Smečka (2020)

"Dáš si tabáček?" "To nemůžu. Jágr všechno vidí!" Jako nezaujatý a v hokeji se neorientující jedinec jsem se mnohokrát zarážel, proč se český hokej v posledních letech dostal tam, kam se dostal. A konečně jsem dostal odpověď. Strhující drama, které svižným tempem nakousne mnoho témat, ze kterých by se dal poskládat i celý seriál. Trochu mi až je líto nízké pozornosti, které se filmu dostává - těžko říct, zda se jedná o důsledek nešťastné premiéry těsně před druhou vlnou covidu. Nízký počet zhlédnutí, stejně jako poměrně nízké hodnocení, je poměrně nefér, protože si film rozhodně zaslouží víc. Prostředí teenagerů je skvěle vykresleno, stejně jako hokejová kabina a téma šikany - a nic z toho dobře přenést do filmu není jednoduché. Líbilo se mi také neokoukané prostředí Zlína. Smečka dobře vystihuje problémy, které ničí český hokej, v mnoha komentářích se ovšem objevuje výtka, že nenabízí žádné řešení. Podle mě stačí, že tyto problémy pojmenovává. Teď je jen na nás, zda dosah filmu bude takový, aby se něco začalo opravdu dít.

Velká krize (2011) (TV film)

Hodnocení filmu nesmyslně sráží hodnocení odpadem těch, kterým vadí kapitalismus, či z nějakých konspiračních důvodů nesnáší komerční a hlavně ty zlé centrální banky. Ale Too Big to Fail (Jail) si to nezaslouží! O finanční krizi konce první dekády tohoto století toho bylo hodně natočeno, ale ne vždy se jedná o dobré počiny - často jsou filmy příliš zmatené, nesrozumitelné, věnují se nepodstatnému atd., to ale není případ tohoto filmu. Jasně, člověk má trochu náskok, když studuje ekonomku a podobným věcem trochu rozumí, ale i tak je zde poskytnut exkluzivní náhled do samého centra dění a uvažování těch největších hlav finančního světa. Ať už jste komunista, liberál, centrista či ankap - ruku na srdce - dát něčemu takovému odpad prostě není fér.

Milionová bankovka (1954)

Na to, jak je film starý, se jedná o skvělý počin. Zábavné, vtipné, dobré, docela i nadčasové, jen škoda některých takových těch otravných komediálních prvků ze staré kinematografie - třeba hon za bankovkou po ulici, kterou vždy provázek těsně před uchopením posune o kousek dál.

Nejpozoruhodnější domy světa (2017) (seriál)

Krásné domy. Samozřejmě to neplatí naprosto o všech, ne každému se líbí vše, ale na některé jsem opravdu zíral s otevřenou pusou. Tématem zde v komentářích je moderátorská dvojice - zatímco Piers byl v pořádku a mám k němu jen malé výhrady, afektovaná Caroline byla naprosto nesnesitelná. Caroline se líbí naprosto vše, i diametrálně odlišné věci. Člověk má brzy pocit, že by byla i nadšená, kdyby se vrátila do svého domu, který by se ocitl v plamenech - i na tom by našla něco pozitivního a začala by se šíleně smát. Piers má jako architekt dobré komentáře, které jsou k věci, nicméně i zde bych ocenil více jednotné názory - zatímco v jednom díle u jednoho domu chválí barvy a originalitu, že to vyzývá k tvůrčí aktivitě a je to tím pádem naprostý opak co u strohých katedrál či kostelů, u druhého naopak majestátního domu oceňuje, že se podobá kostelu.

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

Některý humor je sice dost trapný "určitě to nespadne" - a pak to spadne - ale v jiných případech jsem se už hodně nasmál - např. s otočením bubliny pro přepisovatele nebo se snícím Menšíkem u piv. Originální film, na který se skvěle dívá, mnohé hlášky jsou také výborné.

Záhadná bouře (2018)

O něco lepší než Osudový dotek, prostě další důkaz toho, že Španělové v současnosti umí točit výborné firmy. Zápletka je velmi dobrá, nutí vás přemýšlet a film celkově baví. Škoda jen takového až "pohádkového" charakteru a delších scén, kde se nic moc nedělo.

Magický hlas rebelky (2014)

Překvapivě velmi dobré, už se nedivím tomu obrovskému diváckému úspěchu na KVIFF. Zajímavý životní osud, taková napínavější 13. komnata, to vše je doplněno velmi kvalitními materiály vypovídajícími o tehdejší době pražského jara a normalizace.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Velmi dobré, škoda jen někdy příliš dlouhých promluv. Věrně zpracováno, čarodejnické procesy byly nechutné, stejně jako celá tato doba. A tady se dostávám k jádru problému - čarodejnické procesy jsou dodnes předhazovány církvi jako prohřešek z minulosti - když je někdo zapřísáhlý ateista a církev nenávidí, tyto procesy jsou jedním z prvních argumentů, které pro své přesvědčení předloží. Tato úvaha je ale nesmírně lichá a hloupá. V období baroka, kdy tyto procesy probíhaly, byla zvrácená ovšem celá společnost - procesy byly prováděny také ostatními, ateisty, protestanty, byl to prostě takový celospolečenský trend. I ve Vávrově filmu byl nakonec upálen sám církevní hodnostář - děkan Kryštof Lautner - a děkan není zrovna malá hodnost, další v pořadí je potom už biskup. Takže proč jsou tyto nemístné praktiky stále dokola omílané církvi? Tehdejší společnost prostě byla naprosto jiná, hodnoty byly kompletně převrácené - cílem všech byl jen majetek, moc nad lidmi a obzvláště oblíbené byly pověry - tedy naprostý opak víry.

Útěk do divočiny (2007)

Příběh klučiny mě za srdce opravdu nechytl, nemám takové naivní anarchistické a anticivilizační tendence. Naopak jsem viděl a vnímal to, jaké trápení sobecky způsobil svým nejbližším. O to více v mých očích stoupl film na samém konci, kdy už Christopher nebyl najednou takový hrdina a ten vzor pro mladé, ale vlastně chudák, co zbytečně zahodil svůj život na samém začátku. Jako celek tedy dobrý film, delší stopáž mi ani nevadila.

Svět podle Prota (2001)

Zajímavé, že jsem se k filmu dostal relativně pozdě, když mám knižní předlohu přímo doma. K-PAX je velmi příjemný film, v mnoha ohledech vede k zamyšlení, celkově asi má vést k tomu, abychom se jako lidský druh cítili co nejvíce "provinile". O to více je lepší konec a celkové pozitivní vyznění filmu. Asi to tak mělo být a je to i správně, ale sám Prot se chová tak, jako by se měl stát novým symbolem arogance a překonat tím Macrona. Tím se přirozeně nabízí otázka - není pak Macron vlastně taky mimozemšťan?