Atlas mraků (2012)

Komplexnost. Dokonalá celistvost. To byla první věc, která se mi ve spojitosti s Atlasem mraků vybavila hned po východu z kina. Když jsem v létě viděl 5-minutový trailer, byl jsem plný očekávání, ale zároven jsem se bál, že se film jako celek tvůrcům rozsype pod rukama. Ukočírovat šest příběhových linií není bezesporu žádná sranda. Ovšem triu Wachovski Tykwer se to podařilo, za což mají můj velký obdiv. Filmu by se dala vytknout věc, která platí prakticky u všech povídkových filmů, a to nevyváženost jednotlivých povídek – zde dějových rovin. Citlivá Tykwerova queer romance v kontrastu s až naivně pohádkovou sekvencí z post apokalyptické budoucnosti s Hanksem, který šílí ze svého pokřiveného svědomí napříč staletími. Nadruhou stranu mě asi nejvíce zaujal příběh s korejskou herečkou/fotografkou Du-na Bae, které v leckterém divákovi určitá dá vzpomenout na sci-fi klasiky Isaaca Asimova nebo zfilmovaný kousek Já robot. Trochu jsem se také obával složitosti a nepřístupnosti filmu širším masám, ale jsem toho názoru, že to musí pochopit (aspon v základech) snad každý divák, který bude po dobu 172 minut sledovat plátno. Druhá možná třetí projekce je u Atlasku mraků ovšem podmínkou. Během druhé projekce se více zaměřím na drobné detaily a propojenost postav napříč časovými sekvencemi. Doufám, že se ve svém plném hodnocení jen utvrdím. P.S.: Pokud bych měl porovnat příběhy natočené Tykwerem a Wachovskymi, asi u mě vyhrál Tykwer, ale to je jen moje mírná averze vůči science fiction. Film rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. Přeci jen se jedná o jeden z nejzajímavějších počinů roku!

Attack on a China Mission (1900)

Jeden z prvních, né-li vůbec prvních využití filmů jakožto politické propagandy. V tomto případě k mírné propagandě imperialistické koloniální politiky Anglie.

Avatar (2009)

Vlastně vše již bylo nejspíš zmíněno, takže to vemu krátce. Opět se ukázalo, že důležitým prvkem pro úspěch filmu je reklama. Kdyby Avatar nebyl tak "přehypován" a nebyly na něj kladeny všechny superlativy jako " velký comeback, revoluční technologie, jak jste to ještě neviděli atd." určitě by na něj nezavítali lidé, kteří ve skutečnosti do kin vůbec nechodí a návštěva Avatara se pro ně tudíž stála svým způsobem vyjímečnou údálostí. Realita už je, ale trochu jiná. Naprosto souhlasím s názorem, že celý děj Avataru je vlastně jen zástěrka pro Cameronovi technologické orgie. Příběh se skládá z několika otřepaných klišé. Hlavní zápletka – hrdina, potácející se na hraně dvou civilizací a vše je samozřejmě okořeněné láskou ( Vinnetou, Tanec s Vlky, Poslední Samuraj). Během transformace do Avatara si určitě všimnete menší podobnosti s Matrixem a scéna, kde hl. hrdina zápolí o loyalitu svého lítajícího zvířete a následně si ho poprvé vyzkouší, samozřejmě také nechybí ( Harry Potter: Vězen z Azkabanu, Eragon). Pokud se smíříte s trochu jednodušším dějem, budete odměněni velkou dávkou efektů ( obzvlášt scéna s útokem na prastarý strom je výtečná). Co se týče hereckých výkonů, v rámci mezí hraje výtečně Sigourney Weaverová a velmi se mi líbil Stephen Lang, který mě jako správný americký "bad ass" bavil do poslední minuty. Nakonec bych rád vypíchl i soundtrack, který je do filmu zasazen výborně. Nejspíš jsem čekal víc. 3/5

Avengers (2012)

