Muž ve stínu (2010)

Vizuálnve veľmi elegantne a podmanivo spracované.Podporené solídnou dávkou herectva (aj keď Brosnana nevyhľadávam). Nanešťastie dej nemá dosť valcov na to aby plynulo utiahol dvojhodinovú stopáž. Nemôžem povedať, že by som sa počas filmu nudil. Atmosféra si tiež drží svoju hladinu, ale ostáva vo mne pocit, že tomu stále niečo málo chýba.

Pohřben zaživa (2010)

Človek by si povedal, že film, odohrávajúci sa výhradne v malom priestore rakvy nemôže udržať pozornosť diváka počas celých 95 minút no opak je pravdou. Film pomaly naberá na napäti (aj keď nedostahuje závratných výšok) ktoré takmer vôbec nepoľavuje. Obrazovú monotónosť narušuje nápaditá práca so svetlom a kamerou. Obsadenie je veľmi štastné a Ryan podáva solídny výkon (klučinu mám celkom rád). Iste film obsahuje niekoľko logických lapsusov ( ako veľká zásoba vzduchu, mobilný signál, či rýchlosť výbíjania baterky telefónu), ale tie sa dajú ľahko odpustiť :). Ide o podarený, netradičný a nepredvídateľný snimok. 4*

Prokletý ostrov (2010)

Som mierne na rozpakoch medzi 4* a 5*, pretoze filmu by sa dalo čo-to vytknúť. Od samého začiatku si buduje solídnu temnú atmosféfu, ktorá takmer celú minutáž nepoľavuje. Tá je skvele dotvorená hudbou, ktorá je miestami veľmi jednoduchá (tvorená niekoľkými tónmi) no o to intenzívnejší pocit navodzuje . Dobrý vizuál je tiež jednoducho poňatý, ale miestami mi prišiel trochu preefektovaný na dané poňatie. K hereckým výkonom niet, čo namietať. Hold DiCaprio prešiel poriadny kus cesty od toho klučinu v Titanicu. Až ho začínam vo filmoch vyhľadávať. Aj v dejovej linke by skúmavý divak mohol nájsť zopár dierok, ale pri danej téme je to pochopitelné. Trochu mi vadila dĺžka záverečnej vysvetľovačky. Hutnosť atmosféry mierne utŕžila, takže by je mierne zostručnenie neuškodilo. K finálnej pointe nie, čo namietať. Posledná veta / scéna dáva filmu hlbší zmysel a posúva ho o úroveň vyžšie, čo rátam ako veľké +. Bolo tu spomenutých pár chybičiek krásy (v kontexte mohli vyznieť vážnejšie, ale sú to prevažne len kozmetické nezrovnalosti) ,ale kedže som si film naplno užil od začiatku do konca prikláňam sa k 5* :)

Robin Hood (2010)

Aj ked to robím nerád, musím povedať, že tentoraz ma duo Scott-Crowe dost sklamalo. To je dokonale recyklovaný produk, ktorý by nikto od tejto dvojice nečakal. Aj ked zápletka je celkom inovatívna (v takomto prevedení tu Robin ešte nebol), u večšiny scén sa človek neubráni pocitu deja vu, čo zo sebou berie aj hlbší prežitok z filmu. Tento fak by nebol sám o sebe až taký závažný a ani pomalšie tempo filmu mi nijak zvlášť neprekážalo. Čo ma však najviac sklamalo bolo prehupnutie do druhej pomovice snímku, kde dej začínal naberať na naivite, patetickosti a prílišnej idelalizácii. Záverečná bitka, ktorá by mala byť vrcholom filmu mi tak pripadala až príliš umelá a strojená. Kostnerov RH sa sa aspoň na nič nehral, čo sa o tomto počine povedať nedá. Sorry Ridley toto si prepískol.

Souboj Titánů (2010)

Úprimne, nebolo to také zlé ako som čakal. Každopádne vo všetkých ohľadoch lepšie (aj ked len o kúsok) ako napríklad taký immortals (teda až na sídlo bohov, to bolo rovnako dehonestujúce). Efekty celkom slušné, aj keď na to, že je film postavený hlavne na nich mohli byť ešte lepšie. Akcia nenudila a bola v podstate prehľadná. Najväčším problémom bol dosť tupý scenár a úboho vystavaná dejová línia. Tiež netreba zabúdať na vehementnú snahu filmu byť "cool" (ci už ide o hlášky alebo moje "obľúbene" točenie mečom). Rozmýšľal som medzi slabšími 3* alebo silnejšími 2*. Nenudil som sa, ale nebola to ani adrenalénova jazda, takže ostanem pri 2*.

