Pan (2015)

Joe Wright si po řádce značně nedětských (a značně nadprůměrých) počinů zkusil rodiné dobrodrůžo...a moc to nevyšlo. Příběhově Pan v lepších chvílích působí genericky, a v těch horších zcela rozklíženě. Navíc často servíruje momenty které jsou podle všeho zámerně na hranici WTF (výlučně ženská RAF, pohádkoví piráti zpívající moderní rock), ale není to nijak vypravěčsky zužitkováno. *** Moc dobře to nedopadlo ani s obsazením. Levi Miller je jako Peter dost nevýrazný, Garret Heglund se jako Hook snaží být Indiana Jones-ovský, ale chybí mu na to charisma, Rooney Mara na domorodou princeznu nemá ani vzhled ani vystupování, a Amanda Seyfried je ve filmu sotva pět minut. Paradoxně nejsympatičtější tedy je Hugh Jackman jako Nirvanou a věčným životem posedlý holohlavec Černovous (docela by mě zajímalo jestli má jít o odkaz na Fontánu). *** Na druhou stranu nelze zapřít několik slušných vizuálních nápadů (včetně evidentně vymazlených speciálních efektů), a velmi vydařený soundtrack. Od filmu ze Země-Nezemě bych ale chtěl mnohem víc než jen pěkné a dobře ozvučené obrázky. 50%

Malý princ (2015)

Knihomola ve mě mrzí, že Osbornův Malý Princ zdaleka plně nevyužívá ohromného interpretačního potenciálu předlohy. Z těžce alegorické knihy si bere jen specifické myšlenky a motivy, zároveň je ilustruje v paralelním (lehce alegorickém) příběhu hlavní hrdinky, a následně pak rekombinuje a utvrzuje v "domyšleném" třetím aktu. To na mě občas působilo trochu těžkopádně, a ke konci se ústřední idea opakuje (nejspíš kvůli mladším divákům) na můj vkus až příliš často. Pro filmovou adaptaci daného materiálu se ale obávám, že to s o moc lépe nešlo. *** I tak mi ale jako několikanásobnému čtenáři předlohy film přišel většinu času velmi zdařilý, a v nejlepších momentech ohromně působivý. Obávám se ale že děti, jejichž mysl příběh paradoxně tak oslavuje, budou zmatené a znuděné, protože po většinu stopáže nejde prostě "vypnout mozek", a části kde ano nejsou nejzdařilejší. Filmoví znalci naopak myslím ocení i velice nápaditou animaci "knižních" částí (kterých bych si ale byl přál o něco víc), osobitý hudební doprovod, vizuální leitmotivy, a velmi dobré hlasové obsazení. *** Bohužel si tedy myslím, že ač je Malý Princ velmi slušnou adaptací předlohy a celkově kvalitním rodinným filmem, nejvíc osloví právě lidi které oslovit nepotřebuje... 80%

Spectre (2015)

Se Spectrem se Craigův Bond, dosud asi "nejlidštější" verze agenta 007, v mnoha směrech vrací k polo-superheroickému žánru, ve které se nesly například Brosnanovy filmy. A moc nadšený z toho nejsem. *** Nejenže zápletka nápadně připomíná druhého Kapitána Ameriku, ale dost nešťastně je zpracovaný i hlavní záporák. Ten je sice předestřen jako Bondova mysteriozní nemesis a šmahem tím retconuje všechny tři předchozí filmy (bez valného narativního přínosu), ale po odhalení své identity degeneruje v celkem generického komiksového padoucha, a to i přes Waltzovu tradiční excentričnost. Bautistův bezejmenný pohůnek pak postrádá jakýkoliv rozměr mimo "ukrutně drsného hromotluka". *** Moc velký dojem na mě neudělala ani romantická podzápletka - Léa Seydoux je sice sympatická a rozhodně se na ní dobře dívá, ale nic na její postavě mě (narozdíl třeba od Vesper v Casino Royale) nepřesvědčilo, proč zrovna ona by měla pro Bonda znemanat víc než jeho bezpočetné avantýry. *** Z čistě řemeslného hlediska ale není mnoho co vytýkat. Většina scén je poutavě natočená (nejvíc asi ta úplně první v Mexiku) a i díky Newtonově epické hudbě mají i dobrou atmosféru. Protože ale nejsou příliš dobře propojeny vypravěčským aspektem filmu, působí často nahodile a nedůležitě. *** Bohužel tedy nejde o další Skyfall, ale i tak i je to velmi působivá špionážní zábava. Komu to tak stačí, není proč nebrat. 65%

Fantastická čtyřka (2015)

