Spider-Man: Homecoming (2017)

Rád by som videl tú dohodu medzi Sony a Marvelom. Fakt vážne, pretože rád by som vedel, koľko prvkov tam bolo z hláv Sony. Toto je v podstate mini Avengers film so Spideym na čele. Tony + Happy + Capt. America + malé Cameo stratenej postavy. Všetko od Marvelu. Hudba od Marvelu, humor jednoznačne od Marvelu. Skôr mi to príde, že Sony sa po prúseroch, ktoré malo vo vlastných radoch len priživuje na kvalitách, ktoré Marvel má. Ako som rád za túto dohodu, pretože nám vznikol asi najlepší a najvtipnejší Spider-Man. A je vidieť, že mu trafili i herca v podaní Toma Hollanda. Hrať 14 ročného chlapca mu ide. A som veľmi rád, že sme sa po 3x nemuseli pozerať na origin a to isté, ako sa snaží zbaliť dievčinu na škole. Na záver to Teta May zaklincovala. Sumár veľmi dobrý film na pomery Sony, kedže im Marvel oddrel väčšinu práce, vtipná akčná jazda, kde trošku trpelo finále. Skončilo sa príliš rýchlo a divne. Lepšie dotiahnuté finále a troški miestami vylepšiť triky, a bude to za 5*. Takto iba o jednu menej. 88% - 4*.

Správci osudu (2011)

Matt Damon v netradičnej úlohe. Keď som si prvý krát prečítal názov, mal som pocit že to bude o nejakom právnikovi alebo politikovi čo sa snaží urovnať si život. Ale nie. Adjustment Bureau, The je odvar jemného sci-fi a napätia, ktoré sa pozvolna uvoľnuje počas celého filmu, a nakonci sa rozbehne a dôjde do cieľa. Svižný film o nádejnej kariére senátora, ktorý žije život podľa určených pravidiel, ktoré musí dodržiavať. Námet celkom zaujímavý, ale maximum to nedosiahlo. Také slabé 4*.

Spy Kids 4D: Stroj času (2011) odpad!

Prosím, už nikdy viac!. ukončite túto sériu a zahrabte hlboko do zeme. Toto nie je film pre mňa a asi ani pre nikoho. Odpad - 9%

Stalingrad (2013)

Filmov o Stalingrade bolo už veľa ( predsa to bola najväčšia a najdôležitejšia bitva v 2. sv. vojne ). Ale tento natočili čisto samý Rusi. A tak som čakal trošku iný typ filmu. Podľa traileru mi to pripomínalo akčný film, v ktorom sa hádam dozvieme nejaké tie dokumentárne informácie z čias novembra 1942. Žiaľ je to film dosť podobný Rezident Evil. Podobný v tom, že sú tam "efektné" spomaľovačky, výbuchy a príbeh išiel trošku viac do pozadia. Nebol tak rozpracovaný ako som očakával. A rozhodne to nebolo tak epické, ako to bolo v skutočnosti. Veď tam zomrelo cez 2 000 000 ľudí a tu ich zomrelo asi 200. Priemerný vojnový film, ktorý filmom ako Save private Ryan alebo Enemy at the Gate nesiaha ani po päty. 50% - 3*.

Star Trek (2009)

Zaujímavé je, že až teraz som si všimol, že som ešte nenapísal komentár. To bude asi tým, že som veľmi milo prekvapený a ohúrený s tohto filmu. Lebo videl som už veľa dielov Star Treku a aj seriál ale ani jeden diel nedokázal to, čo dokázal ukázať J.J u tohto dielu. Nabité akciou, hláškami a skvelou hudbou. Nič viac som nečakal od nabitého blockbusteru. Dokonalá jazda na perfektnej vizuálnej dráhe. 90% - 5*

Star Trek: Do neznáma (2016)

