Hříšný tanec (1987)

Co dodat k tomuto velmi vydarenemu tanecnemu snimku? Nas prvy videorekorder a nasa prva videokazeta s filmami Hriesny tanec a Popelka - slo to imrvere cely cas, od rana do vecera a u nas sa striedali ludia aby si to pozreli zas a znova. Cestne musim povedat, ze HT som videl asi 25 krat v povodnom zneni s titulkami. Takze ked sa to konecne dostalo do televizie, bol som z toho rozhodeny ked som tam pocul dabing, ktory mi do toho vobec nazapadal a to v tej dobe som tomu povodnemu zneniu nerozumel. Pribeh je plynuly a v hudobnom doprovode sa na tu romacu Jenifer a Patricka velmi dobre pozera. Ona dievce z bohatej rodiny a on stukater, ktory sa stal instruktorom tanca. Z filmu nieje citit ten americky patrionalizmus a ani to tvorcovia ten zaver nezabiju ako vo vacsine americkej produkcie. Naprosto zvlastny film naplneny emociami a laskou kde drzite palce mlademu paru i napriek spolocenskym konvenciam. Z nostalgie davam plny pocet. Patrik cest tvojej pamiatke pre nas zostanes nesmrtelny vdaka tomuto filmu...

Pacho, hybský zbojník (1975)

Slovenska klasika s legendarnym Jozkom Kronerom. Komedialne ladena melodrama a ako vzdy skonci s lupeznikmi nemilo. Su bud zabity alebo ich pocase lapia draby. Tento snimok je okoreneny vybornou hudbou ako aj celym komparzom vtedajsej hereckej elity. S nostalgiou na vsetkych zbojnikov a janosikov musi dat plny pocet.

Dluh (1999)

Velmi slusny snimok, ktory dokumentuje udalosti jednej dvojice podnikatelov v Polsku. Zdarilo natocena drama vydieranych ludi, ktori siahli po poslednej moznej obrane a to utoku na svojich tryznitelov. Po tarchou svojich naslednych vycitiek sa jeden z dvojice priznal k trestnemu cinu a oboch sud poslal do vazenia. Je to zaujimavy namet a tiez by sme sa mali sami seba opytat ako by sme to riesili my??? Nesli by sme to istou cestou??? Ako nalozit z terorizujucimi ludmi ked domahatelnost prava nefunguje a ma kratke nohy??? Na to nech si odpovie kazdy sam. 90% za vypovednu hodnotu.

Boj o oheň (1981)

Odvazny krok tvorcov stvorit pribeh z doby neandrtalcov vysiel znamenite - bez vypocitavosti, bez slov, s jedinim cielom ziskat spat strateny ohen. Z tohto snimku na mna osobne dychla surova atmosfera tej doby, kde spravanie sa hlavnych postav skor pripominalo zvierata nez ludi. Majstrovske dielo i s prihliadnutim na male vypadky, ktore som ochotny tolerovat pretoze ponuknute dielo je viac nez nadpriemerny snimok. Pan reziser, moja ucta....

Medvěd (1988)

Jeden z najvacsich skovstou na filmovom nebi...Annaud sa do niecoho len tak nepusi a opet latka velmi vysoko a on to opet bravurne zvladol...Film s velkym posolstvom pre dalsie generacie. Nesmiem opomenut vhodne zvolenu kulisu a to prirodu samu, dojemny a srdcervuci pribeh ktory Vas nenecha chladnymi. S odstupom casu cca 20 rokov od jeho vzniku a co som to videl po prvy krat v kine musim zmenit svoje stanovisko a dat plny pocet naprosto zasluzene.

Jurský park (1993)

S postupom casu musim svoje hodnotenie upravit z troch na pet hviezdicek. Na tento prelomovy film od majstra Spielberga sme sa sli pozriet s ostatnymi tinedzermi do kina a bola neopisatelna pecka v tej dobe vidiet zivych dinosaurov na filmovom platne. Niekolko malo rokov potom ako clovek vyrastol a stal sa dospelym tak uz to hodnotenie nebolo nijak valne s digitalnimi dinosaurami kedze sa snimi rozrhlo vrece a clovek ich mal moznost vidiet vsade. Az do nedavna ked svetlo sveta uzrelo moje prvoredene dieta - syn, ktory momentalne ma najoblubenejsie postavicky dinosaurov. Ale nie uz len tak nejake druhy ale - Tyranosarus, Allosaurus a Gigantosaurus su jeho najoblubenejsi. Clovek ked vecer cita ti rozne knizky o dinosaurov pre male deti a hlada na internete dalsie a dalsie inspirativne clanky, tak sa pritom nauci a dozvie zaujimave veci. Dokonca i to ze tvorcovia vydavali deinonichusa za velociraptora, co dnes mozem povedat ako (lajk) odbornik bolo velmi neprofesionalne. Kazdopadne to co odstartoval tento snimok na celom svete bola osveta druhohorneho sveta plneho nepredstavitelnych priser, ktore sa stretavaju priamo s najvetsim vladcom planety homo sapiens v tom samom case. Uzasna a skvostna prehliadka pre nas vsetkych malych i velkych (02/01/2010). Majster Spielber si zaslusi plny potlek a plny pocet za jeden z jeho mimoradne vydarenych diel. 99%

Přátelé (1994) (seriál)

Tomuto serialu sa vyhnut nedalo, dokonca i na hodine "listening" sme rozoberali jednotlive dieli znovu a znovu. Clovek tomu prisiel pocase na chut a pohodova zabava pokracovala i mimo skolskych lavic. Ide tu predovsetkym o humor ktory viac menej pobavi a clovek dostava to co od toho ocakava plnou mierou. 85%

Mělký hrob (1994)

Vyborny thriler so vsetkym co k takemuto filmu patri. Naprosta mraziva atmosfera si vas podmani ak vydrzite ten trosku humorny zaciatok. S postupom casu je toho nasilia a hustej atmosfery dost i na otrlejsie postavy. Nechcem rozpytvavat sceny dopodrobna - len jednu vec by som na zaver zdoraznil - KAZDY MA SVOJU CENU....

Stopař (1986)

Toto dielko srsi temnotou a zaroven pre mna jeden z nostalgickych filmov ked nas otec prvy krat zakupil drahy videoprehravac a ja som si siel pre VHS kazetu do videopozicovne. Des a strach si pametam este z tej doby a vzdy sa rad opet bojim pri prehravani tohto velmi zaujimaveho pocinu. Skor to beriem ako mrazivy hororovy pribeh nez ako akcnu pecku. Atmosfera husta a ponura kde nasho hlavneho predstavitela dotlaci do neriesitelnej situacie, ktoru je nuteny riesit okamzite. Rutger Hauer nam tu opet dokazuje ze je a bude herecka hviezda ktora sa na filmovom nebi nestrati. 95%

Duch (1990)

Jeden z mojich najoblubenejsich filmov mojej tinedzerskej mladosti. Film so stipkou duchovna sa Vam vryva pod kozu a par Schwayze vs Moore bol vybrany nahodne dokonale. Dalsou neprehladnutelnou postavou je Oda Mae, kde Woopi dokonca obdrzala zlatu sosku za tuto rolu. Pribeh je kompaktny a drzi cely pohromade, pretkany pocitmi a nanaplnenou laskou. Takto nejak si predstavujem romanticky film kde nechyba mystika, humor, napetia a ani akcia. Zasluzene plny pocet a pre mna klasika romantickeho zanru.