Le Mans '66 (2019)

Dost mi to přišlo podobné jako Rivalové, což znamená, že se jedná o skvělý film. A jelikož patřím mezi ty, kteří v F1 a jiných motosportech Ferrari zrovna nefandí, jedná se ještě o lepší kombo. Konec je sice očekávatelný, asi by nebylo dobře, kdyby to dopadlo jinak, přesto je Ford v Ferrari napínavý, plný akce a živých dialogů. Místo v top 20 filmů ever je asi trochu zuviel, nicméně pět hvězd zasloužených. Po Parazitovi nejspíše druhý nejlepší film roku.

Lolita (1997)

Zhlédnuto omylem, původně jsem si myslel, že v televizi dávají Kubrickovu Lolitu o mnoho let starší. Ale i tak byl film slušný, přesvědčivý, měl atmosféru a výkon Lolity byl fenomenální. Film měl ovšem dva hluboké nedostatky - svatbě a následnému manželství s Lolitinou matkou se nevěnovalo téměř nic ze stopáže, přitom šlo o poměrně důležitou záležitost. Takhle byla matka hned mrtvá a vše se vyřešilo moc rychle a potom následovaly zdlouhavé a stále opakované scény, na kterých už nebylo nic nového. A právě scény mezi Humbertem a Lolitou jsou příliš slabé, vzhledem k tomu, o čem film je jako takový, očekával bych něco pořádnějšího. Takový von Trier by se toho nebál. Kubrick určitě taky ne - proto si v nejbližší době pustím i tu Kubrickovu verzi, kterou jsem chtěl původně vidět.

Magický hlas rebelky (2014)

Překvapivě velmi dobré, už se nedivím tomu obrovskému diváckému úspěchu na KVIFF. Zajímavý životní osud, taková napínavější 13. komnata, to vše je doplněno velmi kvalitními materiály vypovídajícími o tehdejší době pražského jara a normalizace.

Majestic (2001)

Darabont opět nezklamal. Ale konec se mně zdál dost předvídatelný.

Manželská historie (2019)

Nuda, šeď, strašně dlouhé. A to je škoda, jinak by film nemusel být špatný, herecké obsazení i výkony jsou skvělé, jen námět mi nepřijde moc zajímavý či inovativní, je to spíše takový průměr. Jednoznačný středobod filmu je ale hlavní hádka mezi protagonisty, to je prostě dokonalost sama.

Máte slovo (2008) (pořad)

Dodnes je mi záhadou, jak může být tento šílený, uřvaný a buranský pořad v programu veřejnoprávní televize. Na Novu jako fajn, ale na ČT?

Med v hlavě (2014)

Zatím to nejlepší, co jsem mohl vidět od Tilla Schweigera. Dojemný, ale i místy vtipný biják mne chytil za srdce, kdy konec mi byl opravdu líto. Jako pragmatikovi z chudšího státu než Německo mi bylo líto také všeho, co bylo ve filmu zničeno, dá se říci, že téměř i zbytečně - ta sražená luxusní auta, vyhořená část kuchyně... To ani nemuselo být, ale muselo to stát majlant. U nás by se na to dala nějaká ojetá jedničková oktávka, Němci téměř zničí dva fungl nové mercedesy. No jo, co se dá dělat. Příjemný divácký zážitek, Emma Schweiger ve své roli dokonalá.

Mechanický pomeranč (1971)

"There was me. That is, Alex, and my three droogs. That is, Pete, Georgie and Dim... " Šokující, kontroverzní, ale geniální. Tak nějak by se to dalo nazvat. Celkem dlouho trvalo, než jsem k tomu filmu dostal, dlouho jsem se tomu vyhýbal. Ale byla to chyba. Film má neuvěřitelný příběh, který se rázem ve věznici úplně obrátí. A hudba byla skvěle doplňována tou Beethovenovou. Jeden z nejlepších filmů, 85% je pořád málo.

Mezi námi dobrý (2014)

Nejsem si jist, jestli jsou Poláci tak zdrcení z velkého posměchu k jejich národu, nebo takoví byli vždycky a vlastně si všechno zavinili sami. Pointu jsem nepochopil (pokud to teda mělo nějakou mít) a dokonce bych ani nebyl schopen sepsat, o čem film měl být. Z absurdních monologů si nepamatuji už nic. Vizuál se nepovedl, působil tak nějak trapně (jak to mají Poláci ve zvyku) a celkově se zdálo přenesení "děje", jakoby stvořeného pro divadelního prostředí, na plátno dost zbytečné. Nechápu jak je možné, že máme od našich severních sousedů tak odlišný smysl pro humor.

Milionová bankovka (1954)

Na to, jak je film starý, se jedná o skvělý počin. Zábavné, vtipné, dobré, docela i nadčasové, jen škoda některých takových těch otravných komediálních prvků ze staré kinematografie - třeba hon za bankovkou po ulici, kterou vždy provázek těsně před uchopením posune o kousek dál.