Svobodný otec (2010) (seriál)

Podarená, civilná zálezitosť so skvelým Tennantom. Inšpirácia filmom Dan In Real Life je nepopierateľná. Niekedy mi to pripadalo priam ako remake s menšou dávkou humoru a romantiky a väčšou porciou chladnej reality. Určite sa táto miniséria nemá za čo hambiť a herecké obsadenie už vôbec nie. Solídne 4*.

Tři dny ke svobodě (2010)

Jeden z prípadov, kedy (teda aspoň u mňa) výnimka potvrdzuje pravidlo a remake predčí originál . Pôvodnú verziu som videl pomerne nedávno a aj napriek tomu vo mne dokázal tento film vyvolať patričnú dávku napätia a udržať ju od začiatku až do konca. Prišlo mi akoby mala táto verzia silnejšiu emočnú rovinu. Možno to je aj vďaka dobrému obsadeniu (hold Croweje môj obľúbenejc a Elizabeth je krásna aj bez makeupu), kde u hlavného hrdinu viac pociťujeme tú beznádej a odhodlanie. Tiež netreba zabudnúť na nemenej dôležitý a kvalitný hudobný podmaz :). 85% a príjemné prekvapenie.

Zvuk hluku (2010)

To bol teda úlet. Prvá polovica, a teda prvé dve výystúpenia boli zaujímavé nápadite a pobavili. Potom to, ale začne ísť z kopca. Začne sa rozvýjať dej, ktorý tam v podstate nie je a ja sa márne snažím hľadať nejakú hlbšiu pointu. Teda ona tam zrejme aj niekde je, ale zabíja ju absurdita a nedopracovanosť prevedenia. Druhú polovicu prečkávam so značnou dávkou nudy a pri záverečných titulkoch mi na jazyku ostáva len otázka ... O čom to vlastne bolo !?

Andělé a démoni (2009)

Snímok som zhliadol viacmenej len zo zvedavosti, či a o aký kus sa posunul oproti svojmu predchodcovi. Nanešťastie musím konštatovať, že Angels & Demons nevystupuje z tieňa The Da Vinci Code, ba v mnohých ohľadoch za ním zaostáva. Dej sa snaži pôsobiť nápínavejšie a plynúť svižnejším tempom, no vzhľadom na povahu vyšetrovania sa motívy v jednotlivých fázach odhaľovania tajomstiev iluminátov opakujú, čo má za následok úpadok záujmu (vyšetrovacia linka v Da Vinciho kode bola pre mna omhno zaujímavejšia). Film obsahuje veľké množstvo WTF momentov (Pekná fyzička pracujúca na tajnom výzkume, môže s prehľadom sekundovať Hanksovi v oboroch religionistiky a symbológie a tiež sa vyzná v medicíne WTF!?, Robert Langdon ako popredný expert na náboženskú symbológiu potrebuje pomoc s prekladom latinského textu WTF!?.. a takto by som mohol pokračovať ešte pár riadkov),čo degraduje vážnosť akú sa snaži nastoliť (dokonca vyznieva komicky). A záver ? O čo viac pôsobivejšie sa snaži vyzerať, o to neuveritelnejšie a menej zaujímavo vo výsledku dopadá (zosnovanie tak komplikovaného plánú, a jeho záverečné dokonalé načasovanie je maximálne nepravdepodobné). Pri zrekapitulovaní týchto argumentov sa sám seba pýtam prečo 3*, ale úprimne povedané, až tak veľmi som sa nenudil ..

Avatar (2009)

Hmmm .... čo povedať ? Jednoznačne sa z vizuálneho hladiska jedná o niečo, čo tu ešte nebolo. Pandora je dokonale vystavaný a prekrásny svet, plný života a farieb. 3D technológia je tu využitá v úplne inom rozmere. Nejde len o poskakujúce postavičky a poletujúce predmety, ale prácu s celým priestorom na plátne a každým detailom v ňom. Áno, táto stránka filmu je priam opojná. Niekedy mi vyložene spadla sánka a bol som prikovaný k sedadlu. Ale potom príde drastické vcucnutie do reality, kde si človek uvedomí, že tu niečo chýba. To, že by bol dej vykrádačkou už osvedčených klasík (ako Tanec s vlkmi) by mi nevadilo, keby to aspon trochu fungovalo ako v danej predlohe. Už tu niekto spomínal, že filmu chýbaju zapamätaniahodné momenty. Je pravda, že obrazovo je to zapamätaniahodné od začiatku do konca, ale bez nejakých silnejších emócii sú to stále len dokonalé obrázky. Prišlo mi, že dejová linka proste nedokáže utiahnuť celé 3 hodiny stopáže. Je dosť natiahnutá a nebyť toho, že som bol uchvátený obrazom asi by som sa nudil. Pri tomto filme ma to mrzí oveľa viac ako kedykoľvek predtým a som dosť sklamaný (aj napriek tomu, že som slabší príbeh očakával). Ak by to malo väčšiu dejovú hĺbku tak by to bol prelomový filmový zážitok.