Zlo mezi námi (2003)

Neodopieratelne je toto silny pribeh, no dalo sa ist este dalej. Kedze to bolo natocene podla romanu chcelo to povestny este jeden krocik ku dokonalosti Kazdopadne tvorcovia odviedli poctivy kus prace a my mame moznost zhliadnut opat jeden ludsky film a nezlomnej vole. Vsimol som si, ze tu hodne spolukomentatorov hodnoti snimok Klass so snimkom Zlo. Pribehy maju spolocne mnohe no hlavne sikanu na skole a i mimo nej. Akokolvek to zrovnavam tak mi proste Klass vychadza o nieco lepsie nez Zlo. Sikanu som si zazil na vlastnom tele a naprosto si viem predstavit cim prechadzali tyto spoluziaci. Dalsia vec, ktora zavazila bola ta, ze pribeh Klass je natoceny podla skutocnej udalosti a Zlo je iba fikcia. Rezultat teda je Zlo 80% a Klass 85%.

Cesta do zatracení (2002)

Napinavy dobovy thriler s vynikajucim Tomom Hanksom, Jude Lawom a Paulom Newmanom. Dohromady tvoria nosnu konstrukciu celeho filmu o uteku zbytku rodiny ku lepsiemu zivotu, co sa nakoniec nevyplni. Vo filme su urcite detaily, ktore mozu a nemusia niekoho urazit. Napriklad je tento pribeh situovany do Chicaga roku 1930 a v pozadi periferie mesta je vydiet metro. V tom roku sa vystavba metra iba planovala a kopec dalsich malych nezrovnalosti. Mne osobne to nevzalo tu euforiu z pribehu samotneho a som ochotny prizmurit oci nad tymi malymi nedostakami, pretoze kompletne to vytvori nazabudnutelny zazitok. Poctiva filmarcina, stylovo navodi nadych doby Al Capona a clovek si moze vychutnat tento akcni koktail i bez mnohych padlych. Malem Sullivanovi sa tato cesta nakoniec vydari a zacne iny novy zivot, ktory mu dava nadej na lepsi zivot. Nemozem inak ako pet hviezd.

Fimfárum Jana Wericha (2002)

Klobuk dolu pred panom Werichom a jeho napadom. Fimfarum ako take sa velmi dobre cita ale to co z neho vytvorili tvorcovia je naozajstny unikat. Nepopieram, dielo je urcene hlavne dospelym, no myslim si, ze je prospesne i mladsim. Ide hlavne o alkoholizmus, strasidlach, lakomstve a hladani pokladu. U mna jasne vitazi pan Cupera a jeho rumove rekordy. "To vite, ze projdete peklem abyste se odnaucili pit?" 90%

Krvavá neděle (2002)

Velmi zaujimavy pocin rekonstrujuci jednu nedelu rokov osemdesiatych v Severnom Irsku takmer s dokumentaristickou presnostou. Je to ohromujuci a strhujuci pribeh obycajnych ludi tuziacich v dnesnej (toho casu) demokratickej dobe po samostatnosti a slobode. Po zhliadnuti tohto snimku urcite clovek pochopi preco je Bono Vox takym vlastencom a propagatorom slobody ( dokonca i pre Africke zeme ). Zdrcujici pribeh hrstky neozbrojenych ludi, ktory vysli do ulic protestovat proti okupantom a ako sam nazov naznacuje budete zakrato vediet, ze krv potecie prudom. Dodnes sa v Irsku ludia (moji znamy a kolegovia) nevedia zhodnut na tom, ze dostat pod kontrolu iba juznu cast ostrova bola pre nich vyhra. Mnohi naznacuju, ze Michael Collins ich zapredal co mne ako nezaujatemu pozorovatelovi pripada nanajvys divne, pretoze znacne rady mladych Irov polozilo zivot za jejich nezavislost. Vacsina mladych Irov hovori dvoma jazykmi, materinskou irscinou a anglicky. Kazdopadne im patri obdiv za to, ze sa dokazali postavit tyranovi a vydobit si aspon ciastocnu slobodu. 98% za vypovednu hodnotu.

Město bohů (2002)

Naprosto strhujuci napinavy thirller z prostredia slumu na okraji brazilskej metropole. O to viac sokujuce je to, ze tento pribeh bol inspirovany skutocnymi udalostiami, kde sa odohrala vojna gangov na predmesti Ria. Moji brazilsky spoluziaci iba potvrdili fakt, ze taketo veci sa deju v ich krajne. Vacsina regionov je ale bezpecnych pre turistov a navstevnikov tejto velmi rozmanitej krajiny. Dych beruce sceny s malymi detmi, sotva 10 rocnymi po zuby ozbrojeni a pripraveni likvidovat svojich protivnikov. Tak to chce naozaj otrlej a hodne surovej povahy prekusat sa takymto zivotom maleho zabijaka a dorast v dospeleho bez toho aby bol zlikvidovany niekym dalsim. Zakon dzungle - 99%

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Bez debat pat hviezd za vypovednu hodnotu. Nezistna pomoc ktora vyustila k zachraneniu 669 deti pred neodvratnym koncom. Nicholas Winton si plne zasluzi nasu pozornost a obdiv.

Úkryt (2002)

Dobry film, ktory neurazi ani neuchvati. Teror v uzavretom priestore sposobujuci klaustrofobiu so skusenou Jodie Foster a panom Whitakerom drzia tento snimok v tempe, ale bohuzial nieje nicim z rady vybocujuci. Napriek tomu je tu napetie, ktore sa da krajat a nemate moc chvil na vydychnutie ale celkovy dojem - priemer.

U2: The Best of 1980-1990 (2002) (video kompilace)

Naprosto jedinecne album okorene skvelymi pesnickami - i so songom desatrocia ONE. Perfektne naslapany a emocie vyvolavajuci film. (Takisto i CD)

8. míle (2002)

Ani taky pan reziser ako Curtis Hanson nesporne je nedokaze z nicoho urobit nieco...Pribeh je velmi slaby a chyba akakolvek invencia. Opet jeden z podpriemernych snimkov. Eminem ma nepochybne talent aby zdarilo sekundoval najvatsim cernoskym raperom ale film je to velmi slaby a tie texty to je vysloveny odpad. Na hodinach listeningu sme to obcas radsej ani neprekladali. 35%