Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Perfektní mozaikové drama o drogách. Soderbergh obstál jako režisér i kameraman a právěm si odnesl Oscara. Osobně jsem ze začátku dost tápal, moc jsem nevěřil, že i přes slušnou stopáž Soderbergh zvládne veškeré postavy náležitě uzavřít. Chápal jsem smysl proložení jednotlivých záběrů specificky barevnými filtry, ale ve filmu mi to prostě nesedělo. Herecké obsazení filmu je výtečné. Obzvlášt Michael Douglas, jehož postava amerického politika se rázem stává naprosto věrohodnou, Benicio Del Toro, který si zaslouženě odnesl zlatou sošku a k mému velkému údivu také Catherine Zeta Jones, která se skutečně překonala. Surovým pohledem na Mexiko mi film během projekce neustále připomínal 21 gramů. Traffic nemá nijak pevně uzavřený závěr, končí podobně otevřeně jako začíná, jen příběhy pár postav se uzavřou nebo posunou dál, přesto je to vynikající film a rozhodně se vyplatí vidět!

Super 8 (2011)

Mrzí mě to, ale Super 8 se mi ani zdaleka nelíbil tolik, jak jsem očekával. Film je prošpikovaný odkazy na Spielbergovu filmovou tvorbu, ale já jsem na nostalgii k jeho tvorbě nejspíše přiliš mladý a na čistokrevné dobrodružství mladých hrdinů, které dokáže tak ladně převést na plátno pouze Spielberg, asi moc starý...Mimochodem Elle Fanning roste do herecké hvězdy a Giacchinův soundtrack je opět boží!

Drive (2011)

Zatím spolu se Stromem života film roku aspon pro mě. Recenze na realfilm.cz

Vřískot 4 (2011)

Dlouho jsem neviděl řemeslně zvládnutý a naprosto průměrný slasher, možná právě proto jsem se na Scream 4 vážně těšil. Herecké obsazení je sympatické, především indie herečka Emma Roberts hraje dobře a závěrečný twist jsem absolutně nečekal, nesmrtelná Courteney Cox se v sérii chce udržet za každou cenu a David Arquette je neskutečně směšný jako policista i jako manžel, což je také plus. A totální highlight filmu pro mě symbolizuje Hayden Panettiere s nádherným účesem jako vzpomenul Pomo alá herečky z Hitchockových thrillerů. Bylo by bláhové od nového Vřískotu očekávat nějaký převrat ve slasher subžánru, ale jako rutinní nostalgie na doby dávno zašlé se spoustou filmových odkazů funguje a především, zabaví!

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Tato značka stojí pevně jen na osobě Johnnyho Deppa. V jedničce byl stylový a jeho postava mě bavila, jenže uběhlo pár let a poslední piráti z karibiku jsou jen lacinou fraškou, která sice divákovi připomene ryzí dobrodružství jedničky, ale to je tak vše. Btw Penelope Cruz sice do role pirátky sedí víc, ovšem Kiera Knightley je Kiera Knightley.

Zkažená úča (2011)

Naprosto jasný prototyp letního filmu a jeho účel splnuje. Jednoduchý až přihlouplý humor, vůči hlavní hrdince přijatelný happy end a do jisté míry snad i lehká dávka romance. Chybí snad už jen nějaká herečka/modelka, která by na film přilákala dav diváků. Tuto roli si vzala na své bedra Cameron Diaz a svoji roli zvládá v pohodě – konečně záporná postava, a to skutečně zlá a falešná, která tak vydrží až do samotného konce filmu. Tudíž se nebojte prapodivného vystřízlivění před koncem filmu a tzv. prozřením, protože to se u Elizabeth naštěstí nekoná. Každopádně mycí scény aut už Diaz tak v malíčku nemá. Ano, někdo může namítnout, že je stále atraktivní a nejspíš pro leckoho je, ale mě nechala po této stránce celý film ledově klidným a beru to jako mínus :) Zaškatulkovaný Segel se představuje v další roli jako vystřižené z průměrných Apatowek (takže nikoliv přecitlivělý Marshall) a Timberlakovy akcie jakožto herce vstoupají prudce vzhůru a svoje si odehraje s přehledem, ikdyž hraje totální primitiva. Zkažená úča neurazí, ale je to jeden z filmů, na který si druhý den sotva vzpomenete.

Moucha (1986)

Parádně vygradovaná Cronenbergova úchylárna s přesným Goldblumem. Už jen pro ty pestré a kreativní masky se tento film vyplatí vidět. Oscarové ocenění tentokrát naprosto oprávněné.

Šéfové na zabití (2011)

Po delší době jsem v kinosále dostal opět to, co jsem očekával z traileru. Film dost připomíná Phillipsovu Pařbu ve Vegas. Jsem toho názoru, že ze strany tvůrců byla i velká snaha divákovi naservírovat fungující buddy movie s pořádnou dávkou mužského humoru, jako se to před lety povedlo právě Phillipsovi. V zásadě to funguje i zde, ale chemie hlavní trojky není zdaleka tak silná, jako v Pařbě ve Vegas. Šéfové na zabití těží ze skutečně perfektních vedlejších postav, které jsou pro kostru příběhu klíčové, ale bohužel mají ve filmu zatraceně málo prostoru, především démonicky zfetovaný Colin Farrell. Osobně jsem měl největší problém s Charlie Dayem, jehož hlasité přehrávání mi dost lezlo na nervy. Obzvlášt na konci filmu. Každopádně v rámci letních komedií v našich kinech se jedná bezesporu o lehký nadprůměr.

Sirotčinec (2007)

Jeden z nejlepších španělských hororů, co jsem za poslední dobu viděl. Nepříjemná atmosféra a spojení hned několika pro mě velmi nepříjemných faktorů jako panenky, znetvořené a postihnuté děti ve mně vyvolaly po celou dobu filmu velmi nepříjemné emoce. Konec se scénáristům trochu rozpadá pod rukama, ale stále je to velmi nadprůměrný horor, který se vyplatí vidět.

Jana Eyrová (2011)

Přesní a charizmatičtí herci (hlavně Fassbender), nádherná hudba Daria Marianelliho a samozřejmě také pevná režie Caryho Fukunagy. Všechny tyto faktory daly dohromady vznikout skvělé adaptaci Charlotte Brontëové. Škoda, že je místy znatelně cítit menší rozpočet a některým scénám by velkolepost vskutku slušela. A v neposlední řadě jsem měl trochu problém s Fukunagovým temným pojetím celého života Jany Eyerové, některé téměř až hororové prvky a laciné lekačky se skutečně mohly vynechat.

Časové pásmo bylo změněno