Potvora - Série 2 (2019) (série)

Poprvé se setkávám s faktem, že je druhá série mnohem lepší než první. Dokonalý koktejl humoru, cynična i trágy. Phoebe je dokonalá!

Bakaláři - Láska (1977) (epizoda)

Tady už Dietl dokazuje sílu svého scénáře za herecké podpory výborného Vinkláře, který se zde rozcvičoval na doktora Cvacha.

Klec (2019) (TV film)

Pouze spojení výborného režiséra s výborným scénáristou může v plné výši na triviálním příběhu ukázat plnou hloubku herectví Jiřiny Bohdalové. Naprosto vtažen do děje nestačil jsem ani konzumovat slané pečivo (jako obvykle). Bravo MISTŘI !

Roma (2018)

Hodnocení filmu u mě závisí na faktu, zda si hrdinu/y/ odnesu v sobě domů, nebo mi v hlavě zůstanou tak silné scény, že je nemohu jen tak vytřást. Jelikož si pan režisér dal opravdu záležet a psal si i scénář a vše natočil sám, notabene z vlastního dětství, jedná se o neobyčejně silný zážitek. Po pozvolném začátku, který měl navodit idylu středostavovské rodiny, se vše změní v sérii dramatických scén, jako dramatický porod na pozadí politických bouří, které vrcholí v dechberoucí scéně v mořských vlnách. Bravo Alfonsi!

Bakaláři - Vánoce (1977) (epizoda)

To nejlepší od Dietla a Dudka. Velký malý příběh plný emocí nedotčený dobou.

Dukla 61 (2018) (TV film)

Vynikající perla z tvorby ČT. Pro nás, pamětníky oněch časů, je to další zpracování dějinné události, o níž nás ve škole neučili. Všechny scény působí hodně autenticky, pracovní i v soukromí hrdinů. Můj otec byl sice jen strojní zámečník, ale doma si hrál na "havyřa", tak jsem si je opravdu vychutnal. Režisér obsadil do filmu i řadu hereckých hvězd. Nevím, zda to byl jeho záměr, ale někteří působili až parodicky - Myšička, Žáčková....nebo i Marek Taclík, který je výborný komediální herec a role horníka mu moc nesedla. Tam by lépe seděl herec typu Vlado Mullera. Ani se nesnažil mluvit místním dialektem na rozdíl od vynikající Marthy Issové, která svým výkonem zcela dominovala. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších počinů naší televizní tvorby vůbec.

King Jack (2015)

Nečekané překvapení. Obyčejný příběh o šikaně s dokonalým a uvěřitelným hereckým ztvárněním obou hlavních i vedlejších postav.

Dunkerk (2017)

Nolan opět nezklamal své fanoušky - tentokrát se vydal do vod válečného velkofilmu a vytvořil tam jeden z nejlepších filmů z období 2.světové války. Chytře napsaný scénář, dynamický střih i kamera nedovolí divákovi chvíli vydechnout. Co naprosto chybí je národní patos, falešné vlastenectví nebo nudné dialogové scény, kterých jsme si především u amerických snímků v minulosti užili nadbytek. Na Nolanově tvorbě lze demonstrovat sílu filmového umění - na 106 minut se zcela ponořit do zobrazovaných událostí a zapomenout na vše ostatní.

Tanečník (2016)

Kdo je Sergej Polunin? O existenci tohoto ukrajinského tanečníka a baleťáka jsem se poprvé dozvěděl z bezchybně nastříhaného a ozvučeného trajleru z plátna Bia Centrál. Donutil mne ke shlédnutí, ač mě tento obor vůbec nezajímá (a Harapese přímo nesnáším). Takže kdo? Neuvěřitelně nadaný člověk, který tanci obětoval vše důležité ve svém životě. K baletu ho dovedla dominantní matka za podpory celé rodiny. Když bylo potřeba vydělat na zahraniční studia, rodina obětovala vše. Otec odjel pracovat do Portugalska, babička do Řecka a matka se stěhovala spolu se synem, aby mu pomáhala. Výsledek se brzy dostavil - rodina se rozpadla, což Sergeje trápí celý život. A tak divák fascinovaně sleduje strmý úspěch i pád tanečníka, který miloval tanec natolik, že přišel zcela o osobní život, rodinu a stal se drogově závislým. Dokument nenudí, je dynamicky natočený a emočně nabitý, jako Sergejův "poslední tanec".

Bakaláři - Zlodějka (1975) (epizoda)

To nejlepší z bakalářské dílny tvůrců Dietl + Dudek.