevěru k eutanizii! Každá scéna, každý příběh má svou pointu, důležitost, tajemnost, skrytost... Tento snímek je jedinečný, k pochopení toho všeho, co se na filmovém plátnu stalo, potřebujete čas a možná potom oceníte kvalitu tohoto skvostu! Výborné výkony Ralpha Fiennese, Kristiny Scotty Thomasové či Juliette Binochové! Síla lidskosti, odhodlanosti lásky a krutosti lidského života Vás zasáhnou! Doporučuji!

Apollo 13 (1995)

Ron Howard zvládl natočit snímek o malém tragickém letu Apollo 13, kde vzdal čest a uznání všem zúčastněným! Je jasné, že tento film nemohl být natočen bez patosu a amerického patriotismu, ale myslím, že spíš naopak to film potřeboval, protože to byla čistě americká událost, která sice nepohnula jen USA, ale celým světem, přesto bych nekritizoval americkou hrdost jako někteří diváci! Technicky zvládnuté scény, tak efekty, scénář dobře zpracován a herecké výkony hlavních představitelů velice zdařilé, tak nezbývá než film celkově ohodnotit kladně!

Casino (1995)

Martin Scorsese doopravdy umí točit filmy a tento snímek je toho důkazem! Život v Las Vegas není procházka růžovým rájem a svém o tom ví Robert de Niro a Joe Pesci, jejichž osudy se zaplétají do sebe už dlouhých 35 let a občas se spíše překříží! Výborné prostředí Vegas, jeho kasína a podsvětí nabízí unikátní příběhy jak pro film, tak proč toho nevyužít na 100 %?! Pan režisér toho využil dokonale, nechybí představení klasické života podvodníka, mafiána a majitele v Las Vegas, nechybí pár mrtvých těl a ani zápletky, ze kterých se vypleteme, jak jinak než přes pár mrtvol! Prostě brilantní drama, které stojí za podívání!

Zlaté oko (1995)

Sedmnáctý díl této velkolepé série nabízí opět změnu v obsazení hlavního představitele agenta jejího veličenstva. 7 let si Pierce Brosnan mohl říkat agent 007... Brosnan se vrátil ke kořenům této série, kdy jeho šarm, mužnost, image a nadsázka připomíná Seana Conneryho a ještě k tomu přidáte větší důraz na akčnost a chladnokrevnost jako dědictví po Daltonovi, vznikne úplně nová generace 007. Ke změně zajisté přispěl pád Sovětského svazu a tím i hledání nového nepřítele, ale daleko nepůjdeme, zůstaneme na území bývalé SSSR a prakticky změníme jen název na Rusko a hned máme dalšího nepřítele jako "Země plná příležitostí!" V čele MI6 nestojí již muž, ale žena M alias skvěle hrající Judi Dench, která podle 007 je jen "účetní hrající si s čísly", ale ani nová M není naivní a považuje Bonda za sexistického, misogynního dinosaura a přežitek Studené války. Intro do příběhu se odehrává ještě za Studené války v SSSR u chemičky v Archangelsk, kde spolu s přítelem a agentem 006 Aleckem mají za úkol zničit celý objekt. Bond musí Alecka obětovat, který je podle všeho zastřelen a 007 sám vyhazuje do povětří po zdařilém úniku. "Zdařilém!" S Brosnanem přišla nová generace 007, ale také nový doplněk každého jeho filmu a to jsou stupidní a nereálné absurdity. Jako například útěk z Archangelsku, kde Bond skočí ze sráze za nastartovaným letadlem, které nikdo neřídí, a volným pádem doletí zcela nemožně k dveřím letadla a samozřejmě to ještě s tím letadlem stačí vybrat a nezřítit se! Nejenže 007 umí lítat volným pádem naprosto přesně na cíl, ale také hlavně porušuje jeden fyzikální zákon za druhým, čehož si nejspíš filmový štáb při tvoření této scény nevšiml! Přesouváme se do současnosti, kde po krádeži helikoptéry Tiger v Monte Carlu, typu Stealh, která odolá elektromagnetickému záření a je nezachytitelná radarem krizi, a po krizi v Severnayi, ruské řídící centrum vesmírných programů se James Bond vydává po stopách Janusovy skupiny do ruského Petrohradu. Při krizi na Severnayu bylo ukradeno Zlaté oko a zároveň pomocí této vesmírné zbraně byla zničeno Centrum pro ruské vesmírné programy. Přežili jen dva, programátor Boris a pomocná programátorka Natalya, která se v Petrohradu stává Bondgirl. Je asi největším mínusem tohoto filmu spolu se sadisticky nechutnou Xénií (hodnocení dolů), snad nikdy nebyla horší a tak nehezká Bondgirl. V Petrohradu se 007 potká se starým "známým" Žukovským, který i přes "drobné" neshody z minulosti, poradí a pomůže 007 se setkat s Janusovem alias agentem 006 Aleckem. Akční scény nechybí, nejvíce vtipná mi přijde jízda 007 v tanku v centru Petrohradu. Bond demoluje auta, sochy a dokonce celé bloky domů! A po velkolepém zničení sovětského obrněného vlaku se přesouváme do Kuby, kde Aleck skrývá svoje Zlaté oko na dně umělé přehrady. V celkem povedeném finále bych vynechal trapné scény s americkým přítelem 007, kterého bych ponechal v Rusku, kde působil vtipně. Vypořádání s nepřáteli a minulostí je prolnuté akčními scénami, které jsou více než povedené! Celkově film se zdařil, jediné výtky bych měl na obsazení ženských rolích a na absurdní scény! Pierce Brosnan obstál a vyrovnal se svým předchůdcům.

