Na břehu řeky

Keď lenivec a darebák Samson John Tollet (DANIEL ROEBUCK) nechtiac zabije svoju priateľku Jamie (DANYI DEATSOVÁ) a ukáže jej mŕtvolu spolužiakom, skupina stredoškolákov sa musí vyrovnať s faktom, že ich kamarát je vrahom. Ich vzťahy sa prudko menia, rovnako ako názory každého z nich na ohavný čin a na to, čo by mali urobiť. Väčšina z nich si myslí, že najlepším riešením by bolo ísť na políciu a povedať pravdu. Layne (CRISPIN GLOVER) však nechce vraždu ohlásiť. Rozhodne sa Samsona brániť a chce mu pomôcť. Potajomky ho odvezie kamsi za hranice štátu a ukryje na neznámom mieste. Tim (JOSHUA MILLER), malý brat Matta (KEANU REEVES) však mŕtvolu objaví. Čo sa stane? Nikto netuší, či sa polícia o zločine dozvie a koho obvinia z vraždy. Priťaží všetkým ich mlčanie? Neobvinia ich s napomáhania zločincovi? (oficiální text distributora)

Fiftis

Prekvapivo zaujímavá snímka, ktorá síce nie je dokonalá ani prevratná, ale dokáže aj s odstupom rokov zaujať. Predovšetkým celkom zaujímavým dejom, ktorý vás vtiahne do sedadiel, tak aj skvelým obsadením. Netreba nikomu predstavovať hviezdy typu Keanu Reeves či Dennis Hopper, ktorí sú tu ozaj skvelí. Páchateľ vraždy mladej dievčiny je tu odhalený síce už v skorých minútach a teda sa nedočkáme vyložene detektívky, v ktorej hádame, kto tento ohavný skutok spáchal, avšak stále je to dosť napínavé. Celkom slušne dopĺňajú atmosféru tóny dramatickej hudby, i keď nie je to nejak prevratné a človek sa musí ozaj sústrediť aby to všetko počul. ()

Lacike

Zvláštny film o teenageroch zo zapadákova a jednej vražde. Ťažko povedať do akej miery sa to dá brať ako nejaká kritika dobových pomerov na americkom zapadákove, pretože miestami sa to fakt blíži absurdnosti Twin Peaks. Ale vraj je to sa niečo podobné v tej dobe stalo, tak asi tam fakt žili takí jebnutí a citovo vyprahnutí teenageri s ktorými ani nezamáva, že jeden z nich zabil svoju priateľku. Rozhodne je ale zaujímavé to sledovať a nemal som predstavu jak sa to skončí. Nakoniec relatívne spravodlivým happyendom. Zloduchovia boli potrestaní a časť tých vyprahnutých a nonstop ožratých alebo sfetovaných teenagerov sa trochu spamätala. Film zaujme hereckým obsadením viacero povedomých xichtov a pár budúcich hviezd. Síce tiaž hrajú tak divne. Niektorí sú jak vygumovaní, Reeves sa touto úlohou na čas zaškatulkoval do polohy totálneho zhulenca a Glover už tradične prehráva. Ale k atmosfére filmu to dokonale sedí. Výsledkom je netradičný film, ktorý rozhodne nenudí a za jedno pozretie stojí. 6/10. ()

genetique

Po úvodnej vražde som čakal, že bude nasledovať čkoľvek, len nie to, ako sa dá sľubný začiatok takto dovrzať. Spoločenká úvaha nad tým ako sa partia kamošou stavia k tomu, že jeden z nich zavraždil svoju priateľku je na film takéhoto nevyvinutého rozmeru s nedozretými hercami (gestá a mimika niektorých hercov ma priam vytrhávali z kresla) pomerne dosť veľké sústo. Našťasite potom neprišlo doklepnutie s dementným záverom a tak je to čistý priemer. 55%. ()

gogo76

Nebyť stanice AMC tak o tomto filme ani neviem. K. Reeves tu hrá ešte úplne mladý, no vo filme hrá viacero zaujímavých postáv vrátane D. Hoppera. Chladný a lenivý čudák menom John sa spolužiakom pochválil, že zabil svoju priateľku. Nechal ju ležať na brehu rieky a teraz ju všetci chodia obzerať. Kto neverí, použije kus dreva, aby zistil, že mŕtvola je skutočne pravá... Trochu divný film, nič podobné som zatiaľ nevidel. John je skutočne vymletý chlapík a je mu úplne jedno, či ho niekto udá alebo nie. K. Reeves nie je hlavná hviezda filmu, hrá tu väčšie množstvo postáv, ale každý z nich dostane priestor. Asi najviac si z toho mála pre seba ukrojil D. Hopper. Prikláňam sa k slabším štyrom hviezdam. 70%. ()

misterz

Ťažko hodnotiť. Tak absurdné a s tak iracionálnym jednaním postáv, že ma to nakoniec aj začalo trocha baviť. Je jasné, čo tým chcel autor povedať a kde bola pointa, len si nie som istý, či ten svoj zámer v niektorých ohľadoch trochu neprehnal. Jediné čo ma upútalo trochu viac bola výborná atmosféra 80. rokov, ale to len z nostalgie. 55/100 ()

• Príbeh filmu bol inšpirovaný skutočnou vraždou Marcy Conradovej, ktorá sa stala v roku 1981 v kalifornskom Milpitas. (ambron)