Colectiv (2019)

Tak silné téma, a je to napínavé jak dokument o pletení housek.

Rip Up the Road (2019)

Foals mám rád (hlavně tedy první tři alba, to poslední dvojalbum bohužel stojí za prd, kromě skladby Sunday), ale tenhle film je nuda. Půlku filmu se jen žvaní, na pořádný koncertní film si budeme muset počkat. Bylo ale smutné koukat se v době koronavirové na našlapané koncertní záběry, a závěrečný titulek oznamující, že 29.2.2020 Foals vyrážejí na velké koncertní turné, to byla katarze srovnatelná s největšími antickými tragédiemi.

Outsider (2020) (seriál)

Jak to hezky začalo, tak to pak rozbředlo děsivým způsobem. Měl jsem problém to dokoukat (musel jsem jeden díl denně, dva po sobě bych nedal). King je děsnej grafoman a už asi neví coby, a dost se opakuje. A seriál je děsně natahovaný, ideální počet dílů na takovou knihu by byl 4-5 (podobný problém jsem měl s panem Mercedesem, ale tady je to ještě horší). Jediné pozitivum je sympatická postava autistické soukromé detektivky v podání Cynthie Erivo.

Bhópál: Modlitba za déšť (2014)

Nedávno jsem se dozvěděl o této havárii, která byla mnohem horší než Černobyl co se počtu obětí týče a viníci katastrofy z americké firmy se k odpovědnosti postavili ještě hůře než soudruzi v SSSR. Přesto se o ní skoro nemluví, mrtví Indové asi nikoho nezajímají. Ze zvědavosti jsem se tedy mrkl na dosud jediné filmové zpracování. A je s podivem, jak se taková katastrofa s obrovským potenciálem ke ždímání diváckých emocí dá natočit nudně. Ke katastrofě dojde až 20 minut před koncem, předtím se jen představují postavy a moc se toho neděje, a vše, co se stalo pak, je odbyto několika titulky. Přitom u každé katastrofy platí, že zajímavější je to, co se dělo POTOM, ne předtím (to se dá odbýt pár flashbacky). V HBO to pochopili, a i proto byl Černobyl tak super. Tak snad jednou zpracují i tenhle námět.

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka (2019) (seriál)

"Seriál" jsem rozkoukal, protože mě zaujal název a někdo ho doporučoval na fóru, ale vůbec jsem nevěděl, o co jde. Proto jsem po celou první čast prožíval velký vztek, protože násilí na kočkách nesnáším a pachatelům bych přál dlouhou trýznivou smrt. Zároveň jsem doufal, že celý film je jen nějaká mystifikace, tak jsem po první části začal googlovat odpověď na otázku WTF. V důsledku toho byly další dvě části už mnohem obyčejnější, protože jsem si jednak vyspoiloval většinu faktů, jednak šlo už o tradičnější dokument, protože hlavní roli přebrala policie a internetoví aktivisti ustoupili do pozadí, a jednak mi násilí na lidech dělá mnohem menší problém než na koťátkách. "Seriál" ve mně zanechal spíš pachuť, vůbec neměl vzniknout, protože tomu narcistnímu úchylovi určitě udělal velkou radost. Měl by se užírat ve vězení a svět na něj zapomenout. Navíc hodina a půl ve formě filmu by stačila, jako "seriál" je to trochu přepísknuté. A ten název mi teď po zhlédnutí připadá dost dětinský, neuctivý a bulvární.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Amatérskost všech "production values" a hereckých výkonů mi ze začátku filmu připomněla legendární film The Room. Woody už těžce nestíhá a měl by se už na to vykašlat (už už se zdálo, že ho aféra #metoo dostihla a tohle bude jeho poslední film, ale podle imdb zas nějakou rychlokvašku točí:( ). Naštěstí se později ve filmu odehrálo pár vtipných momentů, které dokazují, že Woody ještě nezesenilněl docela, ale stále je to slabý odvar v porovnání s jeho slavnou minulostí. I tak zvyšuji na dvě hvězdy.

Kočky (2019)

Na rozdíl od většiny jsem se nenechal strhnout hejtem a ten vizuál se mi líbil, ve filmu je spousta nápadů a někdo tomu věnoval spoustu nadšení. A Francesca Hayward je kočka. Problém je, že je to strašný zmatek a brzy vám začne být jedno, co se tam děje. A po většinu času se tam zpívá, přičemž minimálně půlka písní je nesnesitelná.

Oasis (2017) (TV film)

Na rozdíl od ostatních komentátorů jsem četl výbornou knižní předlohu od Michela Fabera a můj komentář je proto erudovanější než jiné:)_______ Kniha je vynikající inteligentní sci-fi román, nepředvídatelný (fakt to není nic jako Avatar), smutný, depresivní, doporučuji všem. Až v průběhu čtení jsem se náhodou dozvěděl o tomto filmu/seriálu a následně jsem prošel třemi fázemi: 1. nadšení, že byla kniha zfilmována, což mě při čtení vůbec nenapadlo, na to je ta látka příliš intelektuální. 2. zklamání, když jsem zjistil, že vznikl pouze pilot seriálu. 3. (po zkouknutí pilotu) rozčarování z pilotu a následné dojití k závěru, že to, že tento seriál nevznikl, je vlastně dobře:( _________K samotnému hodnocení: Je to jako hodnotit 10 minut nedokončeného filmu, ale nějak si poradit musím. Klady jsou dva - Richard "Robb" Madden je dobrá volba a výprava je zdařilá, uvěřitelná, nepapundeklová. Ale co naplat, když už v pilotu je tolik změn oproti knize, že by s ní neměl seriál skoro nic společného. Předně - Peterova maželka Bea (která zůstala na Zemi), je v seriálu mrtvá!!!!!!!@#đĐ!!! Jejich zoufalá emailová komunikace je na knize to nejlepší a to vše by v seriálu chybělo! Dále, v celém pilotu není ani zmínka o mimozemšťanech, od začátku je avizováno, že Peter letí na Oázu dělat kaplana kolonistům. A na planetě je pak rozjeta jakási zápletka s halucinacemi, což v knize vůbec není. Takže je otázka, jestli by v seriálu vůbec mimozemšťané byli. Poslední vteřiny by mohly naznačovat, že snad jo, ale taky to mohly být halucinace, vzhledem k předchozímu. ______ Takže bohužel promarněná příležitost a nezbývá než doufat, že někdy seriál vznikne, ale JINÝ!

Na hraně demokracie (2019)

Bolsonarovým vítězstvím film končí, přitom právě tím by měl začínat. Chápu, že je nutné seznámit diváky s politickým kontextem, ale tady je celý dokument pouze onen kontext, a o následcích jsme se nedozvěděli nic, přitom si je poneseme my všichni. Snad bude sequel.

Ti, kdo mění svět (2018)

Dokument, který se vás snaží přesvědčit, že veganská strava vás učiní zdravějšími a silnějšími, a dokumentuje to na příkladu různých sportovců, kteří jsou dobří a zároveň jsou vegani, z čehož jasně vyplývá, že každý vegan je dobrý sportovec, přeci. Nevím, nakolik jsou vědecké závěry prezentované ve filmu pravdivé a je mi to celkem jedno, protože se svého oblíbeného jídla hodlat nevzdávám.