Bastardi (2010)

Co se týče hodnocení: kdybych dal odpad, bylo by to nefér vůči těm českým filmům, které jsou nekoukatelné (např. Kameňák). Kdybych dal hvězdy tři, bylo by to nefér vůči těm českým filmům, které jsou zase koukatelné normálně. Musím přiznat určitý obdiv ke tvůrcům tohoto díla. V rámci českých filmů, a i těch jiných, jsem zažil opravdu zřídka, aby se do 80 min. vešlo hned několik žánrů. Zároveň si matně vzpomínám, kdy naposled jsem v jednom filmu slyšel tolik sprostých slov, nadávek a hlášek. Co mi na tomto počinu přišlo jako nejpozitivnější byl snad ne/herec Tomáš Magnusek. Se svým usměvavým a nekonfliktním přístupem a postavou sněhuláka získal mé sympatie. Přišlo mi, že on to zahrál nejpřirozeněji a nenuceně. Ti známější herci naopak. Děti hrály samy sebe. Tam nějaká afektovanost ani být nemůže. Hned v úvodu filmu, kdy byla slyšet opravdu "cool" hudba ála rap ve tvrdym rytmu od drsnýho "Rytma", jsem si řikal, že to bude hovadina na entou. Naštěstí ne. Výsledek je pro mě nečekaný. Máme tu hned v úvodu "rape" scénu - jako I spit on your grave ("Máš to ráda do prdele?" - hláška skoro tak "kultovní" jako "Já se vrátím"), posléze tu máme "mrtvolky" nebohých dětí - to je zas ta "revenge" part, čili se pohybujeme na půdě hororu či co. Do toho ústřižky vyšetřování - čili tady máme Colomba. Pak tu máme romantiku mezi novým učitelem a zástupkyní - třeba taková Danielle Steel. Dále pak soft dětské porno - to jsem zíral - scénárista a režisér se s tim fakt nemazali. Sem tam nějaké "intermezzo", aby se divák případně zasmál o trochu více, nebo aby "dějová vážnost" trochu polevila - scéna se školním inspektorem, prodavačkou a masérkou - pro hlavní děj dost nepotřebné. A nakonec tu máme bitku, že by i Jason Statham záviděl. Tomáš Magnusek zde pak tedy exceluje jako takový "Zorro Mstitel" a nikdo na něj nemůže. Tomu řikám, stejně jako Michael Douglas, dokonalá vražda. No, a když už člověka nebaví tento film jako celek, tak si myslím, že se aspoň pousměje při nehorázných kecech na učitele/ky, které jsou vyhnány do extrému a docela fungují. Přes všechny nedostatky, co by opravdu dobrý film mít neměl, se dá říct, že je to jeden z malého mála českých filmů, které se doslova a do písmene s ničim neserou.

Henry: Portrét masového vraha (1986)

Tak jako reálně to působí. Je to takový naturalistický, to se mi líbí, že to vybočuje od ostatních podobných filmů. Nesnaží se to šokovat cákáním krve na všechny strany. Je to úlítlý samo o sobě. Henryho Lee Lucas byl prostě totální magor a lepší je takový zkrátka odstranit ze společnosti. Občas je to ale nudný a rozhodně mi nepřišlo, že by tady byly dobrý herecký výkony, jak zmiňují v popisku. Kouknout, vypnout, zapomenout.

Všemocný (2011)

Kdyby lidi fetovali NZT místo kokainu, heroinu, pervitinu,... a dalších sraček, hned by to tady na světě vypadalo jinak. Film mi přišel zajímavý nápadem. Provedením či hereckými výkony nikoli. Kdybych neviděl, nelituji. Ale v případě potřeby zabaví. Ovšem ten konec je vyloženě tuctovej!

Pavoučí teror (2002)

Jo, je to prdel. Dokonce chlupatá prdel obrovskýho pavouka! Během sledování jsem neměl chuť nakopat prdel režisérovi, scénáristovi ani hercům/čkám a těch pavouků jsem se i trochu bál, takže se ctí za tři *.

Sirotčinec (2007)

Hororově neatmosférické. Mysteriózně dostačující. Dějově jen chvílemi nudné, natahované. Celkově trochu nezajímavé, místy nejasné, hůře pochopitelné. Ale jde o děti! Takže za 3 *.

