Absolvent (1967)

Vážně nádherný film. Právě mladá dravost, láska a Hoffmanův herecký výkon posouvají Absolventa mezi nejlepší romantické komedie všech dob. A hudba Simona a Garfunkela je božská.

Mlha (2007)

Velké překvapení. Po počátečních rozpacích z béčkového zpracování se z filmu vyvinulo skvělé sci-fi s prvky psychologického dramatu. Musím říct, že jsem na Mlhu neustále měnil názor. Zezačátku jsem měl problém s kamerou, následně mi to začalo připomínat Ptáky od A. Hitchcocka pak Evoluci od Reitmana a tak to šlo dále a dále...Neustále jsem své hodnocení přehodnocoval a měnil, ale nakonec musím dát plný počet. Není to sice čistých 100%, ale celková myšlenka filmu o naději a vůli žít je, jak již Darabont několikrát ukázal jeho silnou stránkou a spolu s atmosférou, náboženskými tématy a mrazivým koncem vytváří velmi silný a kvalitní snímek, který stojí za to vidět.

Spalovač mrtvol (1968)

Herzův masterpiece vyžadující vícero zhlédnutí. Rudolf Hrušínský rolí Karla Kopfrkingla potvrdil status nejlepšího herce v historii Československa i samostatné Čr. Jeho přednes, dychtivé básnění o smrti a závěrečná "záchrana" členů jeho rodiny je nezapomenutelná. K tomu je zamíchán hudební doprovod Zdenka Lišky, až nepříjemně rychlé střihy a ÚŽASNÉ přechody z jednotlivých scén do dalších. Něco podobného jsem zatím neměl možnost zhlédnout. A ta depresivně chladná atmosféra je k zbláznění.

Mladí muži za pultem (1994)

Originálními scénami a hláškami se to ve filmu jen hemží, ale co naplat, když má film tolik hluchých míst a záverečná katarze s životními pravdami mi vyzněla úplně v niveč. Chápu, že to nastartovalo Smithovu kariéru a na prvotní, nezávislý film je to slušné, ale já čekal od těch slavných Clerks víc. Možná jsem tomu jen nepřišel na chut. Snad je dvojka zábavnější.

Králova řeč (2010)

Výborné historické drama, které těží z kvalitního scénáře a hereckých výkonů. Koktavý Firth musí získat Oscara a souboj v kategorii vedlejších mužských hereckých výkonů mezi Rushem a Balem bude ještě hodně napínavý, protože Rush byl jako "šarlatánský" pedagog fenomenální. Ovšem nejzajímavější jsou dobové rekvizity, které dokonale vykreslují atmosféru. At už jde o cvičení ve Westminster Abbey nebo dekoraci Lionelovy pracovny. V průběhu filmu nabývá na důležitosti Hitlerova hrozba, která je v první polovině držena v pozadí a divák je soustředěný na panovnické spory a vztah mezi Lionelem a Albertem, ale právě závěrečné vysílání je to rozhodující, které má občanům dodat naději před blížícím se konfliktem. Hudba mi po prvním zhlédnutí moc nesedla, ale během druhé projekce zapadla do kontextu filmu mnohem lépe a ve spojení s hereckými výkony vytvořila emocionální závěr. Nádherný film. Vřele doporučuji The King's Speech > The Social Network

TRON: Legacy 3D (2010)

Mohl bych se podepsat pod Woodyho komentář. Subjektivně dávám 5* za intenzivní podívanou, který má na svědomí především Daft Punk (scéna v baru je...něco!). Objektivně za 3*. Herecké výkony jsou rozkolísáné. Stará verze Jeffa Bridgese v županu suverénně vede, Olivia Wilde má rozkošené oči, ale stěžejní postava v podání Garretta Hedlunda hraje jak dřevo. Scenář je průměrný až podprůměrný a rozhodně nevyužívá potenciál filmu naplno. Rád bych dodal, že jsem film viděl v 2D a stejně měly některé scény neskutečný spád. V 3D bych možná neprůměroval, ale rovnou udělil plný počet. Takhle po prvním zhlédnutí 4* P.S.: Trochu mě zmátla postava Cilliana Murphyho. Čekal jsem, že nabere v reálné rovině nějakého významu (viz. telefonát o vyřešení problému s novým softwarem, který unikl na internet). Ale asi jsem ve filmu zase hledat detaily, které v této jednoduché hře nehrály vůbec žádnou roli. http://www.youtube.com/watch?v=m4cgLL8JaVI&ob=av2em