Z novej trilógie, čo bola doposiaľ natočená sa jedná asi o najhorší kúsok. Teraz tím nechcem povedať, že je to zlý film, ale má veľa slabých stránok. Najslabším článkom je scenár a dej. Tu si moc záležať nedali. Jednoduchý dej, ktorý začal ako každé filmy, cestou do neznáma. Ale v prvých dvoch prípadoch sa aspoň diali zaujímavé veci a záporáci boli celkom dobrý. Žiaľ tu ani jedno z toho sa nedeje. záporák mi absolútne nesedel a vôbec z neho nešla hrôza. Druhým slabým článkom sú dialógy hlavných postáv. Uhura, Spock a ostatný hrajú druhé husle. Tie prvé hrá Scotty a Kostra v podaní Simona Pegga a Karla Urbana. Tí udržiavali laťku filmu, humoru na prijatelnej úrovni. Vizuál stále pekný a tích pár akčných scén dobre natočených, Lin sa naučil zo série F&F. A stále cítiť J.J produkčnú spoločnosť. Ale už to neorbil J.J a to je veľmi cítiť na poklese kvality filmu. 75% - 4*

Star Trek: Do temnoty (2013)

Tu sa udial podobný scenár ako u Iron Mana 3. Myslím to tak, že trailer vám ukáže nástrel scenára a vykresľovanie príbehu spolu s atmosférou a vo výsledku to je úplne iné. A tu je tomu tak isto. Podľa traileru je Cumberbatch super záporák a vo filme ma menej priestoru ako som čakal. To jediné ma sklamalo. Inak JJ opäť ukázal, že akcia, dobrá hudba a kvalitná réžia mu nie sú cudzie. O tom ma presvedčil už pri prvom diely. Ale tu ukázal, že vie hrať aj na oveľa citlivejšie nôty a nemá problém nás zasiahnuť priamo do srdca. A to všetko sprevádza dokonale načasovaný humor. veľmi som sa bavil a veľmi sa teším a zároveň som zvedavý, ako sa predvedie pri vzkriesení ďalšej značky akým je séria Star Wars. 93% - 5*.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Asi najrozporuplný film zo série SW. Pýtate sa prečo? Podľa môjho názoru je to kvôli Lukeovi, scenáru a dĺžke filmu. Paradoxne doteraz najdlhší film zo série a najslabší z hľadiska scenáru. Teraz už rozumiem, čo presne sa nepáčilo Markovi Hamilovi, pretože toto som od Luka ani ja nečakal. Je pravda, že to bola asi najzaujímavejšia postava z filmu, pretože sme naňho čakali celé dva diely. Ale jeho čin je pre mňa nepochopiteľný a ak mi to niekto nevysvetlí v ďalšom diely, tak sa budem hnevať. Scenár vôbec nepracoval s hlavnou hrdinkou Rey tak ako som si predstavoval. Jej posun v deji je minimálny, nikto sa jej poriadne nevenoval, okrem toho šaša Rena. Ktorý je pre mňa stále nevýrazná postava, ktorá síce zvádza vnútorný boj, ale mne to prišlo skôr trápne ako zaujímavé. Obávaný Snooke len pajác na stoličke, ktorý nedokázal ani vycítiť to čo iný záporáci pred ním. Stále je to vizuálne krásne dielo a súboje so svetelnými mečmi sú teraz o úroveň lepšie ako v VII. diely. Ale stále na III. a VI. diel sa to neťahá ani po päty. Pre mňa nalepšia časť filmu je malé cameo Majstra Yodu. Hudba je proste klasika. 75% - 4*

