Román pro muže (2010)

Myslím, že skvěle zpracovanej film s výnikajícími hereckými výkony témř všech klíčových postav po jehož zhlédnutí na mě padaly dost rozporuponé pocity. Na jedné straně skvělé komické gagy směrující film do žánru oddechové komedie a na druhé straně skvěle vymyšlený příběh, z něhož na člověka padá pocit marnosti a prázdnoty tohodle života, kde není vítězů ale pouze poražených. Je zde vidět marný boj každé z klíčových postav filmu, který končí deptající porážkou - ať už je to zrada, blížící se smrt nebo pouze zdánlivý úspěch borce, který se snaží tenhle život pořádně "podojit" a nakonec končí v deptající osamělosti ... Pro mě nejde jen o nějakou lacinou zábavu ale o film, který člověku může zalézt pěkně pod kůži ...

Kovbojové a vetřelci (2011)

Tenhle scifi - western, který jsem prošel jen díky rychloposuvu je styl, který mě nějak minul a kterému na chuť asi nikdy nepřijdu, stejně tak jako novodobému Jamesi Bondovi - Danielu Craigovi. Ne, že bych vyloženě neměl rád akční filmy, ale musí to být trochu uvěřitelné a mít aspoň nějaké inteligenční minimum. Skákání z koně na nějakou vesmírnou mini stíhačku a spousta jinech podobnejch kousků, při kterejch je nutný umět totálně vypnout mozek, je na mě prostě trochu moc. Přitom způsob natočení některých westernových scén mě nepřišel vůbec špatnej, ale jakmile se do toho začli montovat vetřelci na nějakejch vesmírnejch člunech (nevím jak to nazvat) a stala se z toho pouze zfilmovaná akční videohra čerpající nápady ze všeho možného - snad včetně Shreka 4, nezachránil to ani Harrison Ford, jehož účast v tomhle prostě nechápu. Jednu hvězdu dávám snad jen kvůli tomu, že existuje i něćo horšího a doufám že v tomhle filmu ten závěrečnej výbuch zničil tyhle vetřelce už snad úplně a nepřijde zase další fantasmagorie.

Občanský průkaz (2010)

Když jsem se včera před půlnocí nedopatřením probral a dohrabal se ke svýmu kompíku a začínal si prohlížet nově "nabitej" harddisk a dumat co si to tak dám na usnutí, tak ani nevím proč jsem pustil zrovna titul Občanský průkaz. Jen můj současný životní program ve stylu: budíček - cesta do práce - civění do kompu - cesta z práce domů - vycházka se psem - uložení dětí a následné rezignující odpadnutí do postele mě omlouvá, že jsem tento klenot neobjevil už dřív. Kdybych na začátku neviděl v titulcích scénář Petr Jarchovský a režie Ondřej Trojan tak jediný co by mě napadlo by bylo, že to je asi nějakej zapomenutej film ze socíku. Ale jak se děj pomalu rozeběhl a já demaskoval Aňu Geislerovou, Marka Taclíka a Honzu Macháčka a přede mnou se začal rozehrávat příběh z dávných dob, kdy v tom nechat si narůst máničku byl ještě kus odvahy, kdy se tajně jezdilo na Plastiky a pak zdrhalo před policejníma zátahama, kdy občanka měla ještě asi 30 stránek tak se moje duše postupně začala rozplývat blahem filmového fandy, který zase náhodou narazil na parádní kousek ... Je to možná z části moje nostalgie, ale tenhle film mě přijde prostě geniální ... Postavy typu policajta, kterýho někdo práskne, že neumí číst a psát, estébáka, do kterýho by to nikdy nikdo na první pohled neřek, pokus o zdrhnutí za hranice přes tehdejší Jugoslávii a udání celníkům a následná dokonalá prohlídka ... nádherně podané spektrum mikropříběhů z dob, který když někdo nezažil tak nepochopí. Do toho parta herců, kterou naštěstí neznáme z nekonečných nováckých telenovel tomu dává jasných 5 hvězd.

Komando (1985)

Tuhle akční klasiku oproti které i filmy se Segalem, VanDammem atp jsou intelektuálním uměním, jsem si zrovna měl možnost někdy nedávno večer zopáknout. I když už to bylo někdy o půlnoci, tak přece jen vybroušené dialogy typu "Tak jsi skončil ty kreténe. Ne ty jsi skončil ty kreténe" mě trochu zpozorněly. Situace když pak Arnolda zavřenýho v antonu zachraňovala ženská tím, že do něj napálila pancéřovku mě už probrala úplně. Závěrečná dialog - "Johne, já Tě nestřelím mezi oči, ale mezi koule" a následný řešení téhle prekérní situace vytržením rozpálený železný trubky z potrubí a "vypuštění páry" komentované větou "došla Ti pára Bennete" mě bude strašit v hlavě asi do smrti. Sice mě to nedonutí dát tomu víc než jednu hvězdu, ale každopádně je to film, na kterej se jen tak nezapomíná .. akorát nevím, jestli je to dobře nebo špatně ..

Quo Vadis (2001)

Tenhle filmový přepis Sienkiewicze mě nepřišel zdaleka tak špatný jak se v mnoha komentářích píše. Knihu jsem četl před poměrně dlouho dobou, ale pořád si pamatuju, že klíčové dialogy zůstaly v podstatě zachovány přesně podle knižní předlohy, stejně tak jako celková dějová kostra filmu. Scény v amfiteátru jsou natočeny velkolepě a ani výkony polských herců a českých dabérů nejsou rozhodně nijak zavrženíhodné. Spíš mám celkově problém v tom, že Henryk Sienkiewicz mě v tomhle díle v něčem připoměl Karla Maye (krásně psané knihy s naprosto nereálným naivním dějem). Úžasným stylem napsaná kniha, jejíž ústřední příběh Vinicia a Lygie je ale trochu naivní idyla pro náctileté. Do toho pak ještě zápas Ursa s býkem v aréně, Nero, za jehož vypálením Říma bylo hledání inspirace pro jeho "umělecké" výtvory .. to je přece jen trochu moc. Ale rozhodně nemůžu říct, že by se mě na film špatně koukalo ... jen to holt nejde brát zas tak moc vážně.