Past (1996)

Zase hrozí, že sa budem opakovať, ale Gina Gershon je bohyňa !!!

Pátek třináctého (2009)

Sterilný bezpohlavný zlepenec, ktorým si to u mňa Nispel pokašľal na plnej čiare. Masaker ešte ušiel, ale toto? Jason sa nám zmenil z vraždiacej mašiny na ľstivého(!) uvažujúceho(!!) maniaka bez štipky charizmy (ikonickosť a posvätná bázeň dostala nechutné K.O.), ktorý si veselo kladie pasce po lese(!!!) a vo svojom spletitom systéme podzemných bunkrov(!!!!) drží zajatkyňu(!!!!!). Je pravda, že majstrovstvo teleportácie ešte neovláda tak dokonale ako vo svojich predchádzajúcich/následných (ako sa to vezme) dobrodružstvách, ale začiatočník to rozhodne nie je (čo nám párkrát predvedie). Je sympatické, že zostal verný mačete... čo už je menej sympatické, že túto mačetu má odloženú v "pošve" a párkrát vo filme ju z nej priamo tasí (neviem, ale mám taký pocit, že pravému Jasonovi by sa ju za opasok nepodarilo dostať za celú dobu dĺžky trvania filmu). Nezanevrel ani na sekeru a jednu obeť odrovná veľmi profesionálne vyzerajúcim športovým lukom(!!!!!!). Čo ma ale úplne odrovnalo - v priamom strete s Jaredom Padaleckim ho nechá žiť...dvakrát(!!!!!!!). WTF?

Pátek třináctého 7 (1988)

Pre mňa druhý naj piatok 13tého. Jason konečne dostal dôstojného protivníka - celkom fešnú telekinetičku (silou vôle ťa zabijem na všetky možné spôsoby, ale ty aj tak zase vstaneš :) a nielen ďalšie chodiace vrece z masa a kostí, ktorému sa nedopatrením božského Jasona podarí zdolať. Inšpirácia Russelovým Dream Warriors je viac než do oči bijúca, čo ale nie je na škodu (podľa mňa tá snová atmosféra piatku celkom pristane rovnako ako aj skopnutá hudba). Čerstvého masa čakajúceho na porážku je dostatok, škoda len absencie tej krvi. No a Kane Hodder dodal postave Jasona riadne gule...skvelá zábava made in 80´s.

Pátek třináctého 8 (1989)

Najhorší piatok :( Crystal Lake je pre fachmanov Jasonovho kalibru malé, to bolo jasné už dávno, ale jeho exkurzia do New Yorku sa fatálne nevydarila. Pri podobných filmoch na logické prešľapy kašlem a snažím sa ich nevšímať, ale tu sa to jednoducho nedalo (čo je veľa, to je veľa). Ani transformácia vraždiacej mašiny na cieľavedomého rádového zombíka v hokejovej maske mi neprišla ako dobrý nápad (čoho sme sa to dožili - Jason Vorhees prenasleduje ústrednú dvojicu v metre a necháva všetkých, po brutálnej smrti priam bažaiacich, cestujúcich na ocot). No a tie flashbacky fakt nemali chybu - wtf? Vážne bolo nutné pchať Jasona do traumy z detstva hlavnej hrdinky? To iba mne pripadá tá zápletka totálne dementná a vycucaná z prsta? Keď Jasonovi nezlomil väz ani piatok č.8, určite tu bude s nami navždy :)

Pátrací eso 2 (1998)

U nás vydal Intersonic pod názvom Pátracie Eso 2.

Pavouci z vesmíru (2010)

Až na výborné efekty je to od začiatku až do konca jeden veľký prúser.

Pavoučí teror (2002)

Pekelná pocta starým béčkovým hororom.Slovo horor u tohto filmu je mierne zavádzajúce, pretože s hororom má tento film len pramálo spoločné. Kto nevidel neuverí :) Samozrejme nezasvätení len nechápavo krútia hlavou. Tento film je predovšetkým natočený láskou k žanru a je to na ňom sakra vidieť.