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Tak a máme to za sebou. 10 rokov čakania a posledný rok a pol netrpezlivého očakávania sa skončilo. Najočakávanejší film poslednej dekády a J.J z toho spravil film pre nostalgikov (kde sa síce radím aj j, ale odtiaľ po tiaľ). Tešil som sa ako malý chlapec na zmrzlinu, keď som sa dozvedel, že to dostal do rúk J.J a scenár píše legenda danej série plus sám režisér. A nakoniec zo scenára vyliezlo iba hranie na nostalgiu a známe postavy, kde sa polovicu filmu ukazuje ako to dopadlo a čo sa stalo medzi sériami VI a VII. A namiesto toho aby sa posunuli vpred, nakoniec ostali stáť na spomínanej note. J.J vie perfektne pracovať s kamerou v akčných scénach, a preto som bol veľmi rád, že to bude robiť on. Ale opäť som dostal iba polovicu, ako som si žiadal. Letecké súboje je to najlepšie na celom filme. Minimum až takmer žiaden strih, kde sa pozeráte na Millenium Falcona, ako lieta sem a tam a za modrou prdelou mu ide nový model Sithskej stíhačky TN..čosi, tak som slintal blahom, až som frajerke oslintal ruku, keď mi podávala pukance. Ale to sklamanie bolo v tom, že súboje svetelným mečom, čo bolo gro práce novej trilógie (I-III. diel) a tam to bolo osudovo natočené do posledného detailu. (viď osudoví stretnutie Anakina a Obi-Wana na lávovej planéte, Yoda vs. Imperátor, čo považujem za choreografický top so svetelnými mečmi.) Tu sú súboje len dva a vyzerá to ako bitka dvoch detí na pieskovisku s paličkami zo zeme. Tu ma sklamal. Ďalším sklamaním boli aj neletecké akčné scény. Sem tam nejaký výbuch bez lepšieho nápadu či grácie a väčšinov sa len utekalo. Kde aj stará trilógia mala lepšie scény (naháňanie sa na strojoch v lesoch, bitva armád Klonov, a pod.). Sklamanie číslo 3 bol samotný Luke. To ako tvorcovia tajili až do vydania filmu, čo všetko vlastne Mark natočil, a keď som na konci filmu zistil, že skoro nič, tak som takmer rozbil premietačku. Nič. Veľké nič. A ešte raz nič. Čo na tom toľko tajili? Tešil som sa, že aspoň použije silu v danej scéne a on prdlajs. Pozitívom bol aspoň John Williams od ktorého som sklamanie nečakal. Legenda podobná Zimmerovi, kde použil staré tóny s úpravami. Ale to pre svet SW sedí v celej preďalekej galaxii. Aj v galaxi Otála, kde sídlia Azgardi. Keď zhrniem postavy, Han Solo najlepší so svojím chodiacim kobercom Chewiem a jeho hlášky čoby Smuglera boli super. A potešilo ma, že mu J.J splnil jeho želanie, ktoré mal na koniec filmu SW Episode VI - Return of the Jedi. A keď bola spomínaná scéna, hneď dopredu som vedel, že sa to stane. Takže J.J to mohol trošku lepšie obaliť, aby to nebolo na oko jasné, že sa to stane. Tak by to dostalo lepšiu tvár aj drámu aj čo ja vie čo ešte. Nová postava Rey v podaní Daisy Ridley asi najlepšia s nových a prešla najväčším vývojom. Za ňou nasleduje vtipný BB-8. Ostatné postavy boli do počtu. Čo ma ale sklamalo bol "hrôzostrašný" šašek Kylo Ren. Kurnik to už si nemohli dať viacej námahy s ním. A prepracovať ho lepšie. Zo začiatku budil rešpekt a silu. Ale čím to išlo ďalej, tím bol zúfalejší a slabší a horší. Na konci mi pripadal ako niekto, čo ani nevie, čo to je svetelný meč s bočným vedením paprsku. Ktorý bol taktiež využitý iba raz. A toľko sa o tom hovorilo, že na čo to vlastne je. Zistil som, že na nič. Slabý záporák ako ranný čaj od Tékané. Na jednu stranu chápem, že chceli opäť dosiahnuť staré známe a zahrať nám fanúšikom na city ale aj tie potrebujú svoj vývoj. Silno dúfam, že Epizóda VIII sa posunie ďalej a ukáže pravú silu Nového Rádu Sithov a lepšie predstaví Snooke-a. Preto to nie je za 5* ale verím, že sa zlepšia. 82% - 4*