Díra (2019)

Velmi podobné kanadské Kostce, takové děsivé minimalistické filmy mám rád! Nesmírně napínavé, 94 minut bylo málo, nádherné a trefné podobenství. Nevnímal bych to jako kritiku kapitalismu, jak tu mnozí píšou, ale kritiku té nejobyčejnější lidské chamtivosti a sobeckosti, která existuje za jakéhokoli režimu. Asi jako ostatní jsem si trochu přál jiný konec, ale vlastně to nebylo tak špatné, že jsme se pořádně nic nedozvěděli a x otázek zůstalo nezodpovězených - o životě jako takovém přeci taky moc nevíme - proč, od koho, s jakým cílem... Podobenství se vším všudy, prosím přidání do žánrů!

Totáln! sezona (2019) (seriál)

Jedinou negativní stránkou věci je fakt, že před rokem měl podobný dokumentární formát šejkovský pseudoklub Manchester City. Totální sezona je skvělým počinem za skvělou sezonou, nejlepší v historii Slavie. Záběry z kabin jsou unikátní a vtáhnou diváka do děje, je radost to sledovat.

Nuda v Brně (2003)

Klenot české kinematografie, kdo má rád propracovaný film do posledního detailu a s mnohými dvojsmysly, má rád Nudu v Brně. Zejména první polovina je filmařsky tak dokonalá, že by se dala vyučovat na filmařských fakultách - prostupující motivy rohlíku, televizní vysílání dávající rámec všem souběžným scénám atd. Kamera, hudba i komentující "sametový hlas" Krajča jsou prostě dokonalé, postavy jsou vykresleny realisticky a děj se dá uvěřit a pochopit až na pár výjimek, např. proč Jarda vlastně skončil na římse... Trochu nedoceněný film, zejména v Praze, kde ho nechápou a asi mu ani nerozumí (golfista), v Brně to je ovšem kult.

Andělé všedního dne (2014)

Vlivem bídného hodnocení jsem film trochu tak dopředu odepisoval, navíc filmy dle Vieweghových předloh nebývají obvykle moc dobré. Ale všechno bylo jinak! V průběhu filmu jsem si uvědomil, že tomu nemám co vytknout - Nellis vypráví příběh velmi poutavě, je to skvěle a líbivě natočeno, některé efekty jsou na české prostředí až nevídané. Příběh dává smysl, je vlastně moc dojemný a mnohokrát jsem se i zasmál od srdce. Herci jsou vybraní tak skvěle, že mi nevadí ani neoblíbený Sokol či Slovák Labuda, který do své role i svým jazykem vlastně dokonale pasuje. Křenková toho sice moc nepoví, ale i tak hraje v příběhu důležitou roli - a navíc se shodou okolností pohybuje už ve dalším filmu, který se celý motá kolem Nuselského mostu (tím druhým jsou Nonstop lahůdky). Výborný film, děkuji ČT za zveřejnění několika filmů do iVysílání během karantény, protože jinak by se k němu asi nedostal.

V síti (2020)

Klusák opět exceluje. Jak už se stalo u něho zvykem, opět se jedná o aktuální celospolečenské téma se silným dosahem do médií, na konci nesmí chybět velkolepé diskuzní finále. V síti je tak skvělý počin s poselstvím, že by se snímek mohl i výrazně dostat za hranice. Nechutné, ale osvěženo o prvky komedie, které dávají celému dokumentu jedinečný nádech, díky kterému se poté nelze divit tak skvělému hodnocení. Herečky jsou vynikající, zajímavý je rozhodně fakt, že jedna z nich je vnučkou federálního premiéra Petra Pitharta. Ačkoli je film nechutný a snad každému normálnímu jedinci se po jeho zhlédnutí bude chtít zvracet, jsem obzvláště rád za jednu věc - tento problém tu je, dlouho existoval, teď se rozhodně medializuje a snad se tomu bude věnovat pomocí některých programů i MŠMT, aby se nějak vyřešil. A snad si i společnost uvědomí, jak to se sexuálními úchylkami ve skutečnosti je - že to nepostihuje jen duchovní, jak se nám snaží média namlouvat, u nich se jedná jen o 0,001 procenta kléru - mnohem vyšší podíl je ovšem u skautských vedoucích a dalších pracovníků, co přichází do každodenního kontaktu s dětmi a na které si dodnes nikdo nedovolil vznést i menší náznak pochybnosti, že něco není v pořádku. Doufám, že se česká justice toho nebude bát a uvedeným predátorům dá exemplární tresty odnětí svobody.

