Čtyři dohody (2013) (divadelní záznam)

Skratka neskutocna pecka! Oba palce hore.

Nekonečný příběh (1984)

Naprosty klenot z doby kedy bolo vsetko zo zapadu cenzurovane. Dnes som si pribeh pripomenul znovu takmer po 25 rokoch ale uz i s mojimi detmi a bolo to nieco neuvertielne - opet si prezit tuto fantasticku rozpravkovu jazdu plnu napadov a nezabudnutelnych scen. Malemu synkovi som dovysvetlovaval co a ako ked mal otazky na pribeh so stiahnutim hrdlom. Naozaj dojemny skvost a vo svetovej kinematografie je takych snimkov ako safranu. Dobrodruzstvo maleho bojovnika Atreja bolo vynimocne. Nakoniec ako v kazdej spravnej rozpravke sa vsetko v dobre obratilo a z posledneho zrnka rise fantazie vznikla nova silnejsia. Cesky dabing sedel skvele a drak Falko bol najmilesim zjavenim z mojho i synatoroveho detskeho pohladu. Nezabudnutelne.

Výměna (2008)

Pan Eastwood pomalicky ale isto presedlava zo sedla neohrozeneho pistolnika do pevnej stolicky hlavneho sefa filmoveho stabu a robi to elegantnou bravurou. Osobne mu to zo srdca zelam a dufam, ze sa dockame nejedneho filmoveho prekvapenia. Vymena pojednava o zivote chudobnej slobodnej mamicky, ktora prijde o syna. Angelina Jolie sa zhostila svojej ulohy na vybornu a zaver filmu bol pre mna skutocne pohladenim kedze takisto uz dnes riesim rodicovske starosti. 141 minut ubehlo ako voda a som nesmierne rad, ze som sa k tomuto dielku dostal. Neviem ako by som sa choval v kozi cloveka vystaveneho takemuto tazkemu osudu, no pribeh na filmovom platne som doslova hltal. Pan reziser dalsi prosime.

Avatar (2009)

James Cameron sa doslova "vyradil" na tomto sci-fi epose. Aspon viem kde pani Bygelow chodi na super napady. Napriek negativnim hodnoteniam ja hodnotim tento film ako uzasnu davku nadzemskeho dobrodruzstva. Je trosicku citit zmes vsetkeho mozneho ale nic konkretneho. Co zaroven navodzuje otazku -> Preco chodime vlastne do kin a travime chvile pred televiznou obrazovkou? TV sa stalo nasim nepostradatelnym spolocnikom pri dlhych veceroch. Ked sa objavi film ktory je ospevovany a po zhliadnuti Vas uspokoji na 100%, tak neviem preco by som nedal plny pocet. Pribeh docela jednoduchy, ale vyziualna a hudobna stranka nadstandart. Co viac si moze clovek zelat? Skratka Entertainment v plnej podobe...

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Bez debat pat hviezd za vypovednu hodnotu. Nezistna pomoc ktora vyustila k zachraneniu 669 deti pred neodvratnym koncom. Nicholas Winton si plne zasluzi nasu pozornost a obdiv.

U2: 18 Videos (2006) (video kompilace)

Vyborne nakombinovane DVD s devetnastimi skladbami a deviatimi bonusmi kde mame moznost si vypocut tvorcov ako sa to cele nakrucalo vratane hlavnych protogonistov. Pre fanusikov U2 nutnost a pre nezaujateho divaka prijemne stravenie chvil s hudobnym uvolnenim a skvelou vizualnou strankou. Jasnych pet hviezd *****

Prokletý ostrov (2010)

Dennis Lehane napisal skvelu detektivku s neocakavanim vyvrcholenim uz v roku 2003. To co z tohto nametu vytvoril pan Scorsese je fimovy klenot nabity hereckymi velicinami zaroven s vybornou ponurou atmosferou, hudbou i kamerou. Pan reziser sa nebal ist vlastnou cestou a obohatit pribeh rozvlacnenimi malymi odchylkami ktore celemu dielu iba prospievaju. Mimo ineho Di Caprio uz davno patri medzi herecku elitu a tu opet potvrdzuje svoje nesporne herecke kvality. Cely pribeh je obohateny najme o cast kde diskutuje so svojou manzelkou a cela ta rovina s Dachau tiez pomaha udavat grady a neustale zvysuje napetie. My tu mame opet jeden z mala titulov ktory prekonava svoju povodnu osnovu v podobe knizky. (Pozor Spoliler!!!) Vidim, ze tu tvorcovia nechavaju otvoreny koniec, ale knizni pribeh kde sa hlavny hrdina nemoze a neda vyliecit sa konci nevyhnutelnou lobotomiou.

Pozemšťan (2007)

Nadcasovy snimok pre vyvolenych, asi takto by som to v kratkosti hodnotil. Vidim, ze tych na ktorych urobilo toto malinke dielko dojem neustale rastie. Napriek tomu, ze som katolik som si tuto konverzacku plne vychutnal. Cas sa stal niecim malym nemeratelnym a hlavny predstavitel sa naozaj choval akoby mal vsetko o com rozpraval prezite. Vrelo doporucujem kazdemu ako povinnost (hlavne tym ktory si myslia, ze bez penazi nic nejde) a nazor si mozete vytvorit potom sami a nenechate sa odradit neprajnikmi. Cudne je, ze sa takyto jedinecny namet neobjavil na javiskach divadiel, snad casom. Uvidime....99%

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Takto zacat karieru na reziserskej stolicke je priam neuveritelne a famozne zaroven. Pan Lumet nam nesrviroval strhujucu dramu z jednej miestnosti kde vobec nemate cas na nadych cerstveho vzduchu. Vonku je zima a ja som sa pri sledovani tohto diela potil a lapal po dychu. Neznesitelna a dusna atmosfera dycha celych 95 minut a nakoniec ulava prichadza az so zaverecnymi titulkami. Naozaj nezvycajny prerod roznych nalad a stanovisk mnohych postav z jdenej strany na druhu a naopak, ktory maju rozhodnut o vine ci nevine obzalovaneho. Bravurne zvladnuty rezisersky debut s plejadou vynikajucich hercov vratane pana Voskovca. Vobec ale nechapem akademiu - co je vlastne hanba - ako mohol zostat tento klenot bez udelenia oskara?

Hra na pláč (1992)

Famozny kusok, nedavno objaveny a zhliadnuty v Januari 2010 co je uz uctyhodnych 18 rokov od vytvorienia tohoto naozaj zvlastneho otazky vyvolavajuceho a zaroven nestarnuceho snimku. Majstrovske prelinanie roznych zanrov od thrileru do milostnej zapletky az po krvave finale. Nezabudnutelny zazitok, ktory si urcite budem priprominat nielen vdaka vybornym dialogom, ktore zdobia tento masterpiece ale i vykonmy zucastnenych hereckych ikon. Pan Jordan nam naserviroval lahodny pokrm a 5 nominacii na oskara vravi snad za vsetko.