Phenomena (1985)

Krása...Argentovi začínam prichádzať na chuť stále viac a viac. Neodolateľná Jennifer "Lady of the Flies" Conelly, hutná atmosféra, klasický "argentovský" dej, geniálna hudba (snáď až motorheadovský podmaz a ironmaidenovské repete boli dosť mimo vzhľadom na scény, ktoré sprevádzali) a roztomilý šimpanz. Nádhera.

Piraňa 3D (2010)

Po nemastnom neslanom Mirrors som bol trochu skeptický, ale Aja sa pochlapil a naservíroval nám poriadnu pecku (odteraz ak nejaký remake, tak jedine od Aju). Celú podstatu filmu dokonale vystihujú dva slová: Krv a kozy :) Vďaka R-ku si toho mohol pán režisér dosť dovoliť a je milé, že tak poväčšinou aj učinil. Neustále zábery na opálené zadnice a nárazníky zvodných slečien nenechajú jeden mužský rozkrok suchý. Konečne niekto pochopil, čo chce normálny, priemerný divák vidieť a neváhal nám to predostrieť v plnej kráse :) Tu musím Aju ešte pochváliť za "takmer" artovú scénu dvoch aqvabel tancujúcich pod vodou, pri ktorej som takmer nedýchal a hltal jeden záber za druhým (kto videl, pochopí :D). Druhou nemenej dôležitou devízou filmu je explicitná brutalita. Spočiatku takmer absentuje, ale s narastajúcou stopážou začne pán režisér pritvrdzovať a vyvrcholí to jedným obrovským rybím infernom. Aja našťastie nešetrí invenciou a pár takýchto inovatívnych nápadov by som sa nebál označiť nálepkou GENIÁLNE (vlasy zamotané v lodnom šróbe atď). Čo sa týka deja, ten invenciou naopak nedisponuje vôbec. Skôr naopak. Zhluk klišé, ktoré sme už toľko krát videli v iných filmoch je však našťastie podávaný s dôkladnou starostlivosťou a nehynúcou láskou k žánru. Poteší aj priateľské požmurkávanie na diváka (Christopher Lloyd bol skrátka geniálny), drobné camea (Richard Dreyfuss to narozdiel od čeľustí tentokrát schytá hneď na začiatku, smrť takého Eliho Rotha bola veľmi zábavná a tú vychrstnutú krv som cítil až na sebe), citácie a parafrázovanie nesmrteľných klasík (Ving Rhames s kosačkou, teda vlastne lodným šróbom, pripravujúci z piraní lahodné suši) a hlavne neskutočná zábava (džouk so silikónmi bol fajn, ale ten s tým odhryznutým penisom už trochu moc :D). Je inak fajn, že Aja otrocky nekopíroval pôvodné pirane (resp. ich televízny remake) a vydal sa svojou vlastnou cestou. S výnimkou masovej scény na konci teda nemajú so svojim predobrazom spoločné zhola nič. Teda ani žiadne vojenské genetické experimenty s cieľom vytvoriť dokonalého zabijaka, ale staré dobré prehistorické obludky, dva milióny rokov uväznené v podzemnom jazere a oslobodené vďaka zemetraseniu. Imho samotné pirane sú neskutočne rozkošné a veľmi sympatické. Vyzerať tak aj v skutočnosti, tak neváham a jednu si určite zaobstarám ;)

Pirani útočí (1995) (TV film)

Remake (v dobe svojho vzniku) 20 rokov starého filmu, ktorý sa na chlp podobá na originál. Čo je dosť smutné, pretože aj triky sú na úrovni roku 1975. Ale na druhej strane, čo by sme čakali od televízneho filmu, že? Zábavná béčkovosť vyviera zo všetkých strán, takže je to za *** :)