Nový papež (2020) (seriál)

(NEO)NOVÝ PAPEŽ. První díl vynikající, druhý trochu průměrný, třetí a čtvrtý už byly hrozné, nicméně další díly byly svojí dokonalostí na úrovni Mladého papeže. První série byla sice v součtu celkově lepší, ale i Nový papež dokázal obstojně navázat a jeho zhlédnutí bylo velkým zážitkem, na pět hvězd to bezpochybně stačí. Tentokrát ale Sorrentino hodně přitvrdil, vzal si na paškál ty největší současné problémy církve, podle mého názoru je dost zveličil a začal se jim věnovat. A do toho vnáší svůj nový druh humoru, kdy chvílemi snad i trollí diváka. Některé vtipy jsou skvělé, některé až hodně přízemní (připomínáte mi mého oblíbeného herce Johna Malkoviche). Nebo úplný konec s dítětem, kdy je zase odkazováno na Osvícení, což jsem ocenil. Ale zpátky k tomu přitvrzení - v některých momentech jsem si už říkal, že to je za hranou. Zatímco Mladý papež se těch témat dotýkal jen jemně, tady to vypadá, jako by Sorrentino v posledních 4 letech četl jen Sigmunda Freuda. Sexualita a vztahy všude, až to bylo na obtíž, nehodilo se to tam. Ester se svým chováním vyloženě změnila v záporáka. Jelikož v celkovém vyznění to dávalo smysl, oddychl jsem si, ale v některých momentech jsem byl znepokojen, jestli to Sorrentino už náhodou nepřehnal. Škoda jen, že se Lenny z komatu probral relativně pozdě, Sorrentino to dlouho protahoval, protože potom získal seriál skvělých obrysů první série - kdy se vrátil i starý soundtrack jako takový symbol. Pius XIII. v novém papeži už působí jako světec se vším všudy, snad kromě fórků s cigaretami. Jak vystupuje, jak mluví, jak působí neuvěřitelně vyrovnaně a jaké koná samozřejmě zázraky dokazuje, jaký pokrok od prvního dílu udělal a jaký se z něho stal Světec s velkým S (pořád se musím smát při pomyšlení na ty idioty, kteří u první série do komentářů psali, že Pius nevěří v Boha). Nový papež je plný poselství. Ať už na rovině komické (dokonalé zesměšnění prosté a přitom hloupé politiky současné hlavy církve pomocí Františka II.), tak rovině příběhové (odsouzení radikalismu na úkor umírněnosti, aristotelovské upřednostnění střední cesty). A po těch pár letech je vidět další Sorrentinův pokrok v technické oblasti. Dokonalé záběry do posledního detailu, pokaždé jiné intro, neonový kříž či konečně využitý prostor u závěrečných titulků, kdy Sorrentino ukazuje, jak moc rád by točil i hudební videoklipy s tanečnicemi. Po filmařské stránce je tedy pokrok znát, těším se na další Sorrentinovy filmy, protože tady se vyvíjí neuvěřitelným tempem. Pět hvězd dávám, ale Mladý papež byl ještě někde trochu jinde.

Na hraně zítřka (2014)

Takový film prostě člověka nemůže nebavit. Novější verze na Hromnice o den více, troufl bych si říct, že možná ještě o něco lepší. Vynikající Cruise i Blunt.

Zakladatel (2016)

Ačkoli jsem o filmu věděl, kupodivu jsem s jeho puštěním dlouho váhal - a dělal jsem chybu. Trochu jsem se bál komerčního cosi, co mě ani nebude bavit, ale jednalo se o příjemný snímek s Krocovým prožitím vlastního amerického snu. A vše nabývá ještě lepší podoby, když se jedná o potomka českých emigrantů. Český pragmatismus forever.

Die Nordreportage (2002) (pořad)

Absolutní špička dokumentární tvorby. Na produkci NDR jsem narazil docela náhodou na youtube a od té doby se na řadu pořadů poctivě dívám, protože to jednak stojí za to, ale i se dá při tom procvičit jazyk - a je to mnohdy i záživnější než u průměrných německých filmů. Die Nordreportage je nejlepším pořadem, co NDR nabízí. Dokumenty nenudí, jsou skvěle natočené i často plné exkluzivních záběrů a divákovi je vše hodně přehledně předloženo. Záběry jsou často tak skvělé, že se člověk musí ptát, jak je možné, že to aktérům třeba nevadí - až tak jsou záběry jedinečné. Škoda, že podobné platformy u nás není, když už existuje nějaký náznak, tak to je na nějaké komerční televizi a nedá se na to dívat. Top reportáže: zásah hasičů na Silvestra v Brémách či jedna běžná hlídka policistů.

Le Mans '66 (2019)

Dost mi to přišlo podobné jako Rivalové, což znamená, že se jedná o skvělý film. A jelikož patřím mezi ty, kteří v F1 a jiných motosportech Ferrari zrovna nefandí, jedná se ještě o lepší kombo. Konec je sice očekávatelný, asi by nebylo dobře, kdyby to dopadlo jinak, přesto je Ford v Ferrari napínavý, plný akce a živých dialogů. Místo v top 20 filmů ever je asi trochu zuviel, nicméně pět hvězd zasloužených. Po Parazitovi nejspíše druhý nejlepší film roku.