Smiley Face Killers (2020)

Paranoidný slow burner, ktorý sa polhodinku pred koncom transformuje do hororovej žánrovky jak od Ti Westa. Celým filmom prestupuje ellisovská poetika vyprázdnenosti a zmaru, hoci na môj vkus utlmená - akoby kopírujúca osadenstvo sterilných "insta" figurantov v obsadení. Čo sa ovšem nevylučuje s nálepkou "arthouse shocker", takže zrejme ide o tvůrčí zámer (?).

JFK návrat: Za zrcadlem (2021)

Solídny datadisk filmára-veterána k jeho majstrštyku. Mal som trochu obavy, či nebude Stone v pozdnej fáze kariéry náchylný k senilnému bľabotaniu, ale zbytočne. Tématicky vyvážené, bez šokujúcich odhalení, no i tak znepokojivé, relevantné a hodné pozornosti.

Na břehu řeky (1986)

Jak keby Harmony "Gummo" Korine osedlal DeLorean, namieril si to do osmdesátek za metalovým alter-egom George McFlye (skvostne ujetý Crispin "I feel like Chuck Norris" Glover) a vyšňupal tam Lyncha v prášku.

Švindlíř (2021)

Same (good) old Schrader a jeho minimalistické dramata o životom nalomených mužoch na rozcestí. Tohle je v podstate pokerový remake First Reformed, s rovnako skvele obsadeným hlavným hrdinom (Hawke vs Isaac), len namiesto Amandy Seyfried mu robí buddyho skrachovaný klučina Tye Sheridan, kostol vystriedalo kasíno a kolem toho všeho sa motá záhadná černá milfka.

Rhythm Nation 1814 (1989) (hudební videoklip)

Zásadná záležitosť konca 80s. Pop superstar Janet Jackson na vrchole komerčného potenciálu, pre zmenu pracujúca s tematikou sociálnej nerovnosti a rasovej/genderovej intolerancie, odetá do unisex uniformy á la hybrid Čierneho pantera a militantných kumpánov Public Enemy. V nabušenej réžii Dominica Senu, včetne Blade Runnerom šmrncnutého dystopického monochromatic industriálu, z ktorého si v 94-om tak výdatne požičiaval vizuálom i celkovou atmosférou Alex Proyas vo Vrane.

Val (2021)

Dojemný tribute pre Kilmera, potvrdzujúci všetky moje predpoklady o tom, aký excentrik a enigmatická persóna to vždy bola (a stále je). Pod imidžom plytkej 90-kovej superhviezdy sa skrýva inteligentný samorast a tak trochu magor, čo musela byť (obzvlášť v dobe jeho najväčšej slávy) docela výbušná kombinácia.

Woodstock 99: Mír, láska a běsnění (2021)

Dekonštrukcia Greedstocku (súčasnou lehce woke optikou) ako festivalu toxickej maskulinity, hrabivej komercie a epického mismanagementu.

Lov (1971)

Karikatúra peckinpahovského westernu, dosť povrchne kopírujúca Samove trademarky (slow-motion prestrelky, násilie na ženách). Takmer dvojhodinová stopáž je totálne mimo mísu, režijne to postráda výraznejší rukopis, Candice Bergen na přesdržku a Oliver Reed v špatne padnúcom kloboučku vyzerá skôr jak teddy bear než drsňák. Za pozornosť stojí sadistický lovec Hackman, ale inak sa to fakt nepekne vlečie.

Ryba zabiják (1979)

Horor ani náhodou, ale ako dobrodružné krimi je to veľmi štýlová podívaná. Béčkový all-star výber plný fotogenických krások a hošanov v obsadení, sedmdesátkový cokey vibe a disko soundtrack, ktorý tu atmosféru exotiky a luxusu skvele podtrhuje. Niečo mi hovorí, že ak by som mal stroj času a navštívil túto produkciu (ideálne v úlohe výkonného producenta), vedel by som si to patrične vychutnať.