Sherlock (2010) (seriál)

Televizní událost roku. Guy Ritchie ve své verzi spoléhal především na nesmírné charizma Roberta Downeyho Jr. a mně upřímně nový Sherlock Holmes – hezoun, vymetač barů a rváč vůbec nesedl. BBC mi představu o Sherlockovi vrátili, a aby toho nebylo málo, posunuli ji do současnosti. Benedict Cumberbatch hraje Sherlocka perfektně. Je chladný, arogantní a jeho nadprůměrná inteligence je zřetelná z každého dialogu. Martin Freeman (známý především z dalších kvalitních britských seriálů jako Kancl nebo Black Books) funguje skvěle jako spojka mezi nepřístupným Sherlockem a jeho okolím. A nesmím zapomenout pochválit výtečný scénář. Pilot – 100% Napínavá zápletka zpestřena skvělými vtípky (policista Anderson FTW). 2. díl – 85% Z celé první řady nejslabší, přesto se stále o nadprůměr. 3. díl – 90% V tomto dílu diváka tvůrci opravdu nešetří. Divák musí bedlivě sledovat několik případů, které v průběhu dílu ztrácejí a nabírají na zajímavosti. Od bitky v planetáriu začně děj pěkně gradovat (během ověřování obrazu jsem byl napnutý jak struna) a závěr u bazénu je sice trochu rozporuplný, ale vzhledem k tomu, že už je ohlášena další série, nemusíme mít žádné obavy. Jen doufám, že další díly neztratí na zajímavosti a kvalitě.

Králičí nora (2010)

Rabbit Hole je psychologické drama, které je stejně uzavřené jako její hlavní představitelé ( přesná Nicol Kidman, ale především Aaron Eckhart, který mě vážně překvapil). Během pomalejší první poloviny jsou vykresleny ústřední postavy, jejich frustrace a zármutek. Funguje to především díky kvalitnímu scénáři. Celkově jsou emoce ve filmu reflektovány skrze dobré dialogy, již zminované herecké výkony ústředního dua a v neposlední řadě také díky podmanivé hudbě v pozadí. Na filmu mě nejvíce zaujal vztah matky zesnulého dítěte s chlapcem, který automobilovou nehodu způsobil. Paradoxně ji právě on pomohl najít aspon částečnou útěchu, kterou tak dlouho hledala...

Občanský průkaz (2010)

Neskutečně mladé, dravé a energické. Plné života v neživé zemi. Tak bych charakterizoval nové dílko Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Tragikomický příběh mladé party kamarádů, kteří po svém dospívají v komunistické zemi je místy neskutečně smutný a někdy naopak doslova komický. Viděl jsem spoustu filmů, kde tento rozkol celkový dojem z filmu kazil, ale to není případ Občanského průkazu. Vše do sebe perfektně zapadá, občasné slabší herecké chvilky mladších hbitě suplují dospělí a to především Martin Myšička, který mě zaujal již v Protektorovi a svým hereckým talentem mě nepřestává překvapovat. Moc se těším na jeho další filmy. Vykreslení atmosféry hodnotit nemohu, ale můžu prohlásit, že pro mě osobně je zatím Občanský průkaz nejlepší český film roku a možná největší překvapení vůbec.

Once (2007)

Byl jsem okouzlen. Okouzlen malou, nezávislou romancí, která se nevtírá umělými momenty. Prostě vám vypráví příběh o lásce a hudbě a je na vás, zda-li ho pustíte k sobě. Za irského, ryšavého barda Hansarda hraje především jeho kytara a charizma. Přesto Once obsahuje originální nápady ( myslím, že bychom si ještě chvíli počkali, než by v americkém mainstreamu zrealizovali scénu s vysavačem, aniž by to nebylo kompletně trapné), divák je filmem pozván i na menší folklórní odchylku, ale právě v těchto chvílích skvěle zafunguje výtečný soundtrack. Celkově je OST k Once vynikající a díky získanému Oscaru za skladbu "Falling Slowly" i hlavní magnet pro většinu diváků proč film zhlédnout. Přesto jako dlouholetý a loyální fanoušek irské kapely The Frames (kde je Glen Hansard frontmanem) musím říct, že už Hansard složil mnohem lepší skladby než Falling Slowly, ale přesto je na prvních několik poslechů vážně kouzelná. http://www.youtube.com/watch?v=rqsaETH5_J0&feature=related