Hvězdný prach (2007)

Když jsem uviděl upoutávky, říkal jsem si: "Bože, to bude zase pakárna made in USA!" Velmi jsem se mýlil. Děj je velmi zábavný a vtipný. Je to nápadité a trikově hezky udělané. Výborná hudba. Skvěle zahrané: Charlie Cox - výborná přeměna uťáplého kokůtka v šarmantního "mušketýra", Claire Danes - opravdu jí to tady sluší, hraje přirozeně a uvěřitelně, Robert De Niro - nejcharismatičtější "gay", co se objevil na plátně, Michelle Pfeiffer - neuvěřitelně sexy, zároveň ugly, Mark Strong - jako Septimus dokonalý, Sienna Miller - správně protivná pipka na facku. Jedna z nejlepších fantasy pohádek, co jsem viděl. Po "Pánu prstenů" u mě nejlepší fantasy oddychovka vůbec.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Když jsem poprvé uviděl ukázky v kině, říkal jsem si: "Hmm, tak "Pán prstenů" bude mít konkurenci. To bude nejspíš pěkná řežba!" Pak řekli název: "Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň" a já se málem pochcal smíchy. Tak jako tak je to oddychová rodinná podívaná. Žádná nuda ani blbost. Ovšem na "Stardust" to nemá!

Pupendo (2003)

Z českých filmů ten lepší. Celkově u mě však průměr. Je to vtipné a k zamyšlení zároveň. Hlavní výsadou jsou herci/herečky a jejich role dle scénáře: Bolek Polívka - super role bohéma, Eva Holubová - super role chápající manželky, Jaroslav Dušek - super role "ambivalentního" komouše, Vilma Cibulková - chválim za úctyhodně pěkné tělo vzhledem k jejímu věku. Je to "goddess of matures".

Náš den přijde (2010)

Absolutně mě minula výpovědní hodnota tohoto rádoby existenciálního "díla". Při sledování dvou magorů, jak někoho ohrožují kuší, nutí nebohé svatebčany k veřejným sexuálním orgiím a náhodné kolemjdoucí se nezdráhají přímo prošpikovat šípem, jsem na pochybách, co si vlastně mám z filmu abstrahovat. Již od začátku se tyto paka dají dohromady, hlavně z popudu postavy, co zde hraje Cassel, a přitom vůbec není nastíněn byť sebemenší důvod jeho počínání. Co se týče toho druhého, tak uslyšíme pár nadávek na jeho zrzavou barvu vlasů a tim to hasne. Pak akorát celý film slyším, jak ho toto sere a Vincent Cassel mu úspěšně navrtává do hlavy další a další zvrácené teze z vlastní hlavy. Mentální zrzavec, který ani neví jestli je na holky nebo na kluky, je úspěšně manipulován ještě větším magorem, kterého zaplať pán bůh hraje teda ten Vincent Cassel, a díky tomu nedám odpad. Pokus o psychologickou sondu do člověka narušeného odmítavým prostředím se podle mě nezdařil, působil spíše jen jako jakýsi debilně zvrhlý "road trip thriller" o dvou dementech, ze kterých ten větší je ten psychiatr (Vincent Cassel), a tento fakt mě ještě více znepokojil a zmátl. Proč se onen psychiatr tak choval, zůstává velkou záhadou, proč byl onen zrzavec tak debilní, zůstává záhadou nemenší.

Hory mají oči (2006)

Tohle patří snad mezi to nejlepší z dílny pana Ájy. Koukat na to, je místy očistec. Nenudí to. Atmosféra je dusná - hlavně v přívěsu - a herci nejsou stupidní ani nesympatičtí. Před 29 lety nás poctil pan Craven originálem tohoto díla, který zvládl taky dobře a já, i když remaky nemám v lásce, přiznávám, že toto je remake povedený, trikově správně vylepšený, s ještě dusnější atmosférou. Pan Aja, na rozdíl od pana Cravena, si vůbec nemusel lámat hlavu s dějem, který je úplně stejný, prostě sprostý opis, ale celkově tento film, "naštěstí pro něho", vyzvedl v mých očích o jeden level výše. V roce 1977 to byl nejspíš pro diváky šok. To Craven začínal a ještě měl "čistou" hlavu. Byl schopen vymyslet něco dost originálního a skandálního. A neliboval si ve vyloženě stupidních zakončeních svých "hororových" děl. Co totiž následuje v jeho tvorbě od roku -85 až -95 se mi hodně težko vizuálně zpracovává. V roce pak 2006 takový film, od pana Ájy, není zrovna překvapením, ale když při oné scéně v přívěsu, na té si pan Aja dal sakra záležet, čumim v kině jen s otevřenou hubou a dívenky odcházejí na záchod zvracet, řikám si, že originál poctil remakem tentokrát ten správný muž na správném místě. Jen ten konec nemusel být tak klišoidní a typický made in USA "Happy Ending" mi taky vadil.