Ačkoliv jsem nikdy nebyl velký fanoušek komiksových hrdinů a Marvelu obecně, tohle byl krásný dárek a Whedon jako režisér mě velmi mile překvapil. Abych byl upřímný, nikdy jsem moc nevěřil, že by se režisérovi podařilo vytvořit z osobitých hrdinů ucelený tým, který by fungoval dohromady a jednotlivé postavy nevyčnívaly, a to se mu skutečně povedlo. Očekával jsem, že většinu prostoru pobere Downey jr. se svým za každou cenu vtipným Tony Starkem, ale nestalo se tak a pomyslným hrdinou číslo jedna se zcela zaslouženě stává mírně nevýrazný, ale jistě skvělý herec Mark Ruffalo se svým mnohem výraznějším Hulkem. Nepamatuju si, že by někdy film od Marvelu byl nacpaný akcí k prasknutí. Avengers jsou pro mě zatím nejhezčím překvapením roku. Chemie mezi postavami funguje, triky více než solidní, příběh na blockbuster obstojný a pro fanoušky komiksů a Marvelu kult. Ano, je to jednodušší a prostější než X-meni, ale film jsem viděl 2x během jednoho týdne a filmu se nemůžu nabažit. BR verze bude doma co nevidět. Rozhodně doporučuju!

Až vyjde měsíc (2012)

Pravděpodobně nejlepší film, který jsem od Andersona zatím viděl. Silně vymazlený retro look podpořený špičkovým hereckým souborem, kamerou a ryze originálním režisérským rukopisem vytváří jeden z indie filmů roku. Pro fanoušky režisérovy tvorby povinná návštěva kina. Nezasvěcení můžou zkusit dát Andersonovi šanci, bud si ho zamilujete nebo od něj nebudete nikdy chtít vidět nic víc. P.S.: Ani po druhé projekci film nepřestává bavit :)

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Slabší. Výrazně slabší než Jacksonův Braindead. Možná je mé hodnocení tak malé, protože jsem viděl původně Braindead a teprve potom Bad Taste. Tak či tak, Bad Taste má silné momenty, které se zaryjí do paměti (Derek a motorovka, oběd ze zvratků), ale Braindead jsem si užil rozhodně víc. Každopádně P. Jackson jako Robert/Derek exceloval!

Benga v záloze (2010)

Neskutečně ukecaná komedie s typickým Ferrellem. Mark Wahlberg mi v tomto filmu opravdu nesedl, ale není to rozhodně první role, kde jsem ho doslova trpěl. Jen škoda, že po slušném začátku následuje druhá, hluchými místy plná půlka, která vsází na nedotažené "vtípky", které většinou vyjdou v prázdno. Čistě průměrná záležitost, která na první zhlédnutí neurazí, ale nepřekvapí.

Ben X (2007)

Ben X je belgické drama zasazené do života chlapce, který je autista a v běžném životě je šikanován svými spolužáky. Utíká do virtuálního světa jménem Archlord. V prvních cca. 20-minutách filmu jsem byl ohromen propojením hry s realitou. Vzájemné doplnování se funguje perfektně. Ve světě Archlord Ben hraje s kamarádkou Scarlite, virtuální hráčkou, která se mu brzy stane zásadní oporou. Film je také obohacen o malé úryvky dokumentárních rozhovorů jednotlivých postav filmu, které se snaží gradovat napětí a naznačují, jak příběh šikanovaného chlapce dopadl. Plné hodnocení po zvážení nedám za konec, který jsem sice hrdinovi od srdce přál, ale jsem realista...

Between You and Me (2005)

Na to, že je celý snímek vytvořený skrze stop-motion metodu je to velmi inspirativní.

Bez kalhot (2012)

Zajímavý námět přetavený špičkovým řemeslníkem do solidně natočeného, ale průměrného snímku. Od Soderbergha bych čekal přeci jen víc. McConaughey se v roli našel. Předpokládám, že film bude v nadcházející době značně nadhodnocen a zpopularizován dámským publikem s rozcinkanými kabelkami plnými baterek do jejich "kamaráda". /no offense!