Mortal Kombat - Boj na život a na smrt (1995)

Minimálně o dvě třídy lepší než dvojka. Výborné akční scény spolu s hudbou dělá z tohoto počinu výbornou záležitost. Neakční scény (těch ma štěstí moc není) jsou trochu slabší, celkově však pro oko velmi solidní záležitost.

Muž z oceli (2013)

Po Snyderových Watchmenech musím tento film označit za zklamání. Očekával jsem posun Supermana do temnější a dospělejší roviny, kam tak komerčně úspěšně již vkročil Nolan s Batmanem, a tento směr se tedy zcela logicky nabízel. Bohužel se tak nestalo. Zbyla pouze akce pro teenagery, kde pro neustálé výbuchy a flashbacky do minulosti se zdá, že děj filmu zcela absentuje. Zimmerova hudba v DKR vytvářela zvučné zajímavé motivy, zde se však pro přemíru akce slévá do hrozného randálu. Efekty jsou slušné, zejména proces terraformace, herecké výkony pro tento typ filmu standardní. Nejpřesvědčivější byl zřejmě generál Zod, jehož představitel se do této role s tou tlamou dokonale hodil. H. Cavill byl přesvědčivější a hlavně přirozenější ještě zarostlý, když se v roli superhrdiny teprve hledal. Po navlečení se do těsného oblečku s gelem na hlavě, dokonalým oholením a ne zrovna dospělým úsměvem se stává klasickým archetypem superhrdiny známého z filmů z poměrně dávné minulosti. Dialogy jsou až na výjimky vesměs zcela bez myšlenky. Scénář podobný kterémukoli předešlému filmu o Supermanovi, křesťanská paralela a její se následné zřeknutí z důvodu diváckého očekávání a možného rizika strhává film na konci do šedého průměru. Průměrný film s dobrými efekty = 3,5 *, ale dávám 4, abych jej přece jen hodnocením odlišil od filmů kvalitativního bahna typu Django unchained :).

Nadace - Série 1 (2021) (série)

1 * za vizuál, 2. za Cleona, ostatní postavy, dialogy a hlavně scénář (těch wtf momentů...) naprostá katastrofa. Pokud by se nejednalo o výjimečnou předlohu, tak budiž, ale původní trilogie byla oceněna jako nejlepší sci-fi série všech dob a udělat s ní něco takového je naprosto trestuhodné. Je zřejmé, že extrémní sebevědomí tvůrců série dokáže bohužel překonat pouze jejich neschopnost a hloupost.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Tak tendle film je opravdu hodně zvláštní. Asi tak 3/4 času jsem nevěděl, která bije. Herci a herečky mi všichni tak nějak splývali do žluta a vůbec jsem nevěděl, kdo je kdo (ale byl jsem po náročném víkendu). Poslední půlhodina už je dost srozumitelná a symbolika s tofu a celkovej konec byl ok.

Nejvyšší nabídka (2013)

Todle mě emocionálně naprosto minulo a přestože se všechno zdá v pořádku, celé to bylo takové jekési nevěrohodné. Po vyjímečném Tornatoreho filmu La Sconosciuta, která je místními uživateli hodnocena o něco hůře byl pro mě film spíše zklamáním, laťka byla zkrátka nastavena příliš vysoko, slabší 4*.

Nespoutaný Django (2012)