Navzdory velmi negativním ohlasům mi nová Fantastická Čtyřka přijde o poznání koukatelnější než předchozí dvě zpracování téže předlohy. Nejenže celkem infantilní komiksovou premisu odvážně (a po většinu filmu i celkem vydařeně) zpracovává naprosto seriozně, ale až na pár děr ve scénáři také načrtává hrdiny jako uvěřitelné postavy. Obsazení je navíc sympatické, některé scény na žánr dost drsné, a soundtrack zajímavý (ač jsem tam Philipa Glasse moc neslyšel). Bohužel když má asi v poslední třetině filmu dojít na nějakou tu superhrdinskou akci, celé se to hodně rozklíží, a padá do generického podprůměru. Ve výsledku tedy rozhodně promarněná šance, ale všechnu tu negativitu si to podle mého nezaslouží. 55%

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Inu, nelitoval jsem. Na to byly efekty a vizuální nápady příliš pěkné, výprava a kostýmy příliš propracované, obsazení příliš sympatické, a hlášky příliš vtipné. K větší spokojenosti bych ale potřeboval dotaženější scénář (přinejmenším méně děravých míst) a asi i vyšší rozpočet na nápaditější a přehlednější akci. Vcelku tedy mohlo být rozhodně vydařenější, ale fanoušek fantasy by si pro bezmozkovou zábavu na jeden večer mohl vybrat mnohem, mnohem hůř. 55%

Macbeth (2015)

Když máte ve filmu scény, které jsou pomalé nebo zpomalené, tlumeně ale ukrutně dobře zahrané, uhrančivě vizuálně zkomponované, a doprovázené depresivní smyčcovou hudbou, je to super. Když jsou ale takové scény skoro všechny, kouká se na to už vcelku obtížně. Trochu rozpačitý jsem byl i z několika dramaturgických zkratek které tvůrci oproti předloze zvolili (osud Lady Macbeth, bitva o Dunsinane), ač jedním dechem musím dodat, že dobrých nebo přímo výborných nápadů bylo o poznání víc (kupříkladu "pochodující" Birnam, Macbethova konfrontace s Malcolmem, nebo úplný závěr). I tak ale nemůžu doporučit divákům nepřipraveným na Shakespearovskou komplexitu, ještě zesílenou nedivadelním minimalismem dialogů...a skotským přízvukem. 75%

Purpurový vrch (2015)

[Obsahuje lehké spoilery] Čekal jsem over-the-top horovou duchařinu, dostal jsem osobité a překvapivě komorní mrazivé drama, ve kterém mimojiné figurují duchové. A jsem za to tak radši, protože nadpřirozené gorefesty jsou tím nejgeneričtějším, co "scary movies" dnes nabízejí. *** Od tuctových paranormálek se del Torova gotická romance navíc odlišuje skvostnými kulisami a kostýmy, podmanivou atmosférou, působivou ač nekomplikovanou symbolikou, a v neposlední řadě moc pěkným obsazením, kterému vévodí Tom Hiddleston a Jessica Chastain jako hlavní anti-hrdinové. Crimson Peak sice nedosahuje geniality Faunova Labyrintu, ale v rámci žánru je pro mě rozhodně mezi tím nejlepším za posledních několik let. 80%

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Pro běžného diváka asi "pouze" dobře obsazená a zahraná, ale jinak vcelku obyčejná "romanťárna". Pro někoho kdo se trochu vyzná v Shakespearově díle a alžbětinské kultuře ale jde o bezmála geniální kompozici vynalézavých odkazů na Bardův život a dílo, zkombinovanou s důvtipnou dekonstrukcí společenských tradic a genderových rolí. Bravo! 95%

Dragon Ball Z (1989) (seriál)

Další seriál jehož popularita mezi dospělými diváky mi zůstává záhadou. Zápletka dětinsky triviální, postavy a dialogy na hranici parodie, vypravěčské tempo zašlápnutého slimáka. Všechno to alespoň místy zachraňují efektní souboje, které mě jako desetiletého sice bavily, ale potom co jsem například v Miyazakim nebo Ghost in the Shell poznal jak může anime být dobré, nemám nejmenší zájem se ke "dračím koulím" vracet. 35%

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Dynamické a stylové, se sympatickými postavami, pěkným obsazením, a vydařeným humorem, ale zároveň šablonovité, předvídatelné, a v porovnání s žánrově velmi podobným Kingsmanen vcelku snadno zapomenutelné. Přijde mi, že Guy Ritchie zvládá britské zasazení mnohem lépe než jakékoliv jiné, a jeho absence je na filmu znát. 70%