Asterix dobývá Ameriku (1994)

Němečtí režiséři by doopravdy neměli kopírovat francouzské filmové klenoty! Asterix by se měl vrátit zpět do sladké Francie, tam kam patří! Není to nejhorší, ale klasické vtipné francouzské scény zde hodně postrádám!

Forrest Gump (1994)

Režisér Zemeckis ve spojení s Tomem Hanksem tvoří skvělé duo, které vytvořilo jeden z nejlepších filmů všech dob: Forresta Gumpa. Prostě geniální ve všech směrech!!! Báječné obsazení s mým oblíbencem Tomem Hanksem, výprava, silný příběh, výborné jednotlivé kapitoly Forrestova života, hudební stránka. Prostě utíkáte s hlavním hrdinou celý jeho příběh se zadrženým dechem a doufáte, že nakonec najde své štěstí, svůj smysl života. Tento velkofilm Vás prostě vtáhne!

Přátelé (1994) (seriál)

Můj nejoblíbenější seriál! Prostě seriál mého srdce! Rachel, Monika, Phoebe, Joey, Chandler a Ross. Šestice z NYC, která bojuje se životem svým způsobem, s vysokou dávkou humoru, propletených vztahů, úspěchů, neúspěchů, ale hlavně s úsměvem! Tento seriál si pustím vždy, když se cítím sám nebo když se potřebuji od reagovat! Jedním slovem: geniální!

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Jeden z nejlepších filmů, kultovní snímek s režisérem Quentinem Tarantinem, který vytvořil doopravdy Historky z podsvětí! Dokonalý film s ozbrojenými střety mafiánů, plných skvělých dialogů a černého humoru zároveň! Herecké obsazení vybráno geniálním způsobem, excelují především velice přesvědčivý a drsný Samuel L. Jackson, jeho gangsterský kolega Johny Travolta, Bruce Willis a velice se mi líbil ukecaný Quentin Tarantino, který si ve vlastním filmu zahrál epizodní roli, kde si myslím využil svého talentu! U Pulp Fiction budete hltat každou scénu, každý dialog! Film z podsvětí jak má být, gratuluji pane režisér!