Není pro mě překvapením, že se názorově na tento film rozcházím s uživatelem Dont, ale vzhledem k hodnocení ostatních uživatelů 90% a uživatele Sgt. Trancnik 5 *, kterého, alespoň co se filmového vkusu týká, nepovažuji za úplného pitomce :), jsem nucen se vyjádřit poněkud obšírněji s mnoha spoilery. Film se rozjíždí velmi slibně ústředním hudebním motivem a nástupem brilantního dr. Schulze a obstojnou laťku si drží přibližně hodinu, následuje setkání s Candiem a zcela zbytečná část jízdy na Candiho panství, následuje setkání se zlým Stephenem, které trvá 3-krát déle než by mělo, protože opakuje stále stejný vtip. Rozmluva u večeře opět posouvá laťku výše, poté nastává řezničina, na které původní Django stojí, a neměla tedy chybět. Bohužel na rozdíl od konce v Kill Billovi 1, kdy se jedná o souboje s katanami a scény jsou zvýrazněny perfektní hudbou, zde scény alespoň dle mého názoru nepřinášejí nic nového a celkově nudí. Protože Tarantino evidentně potřeboval delší stopáž, nechá Djanga zajmout a následně zase osvobodit, aby dokončil dílo zkázy. Nyní ke scénáři, který na rozdíl od režie považuji za špatný. Django a jeho žena mají vypálené stejné značky na tváři, Candie na něj zírá prakticky pořád a vůbec ho nenapadne souvislost? Ta napadne až Stephena, který 2 x mrkne a je mu jasné, že jsou manželé… Opravdu nevím, jak bylo manželství obvyklé mezi otroky… jak však vyprovokuje emoce Djanga, jež ho prozradí? Candieho ze zcela neznámého důvodu napadne, že má u večeře ukázat záda s jizvami, když musí nutně předpokládat, že je Dr. Schulz už viděl, když ji měl na pokoji. Proč mají černoši zbraně u Velkýho taťky, který se později ukáže jako zakladatel KKK na farmě se třemi drsnými dozorci? Proč dr. Schulz se celou první hodinu chová jako chladnokrevný zabiják s naprostým nadhledem, když nedokáže udržet emoce při pohledu na zbičovaná záda Djanga či trhání psy D´Artagnana, když s tímto aktem nemá problém vůbec nikdo jiný? Proč neudrží rozvahu, když zastřelí Candieho, přičemž odsoudí na smrt ženu Djanga? Proč nosí Django sluneční brýle, které se v USA rozšířily až ve 30 letech 20. Století (slušelo by spíše do filmu Wild Wild West)? Proč se Django zdráhá zastřelit vůdce gangu před synem, když zcela zbytečně obětuje D ´Artagnana? Dr. Schulz mu říká, že se bude muset ušpinit, ale jaký efekt toto ušpinění přináší, není zřejmé. Sestru Candieho zastřelí jen, protože je bílá? Proč místo klasického umučení toho ďábla Djanga, ho nechají odvést na nucené práce, kde se může stát cokoli? Snad aby mohl uprchnout a postřílet zbytek? (Pomstu v nenávisti si představuji poněkud osobněji.) Proč Djangova žena neuprchla z boudy, ze které by se dostalo i malé dítě i vzhledem k tomu, že dozorců opravdu moc nezbylo a bylo možno spekulovat, že se za ní hnát nebudou? Zřejmě, aby ji Django našel, až se vrátí? Proč se nechají dozorci přesvědčit, aby osvobodili Djanga a dali mu zbraň? Ty prachy tam údajně jen tak leží, vyřídit gang znamená „jen tak leží“, zvláště potom, co to Django podle své verze už jednou posral. A na konec, proč jsou všichni bílý mimo Schulze buď padouši, nebo naprostí pitomci? Celkově tedy Django má tolik scénáristických berliček, že ke konci filmu člověk už může pouze kroutit hlavou. Každý má práh bolesti a já jej mám pravděpodobně o něco výše než většina uživatelů. Ale abych jen nekritizoval, libilo se mi: udělení příkazu k prodeji Djanga „You will sell him cheap.“ a povel k útoku na D ´Artagnana: „Marsha!“ Dávám 3 *, protože tento film Tarantina je o třídu horší než kultovní Pulp Fiction za 5 * a o něco horší i než jeho poslední film Hanební pancharti 4 *.

Noe (2014)

Film Noe je fantasy, ve které jediné, co je skutečně reálné, jsou lidé. Svět je zde vyobrazen „černobíle“, příroda včetně všech zvířat je dobrá, lidé zlí, a proto musí být zničeni. Darren Aronofsky na rozdíl od Bible do děje včlenil prvek vegetariánství, a snažil se tak přes výše uvedené rozdělit i lidi na dobré a špatné, bohužel ke konci se zjistí, že vegetariáni jsou k mému překvapení taky špatní :( Zda-li jsou i masožravá zvířata vegetariány, případně nebrání svá mláďata, a nezpůsobují tedy žádné zlo, z filmu zřejmé není. Jisté je, že bůh ve filmu nemá rád projevy svobodné vůle a dává přednost naprogramovanému chování rozumově nižších tvorů. Je to tedy nedokonalý svět nedokonalého boha, srovnatelný např. se světem v Souboji titánů. Pohádkovou vizi doplňují skalní obři (z Hobbita) a jejich poslední bitva „o Železný pas“. V reálném světě je dle mého názoru zlo zastoupeno např. fazolemi, které mě při projekci málem roztrhaly... Depresivní scény filmu odlehčoval snad jen smích bláznivého souseda po levici a Dontovo nepřetržité cicmání s Šárkou, přičemž vyluzované mlaskavé zvuky byly v některých tichých pasážích vyloženě nevhodné, např. při „Abrahámově volbě“. Kolem ní se točí druhá část filmu a je zde na rozdíl od Bible alespoň racionálně opodstatnitelná. Charisma R. Crowa utáhne v pohodě celý film a ani ostatním hercům není co vytknout. Největší síla filmu tkví i přes filosofickou rovinu v audiovizuální stránce filmu, která je vskutku úchvatná. Některé scény, např. když je Noe v táboře Kainových potomků a uvědomí si, že stojí v krvi jako ve vizi, jsou špičkové. Chápu, že se film nelíbí křesťanům, ale nechápu, proč se nelíbí všem ostatním. Mně se teda líbil hodně.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno viděl film Megažralok vs. obří chobotnice, nepovažuji todle peklo za úplné dno, ale určitě moc nescházelo.

Pád do tmy (2005)

Tak jsem nějak očekával, že se budu bát, ale až na pár dobrých lekaček z počátku filmu, mně to jako horor moc nepřipadlo. Ale na horory fakt expert nejsem, tak nebudu kazit hodnocení...